Northwestern Mutual World Challenge

09.12.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Zach Johnson

Northwestern Mutual World Challenge, Sherwood CC, Thousand Oaks, Kalifornie
(5. – 8. 12. 2013, časový posun: -9 hodin)

Neděle – finálové kolo a play-off
Tiger Woods už měl zdánlivě vyhráno. Jenže tohle je golf. Zach Johnson hrál na poslední jamce čtvrtou ránu do paru z drop zóny a přes vodu trefil nejen green, ale i jamku. Tímto sotva pravděpodobným způsobem se mu podařilo dotlačit svého partnera v posledním flightu do play-off a tam ho porazit. „To co předvedl bylo úchvatné. Dostal mě,“ uznal Woods, jemuž se ve tváři střídaly úsměv s vážným výrazem. „Jsem šťastný, měl jsem kliku,“ dodal Johnson.
Musel Woodse nejprve dohonit, protože začínal den se ztrátou dvou ran. Stalo se na sedmnácté jamce, kdy svou nenápadnou stíhačku završil vyrovnáním lídrova skóre -13. Dvěma pary na finálové jamce ho oba Američané stvrdili a vydali se na téže odpaliště znovu. Tam se Woodsovi nedařilo, zapsal bogey a uvolnil Johnsonovi cestu k trofeji. „Na mě to bylo trochu moc drama,“ulevil si sedmatřicetiletý vítěz.
Woods sice ve čtvrtém kole ztratil jen jednou, na čtyřparové čtrnáctce, ale  tři birdie a výsledek 70 ran (-2) na výhru v regulérní turnajové části nestačil. Johnson také zapsal jedno bogey (čtyřparová desítka), ale víckrát mu vyšel risk a útok na jamku. 
Hrdinský výkon podával další domácí hráč Matt Kuchar, v jehož skórkartě se skví osm birdie. Jenže mezi nimi i double bogey z desítky, takže snaha dostihnout vedoucí duo dostala výraznou trhlinu, a prostým bogey z jamky závěrečné se její autor připravil o samostatné třetí místo. Přes nejlepší výkon dne 67 (-5) se o něj podělil s krajanem Bubbou Watsonem.
Nejvýše postaveným neamerickým golfistou v konečném pořadí je obhájce titulu, pátý Severoir Graeme McDowell. Jeho krajan Rory McIlroy nakonec zachránil pověst návratem svého skóre na původní hodnotu even par.
Další pořadí:
11. McIlroy (E),  12. Mahan (+3), 13. Bradley, Dufner (+4), 15. Stricker (+7), 16. Westwood, Spieth (+9), 18. D. Johnson (+11).

Konečné Top 10:

Video – přehled posledního kola:

Video – Senzační přihrávka Zacha Johnsoona přes vodu rovnou do jamky:

Sobota – 3. kolo
Opět dlouhé rukávy, tu a tam zimní čepice a sílící vítr charakterizovaly kolo, v němž zejména poslední přírodní veličina měla za následek, že se zdaleka tolik neskórovalo. Ani vedoucí muž Tiger Woods nevylepšil své skóre, přesto mu -11 stále stačí na první místo. Drží ho o dvě rány před americkým krajanem Zachem Johnsonem, jenž podobně jako lídr zahrál na úrovni even par. Na třetí pozici se prodral další hráč pořadatelské země Bubba Watson, jenž jako jeden z mála odevzdal mínusový výsledek 69 (-3) a na Woodse ztrácí čtyři údery. „Je to těžké hřiště,“ ulevil si Watson, jenž se o lepší výchozí pozici do neděle připravil finálovým trojputtem ze dvou metrů. „Máme dobrého hráče ve vedení. Už tady dřív vyhrál, zná to tady dobře. Ale já chci zahrát zase pod 60 a uvidíme, jak to dopadne. 
Další už nemají moc šance zasáhnout do hry o titul, jsou výrazně pozadu. Pod parem zůstalo pouze devět účastníků. „Jsem rád, že jsem udržel vedení, ale nelíbí se mi, jak jsem patoval,“ odtušil suše Woods. Na první devítce přišel dočasně o vedení právě proto, že se trápil na greenech. Míjel dvoumetrové putty, někdy i kratší, což jej neopustilo skoro až do konce. Přesto díky birdie na jamkách 16 a 18 zahrál vyrovnané skóre. Johnson s ním tady udržel krok a alespoň částečně kompenzoval ztráty z tříparů 12 a 15, kde zapsal double bogey. Těmi se připravil o vedení, vydobyté v první polovině dne.
Patnáctka byla v silném větru vůbec postrachem, více než polovina golfistů se nedostala na green, a jelikož tady míče končí ve skalnaté průrvě s vodou na dně, hraje se třetí rána z drop zóny. Našli se ale tací, konkrétně Keegan Bradley, Steve Stricker a Jordan Spieth, kteří poslali balon do nenávratna i odsud a výsledkem byl zápis 7, tedy čtyři rány navíc. Další hráči zapisovali vícenásobná bogey i jinde. Vedle těchto nezdarů vyniká nejlepší denní skóre v podání Roryho McIlroye. Severoir se oklepal z pátečního pokaženého kola a zahrál 68 (-4). Jediná jamka, kde ztratil, a hned dvě rány najednou, byla právě patnáctka.
Další pořadí:
11. McIlroy (+2), 14. Westwood (+7), 17. D. Johnson (+9), 18. Spieth (+10).

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Tiger Woods rozehrál velký koncert pro sadu holí a dvě ruce. Deset birdie v jeho skórkartě značí výsledek 62 ran (-10), celkové skóre -11 a jasné vedení o dvě rány před americkým krajanem Zachem Johnsonem. Hostitelova dominance v slunečném, ale chladném dnu, kdy se hrálo v dlouhých rukávech, vyniká i proto, že druhé denní nejlepší skóre je horší dokonce o pět ran. Mají ho na kontě právě Johnson, Severoir Graeme McDowell, jenž dělal společníka ve flightu právě Woodsovi, a Angličan Ian Poulter.
Skórovat přitom nebylo zdaleka samozřejmé a pět hráčů odevzdalo plusový výsledek. Mezi nimi i další severoirský hráč Rory McIlroy, jenž v minulém týdnu ohlásil návrat na výsluní výhrou na Australian Open. Jenže v Kalifornii je to něco jiného. Ke čtyřem birdie a čtyřem bogey přidal dvě úplně pokažené jamky. Na čtyřparové čtyřce zahrál double bogey a na pětiparu číslo 16 dokonce málo vídaných 9 ran. Výsledkem je pád na předposlední místo, horší je jen Dustin Johnson, jehož quadruple bogey potkalo pro změnu na pětiparu číslo 11.

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Do čela turnaje se postavil Američan Zach Johnson, který zapsal sedm birdie a dvě bogey (-5). O ránu zpět je na druhém místě Matt Kuchar, o třetí pozici , ale už se ztrátou tří úderů na lídra, se dělí Hunter Mahan a Bubba Watson.  Samostatně pátý je hostitel Tiger Woods. „Udělal jsem několik chyb, ale také trefil dost dobře umístěných ran. Skóre odpovídá, možná by bývalo mohlo být o jednu či dvě lepší,“ řekl muž, jehož jménem končí výčet hráčů se skóre pod parem. Prvním neamerickým účastníkem v leaderboardu je obhájce titulu Graeme McDowell. Severoir se o šestou pozici dělí s dalším zástupcem pořadatelské země Jimem Furykem.
Johnson přijel do dějiště exhibice s tím, že už vyhlíží začátek nové sezony, do níž vstoupí v lednu, a jeho předsevzetím je hrát lépe na pětiparech. Jako na důkaz toho, že myslí svá slova vážně, zahrál birdie na čtyřech z pěti sherwoodských pětiparových jamek. „Dostával jsem se dost blízko k jamkám, moje rány měly potřebný spin,“ pochvaloval si. „Toho je nutné využít. Na tomhle hřišti stačí jedna špatná rána a už na těch dlouhých jamkách hrajete šest, ne-li víc. Je tady spousta míst, která trestají,“ dodal vedoucí muž průběžného pořadí.
Vyprávět by o tom mohl Angličan Ian Poulter, jenž zahrál bogey na třech pětiparech a dlí se s nedávným vítězem Světového poháru Jasonem Dayem z Austrálie o předposlední místo. Poslední je Američan Jordan Spieth, jehož ovšem vytrestaly hlavně krátké jamky. Na osmičce a patnáctce zapsal double bogey a pro změnu na čtyřparu číslo 4 dokonce triple bogey.

Top 10 prvního kola:

Video – přehled prvního kola:

 

Je tu čas prosincových exhibicí a jednou z nejuznávanějších je tato pořádaná Tigerem Woodsem. Že nejde jen tak o nějaký srandamač, dokázal sám hostitel Jasonu Dufnerovi, jenž na poslední chvíli požádal o to, aby se v sobotu nehrálo, protože on by rád sledoval důležitý zápas v americkém fotbalu. Woods mu dvouslovně vzkázal: „žádost zamítnuta“. A tak se osmnáctičlenné startovní pole vydá do hry dle rozpisu, Dufner hned v prvním čtvrtečním flightu a Woods v posledním, v němž mu budou partnery Lee Westwood a Bubba Watson. Obhájce titulu Graeme McDowell půjde ve společnosti severoirského krajana Roryho McIrloye, na trojku je doplní další dobrý kumpán Ian Poulter.

Dotace je na loňské úrovni, tedy 3,5 milionu dolarů (necelých 71 milionů dolarů) a vítěz získá rovný milion. Woods tradičně věnuje výhru vlastní nadaci. Rovněž tradičně je dějištěm exhibice Sherwood Country Club a hřiště designedované Jackem Nicklausem. Má par 72, měří 6 226 metrů a je tradičně řazeno mezi nejlepší na světě. Charakterizuje ho dubový porost a spektakulárnost mu dodávají nepřehlédnutelné vodopády.

Odkazy: … Sherwood Country ClubSatelitní náhled na hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz

 

.