Nejslavnější caddie Williams končí

25.11.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Steve Williams

Byl to dánsko-australský víkend, přesto na sebe pozornost upoutal také jeden Novozélanďan. Nejslavnější caddie současnosti Steve Williams ohlásil, že rok 2014 bude jeho posledním, kdy absolvuje úplný program klasického nosiče holí jednoho hráče. Tím je v současnosti Australan Adam Scott, ale nejslavnějším mužem, jemuž kdy Williams kedil, zůstává samozřejmě Američan Tiger Woods.

Zde není místo na to, rozepisovat se o jejich roztržce, nebo o tom, kolik toho Williams věděl o sexuálních eskapádách svého zaměstnavatele. Prý nic. Faktem je, že mezi lety 1999 a 2011, kdy tvořili nerozlučnou dvojici, vyhráli toho jako žádná jiná (mj. 13 majorů) a Williams často zuřivě bránil svého hráče před rušícími diváky. U Scottova bagu dokázal, že se jen nevezl s nejlepším hráčem světa, protože i jemu pomohl k titulům, jakých předtím hráč nedosáhl, mimo jiné na letošních Masters.

„Je to jedna z nejlepších prací, když máte rádi golf, ale nemyslím, že bych ji chtěl dělat celý život,“ ohlásil před blížícími se padesátinami (29. prosince) muž, jenž na začátku pětatřicetileté kariéry pracoval také pro Raymonda Floyda a Grega Normana. Jeho služeb ale někteří hráči budou moci využít, protože počínaje rokem 2015 se chce od března do září své hlavní profesi věnovat. „Když mě to bude bavit, ještě pět let bych to takhle zkusil a když ne, pak s tím skončím,“ dodal Williams.

V době léta na jižní polokouli však svou pozornost soustředí na automobilové závody, které jsou jeho velkou vášní, jezdí kategorii saloon a super saloon. „Když Tiger nemohl z nějakých důvodů hrát, měl jsem vždycky dobré sezony,“ osvětlil Williams, jenž se i ve svém věku stále cítí na to, své dosavadní výsledky vylepšit. „Musel jsem moc cestovat. Když chci uspět v konkurenci s mladšími, musím být fit.“

Rozhodnutí oznámil s dodatkem, že by Scottovi chtěl pomoci k dalším významným úspěchům. Jsou stále na vrcholu, protože Scott v listopadu vyhrál doma dva velké turnaje a na Světovém poháru, který se hrál rovněž na australské půdě, byl třetí. Williams má na kontě další titul, protože Scott s vítězem individuální soutěže Jasonem Dayem ovládli pořadí dvojic.

A ještě proč to byl australsko-dánský víkend. První turnaj nové sezony European Tour v Jižní Africe vyhrál Morten Örum Madsen a ve své druhé sezoně na nejvyšší úrovni potvrdil, že tato severská země má širší profesionální špičku. Na Světovém poháru zároveň bojoval o prvenství zkušený Thomas Björn, skončil druhý. S Madsenem nejsou jen krajané, dokonce mají společný domovský klub Silkeborg GC.

Šampioni týdne:
Jason Day (26 let, Austrálie, šest umístění v Top 10 na majorech, z toho tři druhá a jedno třetí místo)
– vyhrál ISPS Handa World Cup of Golf (Světový pohár) stojící mimo běžné PGA série na hřišti Royal Melbourne GC výkonem -10 o jednu ránu před Dánem Thomasem Björnem;
– v součtu s výsledkem krajana Adama Scotta vyhrál i soutěž dvojic, je to jeho druhý týmový titul po Wendy’s 3-Tour Challenge 2012 (spoluhráči Davis Love III a Nick Watney);
– má na kontě jeden titul z PGA Tour (HP Byron Nelson Championship 2011), jeden z Nationwide Tour (Legend Financial Group Classic 2007);
– Australanem je po otci, jenž zemřel na rakovinu žaludku v Dayových dvanácti letech;
– používá speciální prototyp putteru, vypadá jako UFO a říká se mu Itsy Bitsy Spider, výrobcem je Taylor Made.

Morten Örum Madsen (25 let, Dánsko, první profesionální výhra v kariéře)
– vyhrál South Africa Open Championship společný pro série European PGA Tour a Sunshine Tour na hřišti Glendower GC v Jižní Africe výkonem -19 o dvě rány před dvojicí konkurentů;
– má na kontě dva starty na majorech – cut na British open 2012 a 28. místo na US Open 2013;
– výhra 174 350 eur je takřka polovina toho, co vydělal za celou sezonu 2012/13, kdy skončil 81. v Race To Dubai;
– z 244. místa světového žebříčku se posune do top 120;
– velký fanoušek fotbalového klubu Manchester United.

Feng Šan-šan (24 let, Čína, jedenácté profesionální vítězství, na LPGA Tour třetí, letos druhé)
– vyhrála CME Titleholders, závěrečný turnaj LPGA Tour, na hřišti Tiburón Golf Clubu v Naples na Floridě výkonem -15 o ránu před Američankou Gerinou Piller.

Luke Donald (35 let, Anglie, 15 turnajových titulů)
- vyhrál Dunlop Phoenix ze série Japan Tour na hřišti Phoenix Country Clubu výkonem -14 o šest ran před Korejcem Kim Hyung-sung.

Wess Short Jr. (50 let, Spojené státy americké, jedno profivítězství na US PGA Tour, Michelin Championship at Las Vegas 2005)
– vyhrál finálovou fázi Q-School Senior Tour na hřišti TPC Scottsdale (Champions) výkonem -20 o pět ran před dvojicí konkurentů.

Timothy O´Neal (40 let, Spojené státy americké, druhé vítězství v premiérové sezoně na okruhu)
– vyhrál Abierto de Chile ze série PGA Latinoamérica na hřišti Club de Golf Los Leones v Chile díky eaglu na pětiparové první jamce play-off proti krajanovi Ryanu Blaumovi a Argentinci Sebastianu Saavedrovi, kteří hráli birdie; v součtu čtyř kol dosáhli všichni výkonu -13.

Adam Crawford (38 let, Austrálie, od roku 2008 působí na druholigové americké Web.com Tour)
– vyhrál Gloria Jean’s NSW Open ze série PGA of Australasia na hřišti Castle Hill Country Clubu v Sydney výkonem -19 o čtyři rány před trojicí krajanů.

 

.