Northern Trust Open

17.02.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Bubba Watson

PGA Tour – Northern Trust Open, Riviera CC, Pacific Palisades, Kalifornie, USA
(13. – 16. února 2014, časový posun: -9 hodin)

Neděle – finálové kolo
Turnaj sice hodlá v příštích ročnících ještě zkvalitnit startovní pole, letos se ale nakonec do popředí prodraly těžké kalibry a byl to Bubba Watson, kdo si došel pro první titul v této sezoně. Po děleném druhém místě z Waste Management Phoenix Open na začátku měsíce má tedy Američan mnohem větší důvod ke spokojenosti než v Arizoně, kde v závěrečném kole přišel o šanci vyhrát. V Kalifornii naproti tomu zapsal podruhé za sebou kolo bez bogey, výkonem 64 ran (-7) se dostal na konečných 15 pod par a o dva údery zdolal krajana Dustina Johnsona na samostatném druhém místě. O třetí se podělili taktéž domácí hráči z řad outsiderů. Jsou jimi Jason Allred, jenž postoupil z pondělní kvalifikace a má na kontě životní úspěch, protože se na PGA Tour takřka neobjevuje, s Brianem Harmanem, sporadickým členem turnajových top 10 na PGA Tour. Sólově pátý je první neamerický účastník Charl Schwartzel z Jižní Afriky.
„Mám jiné hole a zpátky starý putter,“ vypíchl vítěz změny, jež jsou pro hru tak významné. Prezentoval se mimo jiné i úspěšným bunker shotem do birdie, několika záchrannými ranami, ale i přesnými a dlouhými drivy, stejně jako několika jistě proměněnými putty, jakým byl i ten na osmnáctce, kde toto birdie jen potvrdilo Watsonovu dominanci. „Hra se mi opravdu dařila,“ přitakal. Páté vítězství na PGA Tour je jeho dalším po Masters 2012, kde získal svůj zatím jediný major titul. „Nikdy nevíte, které vítězství je vaše poslední. Být to Masters, byl by to hezký způsob, jak se rozloučit, ale tohle tady je příjemné,“ doplnil. Na Rivieře využil toho, že se hráčům z popředí po sobotním kole tolik nedařilo. Charlie Beljan vypadl z první desítky, Geor McNeill a William McGirt skončili na dělené šesté pozici.
Další pořadí: 1
2. Hoffman, Spieth (-8), 20. K. Bradley, Westwood, Walker (-6), 23. Stadler, Macujama, Furyk (-5),  35. Els (-3), 40. F. Molinari, Dubuisson (-2), 45. Rose, Stallings, V. Singh (-1), 59. Poulter (+1), 65. Dufner (+2), 70. Simpson (+4).

Konečné Top 10:

Video – přehled finálového kola:

Sobota – 3. kolo
Jako by lídrům bylo souzeno o pozici vzápětí přijít, je v čele turnaje opět někdo jiný. Američan William McGirt je málo pravděpodobným vedoucím mužem, leč už podruhé dokázal svůj výkon oproti předchozímu kolu zlepšit o dvě rány a s průběžnou bilancí -12 má před finálovým programem náskok dvou úderů na své krajany Georga McNeilla a Charlieho Beljana, dělící se o druhé místo. McGirt bude chtít v neděli zvrátit osud svých předchůdců. Dustin Johnson, jenž byl první po čtvrtku, se dělí o šestou pozici a ztrácí na svého následovníka čtyři rány. Totéž platí o Jihokorejci Bae Sang-moon, jenž ve třetím kole zahrál jednu ránu nad par a opustil nejvyšší příčku poměrně záhy. Mezi sedmi muži na děleném šestém místě figuruje i Jimmy Walker, takže vedoucí muž fedexcupového pořadí by v případě příznivých okolností ještě mohl pomýšlet na další titul. 
Po více než čtyřech letech na americkém okruhu McGirt stále čeká na první titul. Na Canadian Open už byl dvakrát druhý, ale jinde se mu tolik nedařilo, natož pak na Rivieře, kde v obou předchozích startech neprošel cutem. „Moje patování bylo příliš rychlé. Zapracoval jsem na tom, abych zpomalil pohyb. Asi to mělo nějaký smysl,“ řekl. Jeho „řádění“ od první do šesté jamky zahrnuje pět birdie a bogey na čtyřce. Po třinácti jamkách už byl na průběžném skóre -13, ale druhým bogey dne si mírně pohoršil. Zapsal 65 ran (-6) a lepší než on byl v sobotu jen krajan Bubba Watson, jenž po sedmi birdie přinesl výsledek 64 (-7). Na pozoru se všichni musí mít před Beljanem, jenž před rokem na tomto hřišti sahal po vítězství, ale v play-off jej porazil John Merrick. Toho ale po cutu ve víkendovém programu diváci tentokrát nedočkají.
Další pořadí:
13. Hoffman, Baddeley (-7), 17. Westwood, Furyk (-6), 24. Macujama, English (-5), 29. Els (-4), 33. K. Bradley, Rose, Dubuisson (-3), 42. Stallings, F. Molinari (-2), 50. Stadler, V. Singh (-1), 55. Poulter (E), 59. Perez, Simpson (+1), 69. DeLaet (+2).

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola:

Pátek – 2. kolo (nedohráno)
Sedmadvacetiletý Korejec Bae Sang-moon převzal vedení a nic na tom nezmění ani sobotní ranní dohrávka, týkající se už jen šesti účastníků turnaje. Ani jeden není tak vysoko v leaderboardu, aby atakoval první desítku, natož pak lídrovo skóre -9. Znamená zároveň náskok jednoho úderu před australsko-americkou dvojicí Aaron Baddeley, Robert Garrigus na děleném druhém místě. A také to znamená ještě lepší pozici než před rokem, kdy se Bae po polovině turnaje o vedení dělil, ale v sobotu zahrál 76 a bylo po šancích. „To byla opravdu hodně dobrá zkušenost, moc jsem se z ní naučil,“ přitakal letos.
Lídr prvního kola Dustin Johnson si pohoršil o čtyři údery a odsunul se na pátou pozici. Ještě níž, a to na dělenou čtrnáctou příčku, spadl vedoucí muž FedEx Cupu Jimmy Walker. Cutem (+1) neprojdou například Matt Kuchar, Ryan Moore, Pádraig Harrington, Nicolas Colsaerts, Thorbjörn Olesen či Louis Oosthuizen, v reálném ohrožení je Rickie Fowler, jenž je na skóre +2.
V Baem má letošní ročník konečně muže, jenž hřiště zvládl bez bogey. Pět birdie znamená výsledek 66 (-5), o ránu lepší, než jaký golfista z 99. pořadí FedEx Cupu zahrál na úvod. Lepší byli ve druhém dějství jen Baddeley a Američan Jason Allred na děleném devátém místě. Oba se ke svým skóre, tedy 65 (-6) a 64 (-7), dostali přes dvě bogey. Australan, jenž na Rivieře před třemi lety zvítězil, měl skvělý finiš čtyř birdie za sebou v závěru hřiště (jamky 15 až 18). „Je to těžké hřiště, zvlášť v takovém suchu, jaké je dnes. Když nejste v dobré pozice, těžko se zachraňujete. Mně se to dnes několikrát povedlo,“ řekl. Allred je hráčem Web.com Tour, mezi elitou startuje poprvé. Už byl dokonce na mínus devíti, ale dvěma bogey na jamkách 15 a 16 si pohoršil. Do startovního pole se dostal z pondělní kvalifikace, i když si nebyl jistý, jestli se jí má zúčastnit, protože jeho žena čeká třetí dítě. „Trefoval jsem skvěle míč a dařilo se mi patování, to jsem nemohl pominout,“ vysvětlil své šťastné rozhodnutí jít do hry.

Top 10 nedohraného druhého kola:

Video – přehled prvního nedokončeného kola:

Čtvrtek – 1. kolo (nedohráno)
Parné počasí zpomalovalo hru, a tak i další z kalifornských turnajů nabral mírné zpoždění, podobně jako před týdnem v Pebble Beach nestačili všichni absolvovat kompletní program, avšak jen J.B. Holmes v dohrávce může změnit fakt, že vedoucím mužem bude po úvodním dějství Dustin Johnson. Američan zapsal už v dopolední části 66 ran (-5) a získal náskok jednoho úderu rovnou před jedenácti konkurenty, mezi nimiž je i jeho jmenovaný krajan. Holmesovi ještě zbývá dokončit dvě jamky. Skvělou formu si udržuje i vedoucí muž fedexcupového pořadí a vítěz z minulé neděle Jimmy Walker. Také on se dělí o druhé místo. Dá se předpokládat, že už po druhém kole se leccos změní, vždyť dvě rány za vedoucím Johnsonem je dalších šest hráčů a dokonce šestnáct jich v této chvíli ztrácí údery tři. Tak natěsnané je to v top 35.
Johnson skončil v Pebble Beach druhý za Walkerem a s Rivierou má dobré zkušenosti. Skončil tady druhý v roce 2012 a třetí v roce 2010. „Je to těžké hřiště, ale máte ho jako na dlani, proto ho mám rád,“ připomněl, že zrovna tady může uplatnit svou přednost, a sice délku prvních ran. Na třinácté jamce se z týčka dostal do vzdálenosti 90 metrů od praporku a na pětiparu č. 17 zahrál dvojputt do birdie z šesti metrů. Tento ročník začal lídr na desátém odpališti a už s přechodem na první devítku měl po deseti jamkách skóre – 5. Na tříparové čtyřce zapsal své jediné bogey, do samostatného vedení se vrátil posledním „zásahem“ na jamce předposlední. „Moje hra je tam, kde ji chci mít. Úspěch z minulého týdne mě posílil, cítím se velice dobře,“ dodal Johnson. Nejen žádný z těch, kdo jej bezprostředně ohrožují, ale dokonce vůbec nikdo ze stopětačtyřicetičlenného startovního pole nemá čistý zápis.

Top 10 nedohraného prvního kola:

Video – přehled nedohraného prvního kola:

Bude nesmírně zajímavé sledovat, jak si povede Jimmy Walker, jenž sám v minulém týdnu přiznal, že třetí vítězství v sezoně je na něj docela silný nápor. Udrží vedoucí muž FedEx Cupu formu ještě v dalším týdnu? Konkurenci bude mít rozhodně solidní, z amerických krajanů se bude muset dát pozor například na Matta Kuchara, Keegana Bradleyho, Jasona Dufnera či Jordana Spietha. Dostaví se i druhý v průběžném pořadí zámořské bodové soutěže Harris English a rozrůstá se počet hráčů z jiných kontinentů, zejména Evropy a Jižní Afriky. Titul bude obhajovat lokální patriot John Merrick, jenž loni v play-off porazil Charlieho Beljana.

Posedmé se bude hrát s podporou finanční skupiny uvedené v názvu, předtím turnaj od roku 1987 sponzorovala automobilka Nissan. Kořeny jsou ale mnohem hlubší. Bývalé Los Angeles Open se hrálo poprvé už v roce 1926, tehdy o 10 tisíc dolarů. Letošní dotace je 6,7 milionu (přes 135 milionů korun). Do Riviera Country Clubu turnaj ve své historii zamířil víckrát, ale dějiště se střídala. Na současném hřišti se s výjimkou dvou ročníků hraje od roku 1973. Na tomto paru 71 se hrály i dva majory a bývá označován za absolutně srozumitelné a logické hřiště. Od loňska nedoznalo žádných změn, jeho délka je 6673 metrů a hustý stromový porost z něj dělá jak malebný kus přírody, tak nebezpečné místo pro nepřesné hráče. Osmnáctý green přímo před klubovnou vytváří pro turnajový finiš atmosféru sportovní arény.

Odkazy: … Riviera CCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czFedEx Cup

 

.