Norénův triumf doma ve Švédsku: vítr a pár čísel

24.07.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Alexander Norén vítěz Nordea Masters

O vítězství Alexe Noréna v Nordea Scandinavian Masters bylo z 90 procent rozhodnuto po třetím kole. Vedení o jedenáct ran před druhým v pořadí dávalo Švédovi dostatek klidu. Silný vítr sice mohl ještě leccos změnit, vždyť třeba na tříparu č. 17 s ostrovním greenem někteří hráči ztratili i tři čtyři míče… Jenže nezměnil.

Norén docela kazil, kazil víc než mnozí konkurenti, a tak se nezapsal do žádných rekordních rubrik. Nicméně na jeho výkon se váže spousta zajímavých čísel. To základní: vítěz si připsal třetí turnajový titul z European Tour v kariéře, druhý letos. To vše při 131 startech na okruhu.

Norén se ziskem prémie 250 tisíc eur přiblížil hranici jednoho milionu vydělaných eur v této sezoně, která se zrovna láme ve své polovině. Ve finančním žebříčku Race To Dubai se posunul na osmé místo, s přesným ziskem 912 564 je první z „nemilionových“ hráčů.

Devětadvacetiletý golfista je pátým Švédem, jenž vyhrál tento domácí turnaj. Před ním to dokázali Jesper Parnevik (1995 a 1998), Joakim Haeggman (1997), Peter Hanson (2008) a Richard S Johnson (2010).

V této sezoně jsou na evropském okruhu už čtyři hráči s více než jedním turnajovým prvenstvím. Norén má dvě z menších turnajů, vyhrál ještě Wales Open, zato obě z klasiky kontinentálních akcí, pokud součást ostrovního Britského království počítáme do „kontinentu“.

Severoir Darren Clarke vyhrál letos British Open a Iberdrola Open, Charl Schwartzel Masters (v USA) a Joburg Open (v JAR), Luke Donald Scottish Open, BMW PGA Championship a Accenture Matchlpay Championship (v USA).

Vrátíme-li se pouze k osobě letošního švédského šampiona, přiznáme mu alespoň osobní rekord na špičkovém skandinávském turnaji. Norén na něm předtím skončil nejlépe na děleném 18. místě v roce 2005.

Nová hvězda světového golfu letos zahrála -13 ran na Malaysian Open (4. místo) a -14 na Volvo Golf Champions (8. místo), takže -15 ze Stockholmu je jeho prozatímním maximem.

Švédsko má s nedělním triumfem dalšího z řady skvělých profesionálů této země 91 turnajových titulů, letos ovšem jen právě ta dvě Norénova, jeho krajané v tomto roce žádné nepřidali.

A sám Norén přidal ještě jeden výjimečný fakt, byť nevyčíslený: „Ještě nikdy jsem ve Švédsku nezažil vítr jako byl tento.“ Nedělní větrné finále opravdu snese srovnání s počasím panujícím často například na Britských ostrovech, nebo na atlantickém pobřeží Španělska a Portugalska.