Nordea Masters

01.06.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Nordea Masters, PGA Sweden National, Malmö, Švédsko
(29. 5. – 1. 6. 2014, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Hned první jamka rozehrávky vydala vítěze. Stal se jím Thajec Thongchai Jaidee, jenž na pětiparové osmnáctce, vybrané pro play-off, zapsal birdie, takže pary Francouze Victora Dubuissona a Skota Stephena Gallachera nestačily. V součtu čtyř kol dosáhli všichni tři výkonu -16. „S takovým skóre jsem myslel, že budu druhý nebo třetí, když je finálová jamka pětipar,“ přiznal Jaidee. Ale mýlil se ku svému prospěchu. Dubuisson odevzdal čistou skórkartu, ale od dvanácté jamky už nebyl schopen skóre snížit. Gallacher se naopak dostal do rozstřelu díky birdie na finálové jamce. Zahrál ho tam v každém z hracích dnů, v rozhodující chvíli to však nezopakoval. I proto se raduje Jaidee, pro nějž je to šesté vítězství na European Tour a první na kontinentu mimo Asii a Británii. V neděli zapsal vynikajících 65 ran (-7) a po dodatečné jamce mu patří prémie 250 tisíc eur. „V play-off musíte mít trochu štěstí, ale ten putt, kterým jsem se do něj na osmnáctce dostal, byl skvělý,“ vyzdvihl důležitou věc vítěz.

Švédsko se nedočkalo, přestože veterán Robert Karlsson předvedl nejlepší kolo dne 63 ran (-9) a velký favorit Henrik Stenson měl po pěti jamkách skóre -3 a zdálo se, že mu nic nestojí v cestě za titulem. Jenže pak začal kazit a výsledek 71 (-1) nestačil na víc než na konečnou pátou pozici. „Bogey na šestce mě srazilo,“ přiznal Stenson. „Neproměnil jsem několik šancí a pár bogey bylo až příliš snadných. Když jdete na výhru v turnaji, nemůžete si to dovolit,“ dodal. Krajan Karlsson se podělil o šestou a tím počet hráčů pořadatelské země v top 20 končí. Úspěchu se nedočkal ani Angličan Eddie Pepperell, přestože se po tři dny dělil o vedení. Začal sice nadějně dvěma birdie na první devítce, ale na druhé přidal už jen dvě bogey včetně osmnáctky, kde trefil vodu.

Další pořadí: 15. Björn (-9), 25. Lowry, Levy, Jacquelin, Hanson (-6), 32. Manassero, Ilonen, Larrazábal (-5), 70. Jiménez (+3).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Vítr se ztišil, kolo začalo velmi zostra, hráči se předháněli ve skórování a nejlépe z těchto dostihů vysel domácí favorit Henrik Stenson, jehož 64 ran (-8) znamenalo posun do vedení. Ovšem jen děleného, protože jen o úder hůř zahrál Angličan Eddie Pepperell a udržel se na pozici, kterou okupuje od začátku turnaje. Oba členové závěrečného nedělního flightu mají na kontě -13 ran a těsný náskok před další dvojicí. Z dělené třetí příčky budou ve finále dotírat Skot Stephen Gallacher a Španěl Álvaro Quirós.

Světový hráč číslo 2 s ambicí zaútočit i na nejvyšší žebříčkový post zapsal jedno bogey, sedm birdie a eagle na pětiparové sedmé jamce. „Diváci byli vynikající. Nějaký čas jsem nehrál před domácím publikem a cítil jsem jejich podporu. Na neděli se velmi těším a doufám, že devět jamek před koncem budu ve hře a útočit na titul,“ neskrýval Stenson dobré rozpoložení. Žádný titul ze švédské půdy dosud nedobyl, o to větší touha jej za ním potáhne.

Další pořadí: 12. Björn (-7), 14. Larrazábal (-6), 20. Jacquelin (-5), 25. Ilonen (-4), 32. Hanson (-3), 38. Manassero (-2), 54. Lowry, Levy (E), 62. Jiménez (+1).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Do popředí se dostaly těžší váhy, Francouz Victor Dubuisson a Španěl Álvaro Quirós. Na dělené první pozici s nimi vydržel ještě Angličan Eddie Pepperell, všichni tři mají shodné průběžné skóre -6. Turnaj je však velmi otevřený, neboť jen o úder méně má na kontě hned šest konkurentů. Mezi nimi i švédský favorit Henrik Stenson a také domácí hrdina Jens Dantorp, jemuž se ovšem z top 1é dařilo nejméně, zahrál 73 ran (+1), přičemž po desítce byl už čtyři rány v plusu, vzápětí jej však nakopl eagle.

Quirós byl s výsledkem 67 (-5) ve druhém dějství nejlepší. Pomohl si dvěma eagly na pětiparech 1 a 11. „Z odpaliště až do greenu jsem hrál dobře, ale navzdory skóre se mi nedařilo patování. Na jedenáctce jsem trefil putt z osmi metrů, na druhé straně tam bylo několik z pěti či šesti a nespadl tam žádný,“ postěžoval si ranař, jenž se po sérii zranění pomalu dostává na bývalé pozice. Minulý měsíc byl třetí v Kataru a už zase těží z délky svých drivů. „Pomáhají mi, mám pak vzdálenosti pod lepší kontrolou,“ přitakal.

Další pořadí: 14. Björn, Ilonen (-3), 23. Jiménez, Larrazábal (-2), 43. Manassero, Lowry (E), 62. Levy (+1).
Cutem neprošli mj.:
Fleetwood, Caňizares, F. Molinari, Blixt, R. Fisher.

Top 10 druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Jens Dantorp ze Švédska a Eddie Pepperell z Anglie dosáhli na úvod nejlepšího výsledku 66 ran (-6). O jednu ránu za nimi se o třetí místo dělí pětice konkurentů. Favorité Henrik Stenson ze Švédska a Španěl Miguel Ángel Jiménez se společně dělí o 14. pozici s odstupem tří úderů na lídry. Dantorp odevzdal čistou skórkartu se šesti birdie, Pepperell skóroval na sedmi jamkách, ale uteklo mu jedno bogey.

Dantorp děkoval domácímu publiku. „Je to moje domovské hřiště a zahrál jsem na něm nejlíp, jak jsem byl schopen,“ zářil jeden z lídrů. „Byli tady všichni mí přátelé a kamarádi, to byl klíč pro můj výkon, moc mi to pomohlo.“ Naopak pro Pepperella je Malmö neznámé. „Docela to foukalo a takové skóre je ve větru velmi dobré,“ řekl třiadvacetiletý golfista, jenž má s podobným podnebím mnoho zkušeností. „Sebedůvěra znamená moc a mně se dostavila,“ doplnil.

Další pořadí: 14. Dubuisson, Jaidee, Stenson, Jiménez (-3), 31. Björn, Larrazábal, Ilonen (-2), 50. Caňizares, Lowry (-1), 69. Levy (E), 101. Manassero, Blixt, R. Fisher (+1), 133. Fleetwood (+4), 146. F. Molinari (+6).

Sice je to švédská záležitost, nicméně králem je tu Fin. Mikko Ilonen vyhrál loni u sousedů už podruhé a obě skandinávské země si v jistém smyslu mohou prodloužit o týden hokejovou řevnivost. Vždyť na mistrovství světa se jejich týmy nepotkaly. Své by si tady rád řekl i další Seveřan Thomas Björn z Dánska, jenž se před týdnem tři dny ucházel o výhru v anglickém Wentworthu, ale nevyšlo mu poslední kolo. Domácí sestava bude ovšem mimořádně silná. Vede ji král loňské sezony Henrik Stenson, sekunduje mu Peter Hanson, jehož zlepšení v minulých týdnech je zřetelné, oba podporuje Jonas Blixt, loni druhý. Švédsko nasazuje i silnou skupinu hráčů domácí scény. Z jiných krajů dorazili například Ital Matteo Manassero, Franouzi, Britové i Španělé včetně Miguela Ángela Jiméneze a řada mimoevropských hráčů.

Novinkou je hřiště Lakes Course. Otevřeno bylo před pěti lety, je poměrně členité a vybaveno je množstvím bunkerů o velké rozloze. Naproti výmluvnému názvu nejsou jezírka až takovým strašákem. Členitý a zvlněný par 72 je jakýmsi meziválečným retrem, měří 6 781 metrů. Druhá zdejší osmnáctka se nazývá Links Course. Hrát se bude o podíly z dotace 1,5 milionu eur (přes 41 milionů korun) za slunečného, suchého, ale hlavně větrného počasí.

Odkazy: … PGA Sweden NationalHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje Loňské zpravodajství na golf.czRace To Dubai

.