Nejlepší údery Masters

11.04.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Jedinou hole-in-one na čtvrté jamce rozkvetlého hřiště Augusta National zaznamenal Jeff Sluman v roce 1992. Trefil se čtyřkou železem na vzdálenost 195 metrů. Na šesté jamce dlouhé zhruba 175 metrů eso zaznamenali čtyři hráči, naposledy v roce 2004 Chris DiMarco pětkou železem.

Psychicky obtížná dvanáctka viděla hole-in-one pouze třikrát, naposledy to předvedl před 25 lety Curtis Strange. Na překonání 142 metrů potřeboval sedmičku. Nejčastěji, hned ve 14 případech, eso padlo na šestnácté jamce. Loni se to ve finále podařilo Bo Van Peltovi a Adamu Scottovi. Na vzdálenost 185 metrů úspěšně zvolili šestku, respektive sedmičku železo.

Albatros, tedy jamka hraná o tři údery lépe, než je její norma, byl v Augustě k vidění čtyřikrát. V roce 1935 se trefil Gene Sarazen na patnáctce, v roce 1967 Bruce Devlin na osmičce a v roce 1994 Jeff Maggert na třináctce. Loni se o vlnu emocí na pětiparové dvojce postaral Louis Oosthuizen, když druhou ránu trefil čtyřkou železem přímo do jamky vzdálené 231 metrů.

Nejvíce eaglů, 24, zde zahrál Jack Nicklaus. Čtyř eaglů v jednom turnaji dosáhli Bruce Crampton v roce 1974, Dustin Johson v roce 2009 a před třemi roky Tiger Woods. Tomu se to podařilo v prvním kole na osmičce a patnáctce a ve finále na sedmičce a opět patnáctce.

Možná nejdelší proměněný putt na Masters předvedl Cary Middlecoff v roce 1955. Jeho druhá rána na pětiparové třináctce skončila 26 metrů od jamky. Náročný úder přes zvlněný green skončil v jamce a i díky tomuto eaglu vyhrál turnaj o sedm ran před Benem Hoganem.

Woods zahrál v Augustě 113 jamek bez trojputtu. Série začala v roce 1996 a skončila na úvodní jamce třetího kola v roce 1998. O devět let později na třinácté jamce předvedl úder turnaje, když schválně zlomil čtyřku železo o strom, aby mohl jeho míček druhou ranou atakovat green. Jiný by přišel o zápěstí…

Nick Price tu v roce 2002 odpálil míček tak nešťastně, že trefil diváka do ramene, od něj se odrazil a skončil v kapuci překvapené dívky. Price ještě před volným dropem žertem požádal dívku, aby nešla k němu na fairway.

Tom Watson přiznal, že při odpalu na zdejší dvanácté jamce si připadá jako ve filmu Vetřelec. „I zde cítím, jak stvůra vyráží z mé hrudi,“ popsal Watson, který zde utopil hned několik míčků.

Novináři se zeptali Leeho Westwooda, jak by oslavil případné vítězství na Masters. „Nevím. Asi bych si dal pořádně do trumpety,“ odpověděl bez váhání. Jose María Olazábal to dokázal a hodlal titul zapít s přáteli. Ale ouha, v neděli se na hřišti alkohol nesmí prodávat, a tak byl jeho manažer Sergio Gomez nucen sednout do auta a zajet do města pro několik lahví šampaňského.