Northern Trust Open

18.02.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Northern Trust Open, Riviera CC, Pacific Palisades, Kalifornie, USA (14. – 17. února, časový posun: -9 hodin)

 

 

 

 

John Merrick

Neděle – finálové kolo
Nečekané rozuzlení přineslo premiérový titul Johnu Merrickovi. Ačkoli se krátce za polovinou kola dostal do vedení o dvě rány, musel si pro výhru dojít až na druhou jamku play-off. Hrál ho se svým americkým krajanem Charliem Beljanem, jenž stejně jako on dosáhl po odehrání 72 jamek skóre -11. Turnaj má toho správného vítěze, jenž vyrostl v Long Beach, nedaleko hřiště chodil na losangeleskou univerzitu a mnohokrát mezi diváky snil o tom, jak si jednou sám zahraje na PGA Tour. „Nemám pro tohle vítězství slov. Tady jsem dospěl, jako dítě jsem se sem chodil dívat a teď jsem vítěz,“ řekl třicetiletý golfista.
Kandidátů na rozehrávku bylo do poslední chvíle víc, ale obtížné hřiště dělalo z jejich ambicí sázku do loterie. Švéd Fredrik Jacobson o šanci přišel vinou bogey na poslední jamce neproměněným metrovým puttem. „Nemůžeme se bavit o některém jiném? Opravdu se chcete bavit právě o tomhle? No, nebyl dobrý,“ opáčil na tiskové konferenci muž, jenž přitom předtím přitom s úspěchem zvládl mnoho delších a obtížnějších. Jihoafričan Charl Schwartzel po birdie na desítce už nedokázal skórovat a zapsal řadu osmi parů. Obhájce titulu Bill Haas přišel záhy o svůj sobotní náskok tří ran, série pěti bogey mezi sedmou a třináctou jamkou ho srazila dolů a dvě birdie na závěrečných dvou už ho nezachránila. „Takový náskok a já ho promarnil,“ litoval později. Všichni jmenovaní obsadili se ztrátou jednoho úderu dělené druhé místo.
Merrick se do popředí propracoval nenápadně, ale po druhém bogey na třináctce se jeho mašina zastavila. Dosáhl denního skóre 69 (-2). Beljan, loňský vítěz Children´s Miracle (v play-off nad Mattem Everym a Robertem Garrigusem), dosáhl po birdie na osmnáctce výsledku dne 67 (-4) a počkal si, kolik soků v dodatečném boji o titul bude mít, protože ani jeden nevypadal, že ho překoná.
Na první přidané jamce, čtyřparové osmnáctce splnili oba normu, pak se vydali na desítku, jejíž par 4 Merrick splnil, zatímco Beljan to nedokázal vinou zkaženého puttu z metru a půl. Vítěz si prémií 1,188 milionu dolarů vydělal o sto tisíc víc než za celou loňskou sezonu. Sahal v ní po titulu na St. Jude Classic, ale obsadil ta podruhé v kariéře druhé místo, jednu ránu za Dustinem Johnsonem, jenž na Rivieře neprošel cutem. To se Merrickovi letos v lednu stalo dvakrát, pak se ale zlepšoval – byl 57., pak 16. a teď první.
Další pořadí: 13. Els, Furyk, García (-5),  16. Noh, K. Bradley, Donald (-4), 21. Mickelson, Westwood (-3),  33. Kirk (-1), 38. Kuchar (E), 46. Couples (+2), 51. V. Singh (+3), 61. Išikawa, Hahn (+5).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Obhájce titulu prokázal své umění. Bill Haas byl jediný, kdo na obtížné hřiště ve třetím dnu nějak výrazně vyzrál a díky výsledku 64 ran (-7) si vytvořil v čele průběžného pořadí náskok tří úderů před nejbližšími konkurenty. Postoupil o osm míst až na bilanci -12. O druhou pozici za Američanem se dělí jeho krajané John Merrick a Webb Simpson s Jihoafričanem Charlem Schwartzelem. Z lídrů po druhém kole se Korejec Bae Sang-moon Bae po výkonu horším o 11 úderů než v pátek propadl na 13. pozici a Švéd Fredrik Jacobson se dělí o pátou příčku s bývalou anglickou světovou jedničkou Lukem Donaldem.
„V této hře je obtížné pustit z hlavy konkurenci. To dokážou jen mistři jako Jack Nicklaus, Tiger Woods a Phil Mickelson. Já se budu snažit, aby mi emoce nezabránily hrát nejlíp, jak umím,“ komentoval vítěz FedEx Cupu ze sezony 2011 svou pozici pro nedělní turnajové finále. Loni byl po sobotě o dvě rány druhý a dotáhl to do play-off, v němž porazil Mickelsona a Keegana Bradleyho.
Haasovi se povedl husarský kousek, odevzdal totiž znovu čistou skórkartu, jeho série bez bogey čítá už 40 jamek. Ozdobil ji eaglem na čtyřparové desítce, kde se mu podařil skvělý chip-in, a vklínil ho mezi dvě birdie. Na devítce si k němu pomohl vynikajícím dlouhým puttem a na jedenáctce přesnou příhrou z bunkeru. To byl rozhodující trhák, v závěru přidal ještě birdie na sedmnáctce a udržel si ostatní na distanc, přestože například Schwartzel i Simpson měli dobrý finiš.
Naopak ztratil Merrick, autor dokonce dvou eaglů z pětiparových jamek č. 1 a 11, jenž na osmnáctce zapsal třetí bogey dne. Donald pro změnu s Rivierou zápasil (pět birdie, čtyři bogey) a Jacobson po double bogey na jedné z nejtěžších jamek pětce už se nedostal do rytmu. Druhý nejlepší sobotní výsledek 67 (-4) zahrál i při dvou bogey Stewart Cink a vyneslo ho to do top 20.
Další pořadí: 11. Scott (-5), 13. Furyk (-4), 17. K. Bradley, Mickelson, Westwood (-3), 22. Walker, Els, Kuchar (-2), 45. Couples (E), 54.Kirk (+1), 58. Išikawa (+2), 66. Hahn, V. Singh (+3).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Když nejlepší kolo, tak vedení v turnaji. Taková je situace po druhém dnu. Vedou Korejec Bae Sang-moon a Švéd Fredrik Jacobson s průběžným skóre -9. Oba zatím postupují ve shodných číslech po čtvrtečních 68 ranách hráli tentokrát 65 (-6), ačkoli o něco víc se s hřištěm potýkal asijský golfista. Zapsal totiž tři bogey, a tak jeho kompenzace prostřednictvím birdie musela být silnější než u Evropana, jenž má na kontě jedno a birdie tedy jen sedm. O třetí pozici se dělí Američané John Merrick a John Rollins, oba ztrácejí jen jeden úder a druhý jmenovaný je dalším do party, jemuž se povedlo stlačit denní výsledek na 65 ran. Čtvrtým je Bryce Molder, ten ale napravoval špatný start a figuruje až ve třetí desítce průběžného pořadí. O devět ran se naopak zhoršil Matt Kuchar a z vedoucí pozice klesl na dělenou devátou.
Jacobsona povzbudilo umístění v top 10 z minulého týdne, už rok tak dobře nehrál, částečně vinou potíží se zády, které se mu teď daří eliminovat. „Dost jsem trénoval, ale jít na hřiště a hrát pod tlakem, to je něco jiného. Dostat se do takové situace, v jaké jsem teď, to je ten nejlepší trénink,“ řekl. Od svého předloňského vítězství na Travelers Championship na tituly neútočil. Na Rivieře se mu povedl husarský kousek v podobě birdie na těžkých jamkách dvojce i pětce, ale také na devítce, kde trefil předlouhý putt z pozice mimo green. „To byl takový bonus, usmál se osmatřicetiletý hráč. Vzhledem k tomu, jak je hřiště posekáno, někteří hráči tuto variantu volí častěji než jinde, zdaleka ne vždy s takovým úspěchem. Bae, o dvanáct let mladší než Jacobson, zahrál birdie na každí ze svých úvodních čtyř jamek po skvělých přihrávkách k praporku. Později předvedl i dlouhý putt. „Taky jsem několik krátkých pokazil. Jsou tady zrádné a někdy hrbolaté greeny,“ vysvětlil svá tři birdie, „ale to nebyl problém,“ dodal s omluvou za jednoduchou angličtinu.
První desítka je jinak za nečekanými muži v popředí nabitá velkými jmény jako jsou Luke Donald, Charl Schwartzel, Webb Simpson či Lee Westwood. Polepšil si Phil Mickelson, který vystoupal o 35 míst na dělené třinácté, kde je s ním mimo jiné i Sergio García, oba hrají v polovině turnaje čtyři pod par.
Další pořadí: 13. Mickelson, García, Els (-4), 21. Mahan (-3),  26. Furyk, Couples, Walker (-2), 37. Kirk, Hahn, K. Bradley (-1), 58. V. Singh (+1), 70. Išikawa (E).
Cutem neprošli D. Johnson, B. Watson, McDowell, Harrington, Crane, Howell III, Volsaerts, Clark, Gay, Ogilvy,  Glover, Baddeley, Henley.

Top 10 druhého kola:


Čtvrtek – 1. kolo

Jedna až tři jamky scházejí dohrát závěrečným flightům programu, přerušeného pro tmu, nikdo z dvacítky jejich členů ale bezprostředně neohrožuje vedoucí pozice. Na té nejvyšší  dlí Matt Kuchar, jenž se ke skóre 64 (-7) dostal přes sedm birdie, jinak hrál už jen pary. Za ním je s odstupem jedné rány samostatně druhý Španěl Sergio García, jenž letos v zámoří debutuje a přenesl si sem sou zatím velmi solidní formu, kterou ukázal sedmnáctým místem v Dubaji a druhým v Kataru. Další letmý okamžik slávy zažívá sedmačtyřicetiletý veterán Brandt Jobe, jehož dosavadním maximem je druhé místo na předloňském Memorialu. Hráč vydělávající na PGA Tour teprve třetím rokem (jinak Kanada, Japonsko a Nationwide Tour) se loni potýkal s komplikovaným zraněním krku, teď je ale s výsledkem -5 na třetí pozici.
Stejně jako García si v úvodu sezony vede dobře i Kuchar, jenž má na kontě tři umístění do šestnáctého místa a už vydělal bezmála půl milionu dolarů. Ve FedEx Cupu mu zatím patří 19. místo. Výhrou by se posunul na druhé za Brandta Snedekera, jenž na Rivieře nestartuje. Kuchar v zimní přestávce tvrdě trénoval na Havaji. „Byl jsem u vytržení z toho, jak dokážu udeřit balon,“ zářil čtyřiatřicetiletý hráč. „Můj začátek je skvělý odpich k tomu, jak by to teď mělo jít.“ Začal třemi birdie za sebou a pokaždé patoval ze vzdálenosti ne delší než metr. Podobně se mu vedlo na sedmnáctce, kde snížil skóre naposledy.
Solidně začal Angličan Lee Westwood, z dělené sedmé příčky ztrácí na lídra čtyři rány, stejně jako například Američan Jim Furyk. Další z bývalých anglických světových jedniček Luke Donald má skóre o jeden úder horší a stačí to na dělené 18. místo. Tady se po páteční ranní dohrávce už může pořadí měnit, na bilanci -2 je  nejvýše postavený golfista s nedokončeným kolem Blayne Barber.

Top 10 prvního kola:

Dosavadní zámořský suverén Brandt Snedeker si dává před startem World Golf Championship oraz, nadále pauzíruje stálý divácký tahák Tiger Woods, ale sílí evropská konkurence, která přijela ladit formu na Accenture Match Play Championship. K Angličanovi Leemu Westwoodovi a Irovi Pádraigu Harringtonovi se přidají Švéd Peter Hanson, Seveorir Graeme McDowell a také další z anglických veličin Luke Donald. Z domácí ekipy sálá velká síla – ve startovním poli jsou Bubba Watson, Dustin Johnson, Keegan Bradley i nevyzpytatelný Phil Mickelson. Titul obhajuje Bill Haas, jenž loni na druhé jamce play-off porazil Mickelsona s Bradleyem.

Pošesté se bude hrát s podporou finanční skupiny uvedené v názvu, předtím turnaj od roku 1987 sponzorovala automobilka Nissan. Kořeny jsou ale mnohem hlubší. Bývalé Los Angeles Open se hrálo poprvé už v roce 1926, tehdy o 10 tisíc dolarů. Letošní dotace je 6,6 milionu (124,5 milionu korun). Do Riviera Country Clubu turnaj ve své historii zamířil víckrát, ale dějiště se střídala. Na současném hřišti se s výjimkou dvou ročníků hraje od roku 1973. Na tomto paru 71 se hrály i dva majory a bývá označován za absolutně srozumitelné a logické hřiště. Jeho délka je 6673 metrů (7298 yardů) a hustý stromový porost z něj dělá jak malebný kus přírody, tak nebezpečné místo pro nepřesné hráče.

Odkazy:  … Riviera CC Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje Loňské zpravodajství na Golf.cz

 

.