Nejlepší ne-šampion

11.11.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Briny Baird

Když hledali v zámoří nejlepšího hráče bez turnajové výhry, padala různá jména jako Brendon de Jonge, Jeff Overton, Briny Baird. Ano, toho posledního by mnozí jistě přehlédli, a přitom jedenačtyřicetiletý Američan dokonce drží rekord. Jeho 365 startů bez titulu je nejvíc ze současných členů US PGA Tour.

Na McGladrey Classic se Baird zase jednou přiblížil. Na osmnácté jamce byl blízko. Buď mohl zvítězit, nebo alespoň dostat konkurenty do play-off. Odpal do bunkeru se mu stal osudným. Čtyřku železo klasicky „topnul“ a poslal míč do vody. „Míč neležel dobře, ale byla to zmršená rána. Svezla se mi při ní noha,“ popsal kritický okamžik. Když to partner z finálového flightu Chris Kirk viděl, změnil strategii a místo útoku na green zahrál na lay-up. To mu vyneslo druhý turnajový titul v kariéře.

Baird, hráč rozpoznatelný podle světlého klobouku, na něco takového čeká od ledna 1999. Sony Open in Hawaii byl jeho prvním turnajem na velkém okruhu. Neprošel na něm cutem, pak ještě dvakrát, na Touchstone Energy Tuscon Open bral poprvé peníze, necelých 20 tisíc dolarů za dělené 28. místo. Od té doby v kariéře na prémiích vydělal přes 13 milionů dolarů.

Baird má za sebou výkonnostní výkyvy, loňskou sezonu vlastně vynechal kvůli zranění obou ramen, hraje na lékařskou výjimku. Hlavně má ale na kontě už šest druhých míst. Před tím nedělním v Sea Island skončil těsně pod vytouženou metou na John Deere Classic 2001, Buick Open 2003, Funai Classic at the Walt Disney World Resort 2004, Verizon Heritage 2009 a také na   Frys.com Open 2001, kde absolvoval šest jamek play-off, než podlehl Brycemu Molderovi.

Vzpomínka na jedinou profesionální výhru z Web.com Tour (tehdy Nationwide Tour) z roku 2000 už je hodně zašlá. V Bairdově hlavě se spíš honí myšlenky na to, jaké postavení mezi hráči PGA Tour má. Přiznal, že na osmnácté jamce finálového kola McGladrey Classic byl značně nervózní. „Je to cesta do pekel,“ ulevil si. „Bojoval jsem opravdu tvrdě. Je to smutné, bolí to.“ Když proměnil dlouhý putt do bogey, jímž se rozloučil s turnajem, byl jeho výraz v obličeji jasný.

Šampioni týdne:

Chris Kirk (28 let, Spojené státy americké, teprve čtyři starty na majorech, poprvé si zahraje Masters)
– jako amatér vyhrál v roce 2007 Palmer Cup i Walker Cup;
– v roce 2010 vyhrál dvakrát na Nationwide Tour a ze druhého místa finančního žebříčku se kvalifikoval na PGA Tour;
– šest let bydlel v St. Simons Island, kde se konal turnaj McGladrey Classic;
– i počtvrté měl vítěz turnaje náskok před druhým (druhými) v pořadí jednu ránu;

Victor Dubuisson (23 let, Francie, při jediném major startu na British Open 2010 neprošel cutem)
– vítěz European Amateur 2009;
– předtím nevyhrál žádný, ani menší profesionální turnaj;- na European Tour byl až dosud třikrát třetí;
– třicáté francouzské vítězství na European Tour, letos už čtvrté (předtím Raphaël Jacquelin/Open de España, Grégory Bourdy/ISPS Handa Wales Open a Julien Quesne/Open d´Italia Lindt);
– díky prémii 848 930 eur se v kariéře dostal na 2,324 milionu z turnajových dotací.

Teresa Lu (25 let, Tchaj-wan, první profesionální vítězství v kariéře)
– vyhrála Mizuno Classic se série Ladies PGA Tour na hřišti Kintetsu Kashikojima Country Clubu v Japonsku výkonem -14 o dvě rány před Jihokorejkou Chellou Choi.

Adam Scott (33 let, Austrálie, třetí letošní turnajový titul)
– vyhrál Australian PGA Championship Presented by Coca-Cola, společný pro série PGA of Australasia a OneAsia Tour, na hřišti RACV Royal Pines výkonem -14 o čtyři rány před Američanem Rickiem Fowlerem.

Mohammad Siddikur (28 let, Bangladéš, druhá výhra na Asian Tour, kde se prosadil jako první občan své země)
– vyhrál Hero Indian Open ze série Asia Tour na hřišti Delhi Golf Clubu v Dillí výkonem -14 o ránu před dvojicí konkurentů.

Jacques Blaauw (27 let, Jižní Afrika, třetí letošní turnajový titul)
– vyhrál tříkolový Nedbank Affinity Cup ze série Sunshine Tour na hřišti Lost City Golf Course v Jižní Africe výkonem -15 o ránu před dvojicí konkurentů.

Wu A-šun (28 let, Čína, druhé profesionální vítězství v kariéře po loňském premiérovém)
– vyhrál Heiwa PGM Chapionship in Kasumigaura ze série Japan Tour na hřišti Miho Golf Clubu v provincii Ibaraki výkonem -11 o ránu před Jihokorejcem Kim Hyung-sung.

Julian Etulain (25 let, Argentina, premiérové vítězství na okruhu)
– vyhrál Lexus Perú Open ze série PGA Latinoamérica na hřišti Los Inkas Golf Club v Limě výkonem -13 o jednu ránu před dvojicí Američanů.