Nelson Mandela Championship

14.12.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Dawie Van Der Walt

European Tour – The Nelson Mandela Championship presented by ISPS Handa, Mount Edgecombe CC, KwaZulu-Natal Province, Durban, Jižní Afrika
(11. – 14. 12. 2013, časový posun: +1 hodina)

Sobota – finálové kolo
Totální ztráty formy Daniela Brookse využil Dawie Van der Walt a stal se druhým jihoafrickým vítězem této sezony. Po vítězství v březnovém Tshwane Open má druhý titul na European Tour v kariéře. Třicetiletý hráč dosáhl na závěr výkonu 66 ran (-4) a ve zkráceném turnaji mu stačilo celkové skóre -15. O dva údery za ním skončili na děleném druhém místě Angličan Matthew Baldwin a Španěl Jorge Campillo.
Angličan Brooks, jenž ve dvou kolech ani jednou nechyboval, vyklidil pozici poměrně záhy. Začal dvěma bogey a na čtvrté jamce zapsal double bogey. Pak přidal další tři rány a čestné birdie zaznamenal až na předposlední jamce. Klesl na dělené jedenácté místo.
O prvenství se proto přihlásili konkurenti a Van der Walt, jenž zapsal mimo jiné i tři bogey, nebyl největším favoritem, dokud se mu nepovedl eagle na pětiparové dvanáctce, kde ho zahrál i ve druhém kole. Jihoafričana to povzbudilo, ihned přidal birdie a to poslední ještě na patnácté jamce. Vítěz nezapomněl připomenout nedávno zesnulého jihoafrického politika a bojovníka proti apartheidu,  po němž je turnaj pojmenován: „Vyhrát Nelsona Mandelu v tento čas, kdy máme všichni smutek, znamená mnoho. Je to něco, co si ponesu v srdci po zbytek života.“
Další pořadí: 11. Kruger, Andersson Hed, Brooks (-8), 50. Fichardt (-2), 64. Manley (E).

Konečné Top 10:

Dohrávka 2. kola
Angličan Daniel Brooks svou roli zvládl a po kompletaci šestatřiceti jamek se vrátil do pozice lídra. O tři rány za ním se o druhé místo dělili Jihoafrican Dawie Van der Walt, Španěl Jorge Campillo a Angličan Matthew Baldwin.

Top 10 druhého kola:


Pátek – 2. kolo
V ten možná nejméně očekávaný moment, v turnaji pronásledovaném špatným počasím, se European Tour dočkala prolomení magické hranice a výsledku 59 ran. A předvedli ho hned dva hráči najednou. Zatímco domácí Colin Nel zlepšením o osmnáct úderů zachránil turnaj, španělský golfista Jorge Campillo se díky němu nakrátko usadil v čele. Protože první kolo absolvoval v paru, -11 je i jeho průběžné skóre. Spolu s ním je na stejné úrovni ještě Angličan Matthew Baldwin, avšak než byla hra přerušena pro tmu, dostal se před ně o jeden úder lídr prvního kola Daniel Brooks. Angličan má za sebou jedenáct jamek, tedy celkem 29, a dosud nezapsal žádné bogey.
Jeho chvíle by však ještě měly přijít, hlavními protagonisty dne byli oba rekordmani. Nel, jenž nehraje evropské turnaje a ve světovém žebříčku se pohybuje v sedmé stovce, zahrál devět birdie a eagle na pětiparové dvanáctce. Campillo se spoludržitelem rekordu stal díky sedmi birdie a hned dvou eaglů  rovněž z dvanáctky a také ze čtyřparové čtyřky. „Nikdy jsem nebyl 59 nijak blízko, ale na KLM Open jsem byl osm pod na hřišti s parem 70, takže tři birdie by mě tam dostala. Hrál jsem ale par – par – bogey,“ uvedl Španěl.

Top 10 druhého nedokončeného kola:

Dohrávka 1. kola
Další průtahy způsobené deštěm vedly pořadatele k rozhodnutí zkrátit turnaj na 54 jamek, tedy tři kola. Po kompletaci prvního dějství zůstal nejlepší výsledek ten, který už ve středu zahrál Angličan Daniel Brooks, tedy 62 ran (-8). Jihoafričan Oliver Bekker se po dohrávce udržel na děleném třetím místě. Druhé kolo bylo ihned zahájeno.

Top 10 prvního dokončeného kola:

Čtvrtek – 1. kolo (opět nedohráno)
Problémy s deštěm pokračují. Dění na hřišti začalo sice zavčasu, už v šest ráno, ale hrálo se jen čtyři a půl hodiny. Pro naprosté podmáčení povrchu pořadatelé golfisty odvolali do klubovny. Hrát se už nebude, restart je naplánován na páteční ráno.
Angličana Daniela Brookse, jenž vedl po pondělním programu, nikdo nepřekonal. Nejblíž se dostal Jihoafričan Oliver Bekker, jenž má po čtrnácti dokončených jamkách skóre -6 a ztrátu dvou ran na lídra.

Top 10 po druhém přerušení prvního kola:

Středa – 1. kolo (nedohráno)
Jen část ranní rundy stačila dokončit kompletní program, i když vůbec nehrála ráno. Ve chvíli, kdy z ní poslední flighty byly na patnácté jamce a z té odpolední stačily první trojice absolvovat jamky tři, byla hra pro tmu ukončena. Pro špatné počasí se totiž začalo až se sedmihodinovým zpožděním. Nejlepší výsledek 62 ran (-8) zahrál Angličan Daniel Brooks a ujal se vedení o jeden úder před Francoisem Calmelsem. Toho zná české publikum jako vítěze letošního turnaje Challenge Tour na Kunětické Hoře. V minulém týdnu vyhrál regionální turnaj na Mauriciu. Úvod jihoafrického turnaje je vůbec ve znamení francouzského golfu, protože o třetí pozici se se ztrátou další jedné rány dělí Calmelsovi krajané Romain Wattel a Edouard Dubois.
„Jsem úplně bez sebe,“ konstatoval šťastný šestadvacetiletý lídr, jenž zahrál nejlepší kolo kariéry. „Bylo to docela těžké, celý den jsme jen posedávali a čekali, to pak nejste vůbec nažhavení. Ale když už jsme se dostali do hry, těšili jsme se z toho,“ dodal Brooks, jemuž sice nevyšla minulá nováčkovská sezona, ale v Q-School získal kartu pro European Tour na další rok. Raritou jeho skórkarty, v níž není místo pro bogey, je pět birdie na všech tříparových jamkách. Většinou jich Angličan dosáhl skvělými putty.

Top 10 přerušeného prvního kola:

 

Poslední akcí evropského okruhu z jihoafrické série bude turnaj pojmenovaný po nedávno zesnulém bojovníkovi proti apartheidu. Uskuteční se na území bývalého království Zuluů, jehož druhé jméno pochází z koloniálních dob (Holanďané, pak Britové). A tak jako loni by někdo z britské ekipy třeba mohl vyhrát, zůstává jich tu ještě dost, nebo se sem přemístili z Hongkongu – skotský obhájce titulu Scott Jamieson, Angličan Robert Rock, Severoir Michael Hoey, úspěšný Velšan z minulého týdne Stuart Manley a další. Také z kontinentální Evropy tu bude dost hráčů, své zástupce budou mít Asie, Austrálie i Amerika a několik desítek domácích hráčů v čele s Brandenem Gracem a Darrenem Fichardtem je připraveno ponechat trofej na jihoafrické půdě.

Oproti předchozímu ročníku není jiný jen termín posunutý o týden, ale hlavně hřiště. O podíly z rovného milionu eur (27,5 milionu korun) se účastníci střetnou na osmnáctce otevřené už v roce 1935, která prošla rekonstrukcí před jednadvaceti lety. Charakterizují ji zejména četné vodní překážky a její par je momentálně 71, protože z pětiparu číslo 5 je pro profesionály čtyřpar, i když zkrácený. Celková délka hřiště je 6 047 metrů.

Odkazy: … Mount Edgecombe CCSatelitní náhled na hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz

 

.