Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Nejmladší či nejstarší vítěz Masters?

13.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Jordan Spieth

Konzistentní výkonnost vynesla do čela Masters Tournament Jordana Spietha. Dvacetiletý Američan má za sebou kola s počtem ran 71, 70 a 70. Znamená to průběžné skóre -5, tedy stejné jako u jeho krajana Bubby Watsona. Ten vedl ještě dopoledne s mínus sedmi, znamená to tedy, že nasazenou laťku neudržel a po 69 a 68 úderech hrál v sobotu 74. „Je mladý, nemusí se potýkat s žádnými nervy,“ všiml si na příštím sokovi Watson.

Spieth má na kontě pouze jedno profesionální vítězství na PGA Tour z loňského John Deere Classic, za minulou sezonu byl vyhlášen nejlepším nováčkem amerického okruhu a v Augustě debutuje. „Z dneška si odnáším spoustu sebedůvěry,“ řekl hráč, jenž se může stát nejmladším vítězem a překonat Tigera Woodse, jemuž bylo při vítězství v roce 1997 jednadvacet let a 104 dnů.

Jenže může to vypadat i jinak. Osmasedmdesáté Masters může mít naopak nejstaršího vítěze všech dob. Dosud tento primát drží Jack Nicklaus od roku 1986, při jeho šestém a rekordním triumfu mu bylo šestačtyřicet. Španělovi Miguelu Ángelu Jiménezovi je od ledna padesát. Když už je v USA, chystá se ke svému debutu na Champions Tour. Jenže mezitím válí mezi absolutní světovou konkurencí.

Populární Andalusan startoval na prvním majoru sezony čtrnáctkrát, má na kontě tři umístění v top 10. Čerstvě je autorem nejlepšího výkonu na jedno kolo tohoto ročníku. Jeho 66 ran (-6) po sedmi birdie a jednom bogey sklidilo ovace. „Když je vám padesát, neznamená to, že nemůžete hrát dobře,“ bránil se Jiménez přijímat uznání jen kvůli věku. „Nejdůležitější je mít radost sám ze sebe, z toho co děláte, a smát se. Myslím, že lidé se na golfovém hřišti málo usmívají,“ jal se udělit lekci hráč, jenž se dělí o páté místo se ztrátou dvou ran na lídry.

Další na řadě: Westwood

Takovému Watsonovi vpravdě do smíchu nebylo. Na pětiparové dvojce sice po dvou přesných ranách a jednom puttu předvedl eagle, ale na čtyřce, která tentokrát účastníky turnaje trápila nejvíc, hrál bogey a začalo to. Lídr ještě na první devítce ztratil náskok pěti ran, jaký měl po dvojce. Postupně mu odešel putter, pak železa a nakonec předvedl i chybu driverem, s nímž byl do té doby velice jistý. Od jedenáctky jen zachraňoval pary, na tříparové šestnáctce se mu to nepovedlo, a přestože konkurenti ztráceli také, našel se aspoň jeden, jenž se na něj dotáhl. „Všichni jsme nervózní, všichni víme, co to znamená pro naše kariéry,“ oponoval Watson Jiménezovi.

Spieth sice nemá na kontě kolo pod 70 ran, na těžkém hřišti s extrémně tvrdými greeny ale minimalizuje počet chyb a hlavně neztrácí hlavu. Zapsal dvě bogey a čtyři birdie. Dvě důležitější z nich krátce po sobě na jamkách 14 a 15. „Dnes šlo o to, zůstat trpělivý, a zítra zase o to, udržet emoce,“ dodal. V minulosti ukázal, že to umí.

Nedělní finále je hodně otevřené. O druhé místo se dělí Matt Kuchar a Jonas Blixt, o páté společně s Jiménezem Rickie Fowler. Pětadvacetiletý Američan si Augustu zatím jen třikrát „osahal“ (38., 27. a znovu 38. místo). Letošní třetí kolo znamenalo jeho zdejší osobní rekord 67 ran (-5). Profitoval hlavně ze čtyř birdie na všech pětiparových jamkách. „Věděl jsem, že tady mohu využít své výhody. V prvních dvou dnech se mi to nepovedlo,“ komentoval výkon a vlastně tak varoval ostatní před nedělí. Pokud se mu takhle bude dařit dál, má nejvyšší ambice.

Takových ale bude ve startovním poli víc. Na dělené sedmé pozici se ztrátou pouhých tří úderů na vedoucí dvojici například číhá Lee Westwood, jehož kroužení kolem prvního major titulu trvá od Masters 1999, kdy byl dělený šestý. Na turnajích velké čtyřky byl už šestnáctkrát v první desítce a v Augustě před čtyřmi lety druhý. „Je to místo, kde cítím, že se mohu ucházet o pocty, dokonce i ve chvíli, kdy má hra není úplně na výši. Ale v tomto týdnu trefuju míče dobře, proto se držím,“ řekl čtyřicetiletý Angličan.

Pokud zatím nepadlo jméno obhájce titulu Adama Scotta, pak proto, že jeho pozice je daleko horší než na začátku třetího hracího dne. Australan se neudržel mezi třinácti hráči s mínusovým skóre, po výkonu 76 (+4) je na bilanci +1 a z dělené šestnácté příčky už by musel podat mimořádný výkon, aby se vyšvihl až na nejvyšší stupeň.

.