Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Nordea Masters

02.06.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Nordea Masters, Bro Hof Slott GC, Stockholm, Švédsko
(30. května – 2. června, bez časového posunu)

Mikko Ilonen

Neděle – finálové kolo
Mikko Ilonen zopakoval své vítězství z roku 2007. V závěrečném dějství nebyl nejlepší, zahrál 69 ran (-3), ale stačilo mu to, aby si podržel první místo s konečným skóre -21. „Je to zvláštní, ale cítil jsem z Finska velkou podporu. Zvlášť dnes,“ komentoval své pocity v sousední zemi. Bylo to vítězství celkem pohodlné, protože domácí Švéd Jonas Blixt na druhé pozici zůstal zpět o tři údery. Samostatně třetí Rakušan Bernd Wiesberger je pozadu o další jeden úder. 
Vítězný Fin položil základ úspěchu na druhé a třetí jamce dvěma birdie. Ta ho uklidnila a pak čekal na další příležitost s potřebnou trpělivostí. Na začátku druhé devítky zasadil jedno bogey mezi dvě birdie a den i turnaj zakončil sérií pěti jistých parů. „Už nějaký čas mě bogey nerozhází. Vím, že hraju tak, abych ho dokázal brzy napravit,“ zářil třiatřicetiletý muž, jehož dvě předchozí vítězství na European Tour jsou právě z roku 2007 a letos se k dalšímu přibližoval postupně. Byl druhý v Maroku i v Číně. „Lidé už ode mě čekali, že vyhraju, ale nejvíc jsem to od sebe očekával já sám. Takže po těch druhých místech cítím velké zadostiučinění,“ dodal čerstvý majitel čtvrtmilionového eurového šeku.
Nejlepší výkon dne 64 (-8) předvedl Angličan Ross Fisher, jenž nechyboval a svých osm birdie vpasoval mezi  šestou a šestnáctou jamku. Posunul se díky tomu na samostatné osmé místo (-15). Ital Matteo Manassero, jenž po první polovině vedl, klesl na dělenou čtvrtou pozici.
Další pořadí: 
11. Donaldson (-13), 14. Jiménez (-12), 21. F. Molinari, Uihlein (-10), 30. Aphibarnrat, Hanson (-8), 52. Casey (-3).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Lehká ztráta tempa stála Mattea Manassera pozici lídra, kterou převzal Mikko Ilonen. Finský vítěz turnaje z roku 2007 si s hřištěm po čtvrtečním zahřívacím kole dělá co chce. Tentokrát zapsal 65 ran (-7) a dostal se na průběžnou bilanci -18. Jeho italský předchůdce na první příčce ztrácí na děleném třetím místě čtyři údery. Nejlepší denní výkon 64 (-8) předvedl domácí golfista Alexander Norén a propracoval se na druhou pozici, kde na Ilonena ztrácí dvě rány.
Ilonenova skórkarta je bez poskvrny. K pětici birdie přidal eagle na pětiparové patnáctce díky přesné ráně sand wedgí a pak už si závěr třemi pary pohlídal. „Potřebuju další takové nízké skóre,“ varoval tradičně před přílišným optimismem sám sebe hráč, jenž před šesti lety vyhrál dva turnaje European Tour, ale od té doby na takový úspěch stále čeká. „Pořád je za mnou dost takových, kteří mě mohou prohnat,“ dodal.
Manassero by býval byl rád blíž. Když se společně blížili k závěru, držel se dvě rány za ním, ale situaci si zkomplikoval na osmnácté jamce. Zahrál na ní double bogey, protože po drivu do roughu poslal další ránu pro změnu do vody. Jeho denní skóre se zkazilo na konečnou podobu 71 (-1).
Další pořadí:
5. Karlberg (-12), 11, Jiménez (-9), 15. Aguilar (-8),  18. Uihlein, Donaldson (-7), 31. F. Molinari (-6), 36. Hanson (-5), 44. Aphibarnrat (-4), 74. Casey (+3).

Pátek – 2. kolo
Zatímco Pablo Larrazábal se propadl na dělené páté místo, Matteo Manassero udržel vedení a svůj náskok zvýšil na dvě rány. Není divu, když se oproti předchozímu dni zlepšil o jeden úder na 65 (-7) a v polovině turnaje už má průběžnou bilanci -13. Na druhé místo se posunul Fin Mikko Ilonen, vítěz z roku 2007. Je spoluautorem nejlepšího denního výsledku 63 (-9), předvedl ho společně se Skotem Peterem Whitefordem. Toho to vyneslo na samostatnou třetí pozici se ztrátou tří úderů na lídra. Také čtvrtá pozice je obsazena pouze jedním mužem, Joostem Luitenem z Nizozemska.
Manassero měl v zápisu tři bidie a jedno bogey, když se přesunul na druhou devítku, kde v prvním dějství předvedl raketový start. A znovu se „rozstřílel“. Na jamkách 11 až 14 předvedl další šňůru birdie a poslední přidal na sedmnáctce, která se mu ve čtvrtek nepovedla. „Po tom začátku bylo skvělé, že jsem se dokázal zvednou a zahrát další takové skóre,“ pochvaloval si Ital. „Tuhle devítku mám rád. Jsou tu jamky, kde se dá hodně získat i ztratit. Letos jsou Podmínky absolutně skvělé,“ dodal ve stejném tónu.
Ilonen, jenž má na kontě druhá místa z Číny a Maroka, odevzdal čistou skórkartu s devíti birdie, čtyři předvedl na trojparových jamkách. Whiteford měl úchvatný závěr dne, po eaglu na patnáctce zahrál všechny tři zbývající jamky za birdie.
Další pořadí:
5. Larrazábal, Norén (-8), 7. F. Molinari, Donaldson (-7), 12. Aguilar (-6), 16. Jiménez (-5), 43. Uihlein (-3), 62. Aphibarnrat, Casey (-2).
Cutem neprošli:
Warren, Khan, Santos, Aiken, Clarke, Jamieson.

Čtvrtek – 1. kolo
Ital Matteo Manassero si převezl do Skandinávie formu z Britských ostrovů, kde vyhrál BMW PGA Championship. Nejlépe začal i na švédském turnaji, jeho 66 ran (-6) dorovnal jen Španěl Pablo Larrazábal. Ve dvojici tito zástupci jižanských národů na chladném severu vévodí průběžnému pořadí. O ránu za nimi je pět konkurentů na děleném třetím místě, mezi nimi Velšan Jamie Donaldson, jeden z několikrá hráčů druhé desítky průběžného pořadí Race To Dubai.
Manassero zapsal dvě bogey a osm birdie, z nich šest ve šňůře mezi desátou a patnáctou jamkou. Jelikož začínal na druhé devítce, byl to nejlepší start na turnaji, jaký si lze představit. „Nikdy jsem neměl lepší,“ řekl mladší z lídrů. „Byl jsem unavený, když jsem se vzbudil,“ přiznal, že po oslavě a přijímání gratulací ještě nebyl tak úplně připraven na hru.
Larrazábal má v zápisu poměr birdie a bogey sedm ku jednomu. Zaskvěl se zejména osmimetrovým puttem na pětce. „Ráno jsme měli dobré podmínky, ale to hřiště je těžké tak, že double bogey nebo triple bogey se na něm zahraje snadno,“ varoval před předčasnou radostí druhý z vedoucích mužů. „Když jsem musel, hrál jsem bezpečně, a když jsem mohl, hrál jsem agresivně,“ prozradil svůj recept.
Další pořadí: 8. Santos (-4), 13. Hanson (-3), 23. Ilonen (-2), 23. F. Molinari (-2), 41. Warren, Aguilar, Khan, Uihlein (-1), 61. Jiménez (E), 88. Aphibarnbrat  (+1), 106. Casey (+2), 138. Jamieson (+5), 149. Aiken (+6).

Lákadlo startovního pole vytvoří několik úspěšných hráčů z minulého týdne. Hlavně vítěz BMW PGA Championship Matteo Manassero a jeho anglický soupeř z play-off Simon Khan. Přihlášen je i čtvrtý v konečném pořadí z Wenthworthu, nestárnoucí Španěl Miguel Ángel Jiménez. Konkurenci jim vytvoří například bratři Edoardo a Francesco Molinariové, držitel major titulu Darren Clarke, enkláva Jihoafričanů a samozřejmě domácích Švédů, z nichž je kdokoli schopen překvapit. Z předchozích vítězů turnaje je tu i Fin Mikko Ilonen, jenž v poslední době hraje v solidní formě. Titul je volný, protože Angličan Lee Westwood ho obhajovat nebude.

O podíly z dotace 1,5 milionu eur (38,835 milionu korun) se konkurence utká na hřišti Stadium Course s parem 72 o délce 6 955 metrů. V areálu kolem zámečku se nachází ještě Castle Course určené víc pro rekreační hru. Vine se kolem lesa, ale ten lemuje jen okraje, takže v jiných místech připomíná links. Četné vodní překážky nemusí být největším problémem, ty dokáže způsobit zejména vítr. A za bílými odpališti jsou ještě černá, skýtající možnost ztížit hřiště na maximum únosnosti.

Odkazy: … Bro Hof Slott GC Satelitní mapa hřištěStránky turnaje Loňské zpravodajství na golf.cz