Nejštědřejší turnaj světa se od příštího roku bude hrát v Jižní Africe

13.04.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Deset milionů dolarů. A na Sunshine Tour. Mluvilo se o tom a teď je to pravda. O podíly z rekordní dotace se v následujících pěti letech bude hrát na Tournament of Hope v Jižní Africe.

Turnaj sice zatím nemá datum ani místo, ale to zástupci zmíněného okruhu s organizátory lukrativní minisérie World Golf Championship lehce vyřeší. S oznámením o konečné dohodě přišli ale včas – těsně po vítězství Jihoafričana Charla Schwartzela na Masters.

V tuto chvíli má JAR dva vítěze major turnajů. Loni se Louis Oosthuizen prosadil na British Open. „Tím, že uspořádáme turnaj WGC s největší dotací v profesionálním golfu, chceme světu ukázat, že tady dokážeme vytvořit dobrý produkt,“ řekl na tiskové konferenci Gareth Tindall, komisionář Sunshine Tour.

Ta byla až dosud středem pozornosti na severní polokouli jen v období na konci kalendářního roku, kdy bývá několik turnajů součástí nové sezony European Tour.

„Není pochyb o tom, že načasování je důležité. Nikdy předtím jsme neměli pět hráčů v týmu pro Presidents Cup jako letos. Máme sedm účastníků Masters, což je druhé největší zastoupení mezi státy za USA,“ připomněl Tindall.

Podle něj se jako nejpravděpodobnější termín pro uspořádání Tournament of Hope jeví listopad. Organizátoři tradiční exhibice Sun City Challenge pro dvanáct pozvaných golfistů už prý souhlasili se změnou terminu. Žádná jiná velká golfová akce se nekoná.

A tohle nebude jen golfová akce. Turnaj by měl být součástí festivalu, na jehož programu budou koncerty a další události pro širokou veřejnost.

Tindall se svěřil, že k nabídce desetimilionové dotace ho vedly zkušenosti z minulých let. Na Sunshine Tour šly totiž sumy vkládané na prizi money nahoru, ale světové hráče to nepřilákalo, protože nechtěli měnit model své přípravy. Teď pravděpodobně neodolají.

Podle jihoamerického komisionáře je novinka potvrzením trendu rozšiřování světového golfu z Ameriky na jiné kontinenty. Evropa už se zámoří přiblížila, velké akce v Asii jsou běžné několik let. „Nepochybuji o tom, že Austrálie bude chtít udělat totéž co my,“ dodal Tindall.