Nedbank Golf Challenge

08.12.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Nedbank Golf Challenge, Gary Player CC, Sun City, Jižní Afrika
(5. – 8. 12. 2013, časový posun: +1 hodina)

Neděle – finálové kolo
Ve strhujícím tempu, které vyvrcholilo trochu předčasně několik jamek před koncem, si pro titul došel Dán Thomas Björn. „Dnešek řadím mezi nejsvětlejší dny mé kariéry,“ hlesl. Zapsal mimo jiné dva eagly a dostal se na konečné skóre  -20. Na druhém místě se shodnou ztrátou dvou ran skončili Španěl Sergio García a Velšan Jamie Donaldson. Nejlepšímu hráči uplynulé sezony Henriku Stensonovi ze Švédska patří samostatná čtvrtá pozice, do top 10 se vešel pouze jediný domácí hráč Charl Schwartzel.
Na sobotního lídra Donaldsona nejprve zaútočil García, opírající se o skvělou hru železy, a to s pomocí šesti birdie na první devítce. Čtyři z nich zahrál za sebou na jamkách šest až devět. Náskok pěti ran byl v tu chvíli pryč a v tu chvíli nebyl favoritem ani Björn. Ten své tři rány, které ztrácel na začátku dne na Donaldsona, začal umazávat postupně a když na desítce zahrál svůj první eagle, dostal se do vedení on. Už se ho nepustil. „Věděl jsem, že musím zahrát nějaké nízké skóre a počat, jak si povede Jmie,“ shrnul Seveřan. Chvíli byl s oběma jmenovanými konkurenty natěsno, rozhodující trhák získal na dalším pětiparu č. 14, kde znovu ušetřil dvě rány najednou. Od šestnáctky do osmnáctky Dán i Španěl už jen ztratili po jednom úderu, zatímco Velšan ji získal, jinak se ale nic zvláštního nedělo. Björn navázal v Sun City na nedávný úspěch krajana Mortena Öruma Madsena, jenž vyhrál South African Open Championship.
Další pořadí: 12. F. Molinari (-6), 14. Oosthuzien (-5), 16. Kaymer (-2), 19. Donald (-1), 25. Madsen (+5), 29. Els (+12).

Sobota – 3. kolo
Jamie Donaldson na šestnácté jamce trefil z odpaliště praporkovou tyč téměř v místě, kde už mizí v jamce. Míč se odrazil, takže to nebylo ani eso ani birdie, ale jistý vrchol jeho výkonu ano. Navzdory zaváhání v závěru udržel vedení o tři rány. Po skóre 67 (-5) se dostal na -16 a o druhé místo se za Velšanem dělí Dán Thomas Björn a Američan Ryan Moore. Silná je i skupina na děleném čtvrtém místě: Henrik Stenson (doplatil na double bogey z devítky, jinak nechyboval), Sergio García (předvedl eagle na čtrnáctce), Thongchai Jaidee (bez bogey). Ovšem všichni tři už ztrácejí na lídra pět úderů.
„Je tady jedno z nejsilnějších startovních polí na světě a vedení o tři rány moc neznamená,“ varoval sám sebe Donaldson, vítěz lednového turnaje v Abú Dhabi. „Bylo to tvrdé. I když se vám daří, neodpočinete si, na tomto těžkém hřišti je zapotřebí být neustále ve střehu,“ dodal vedoucí hráč. Už měl na kontě šest birdie, když na sedmnácté jamce znervózněl a zahrál bogey. Vzápětí byl rád, že jeho drive na poslední jamce nešel ještě do vyšší trávy, ale nakonec zachránil jak par, tak náskok. Jedno zaváhání z šestnáctky už měl na kontě i Björn, ale hlavně díky eaglu na čtyřparové desítce se s výkonem 66 (-6) protlačil výš. Z vedoucího tria jen Moore odevzdal čistou skórkartu.
Další pořadí:
13. Oosthuizen (-6), 14. Fernandez-Castaňo, Kaymer (-5),  16. Donald (-3), 17. Madsen, F. Molinari (-1), 28. Els (+7).

Pátek – 2. kolo
Výrazné vedení o tři rány pro sebe získal Velšan Jamie Donaldson. Po zvládnuté ranní dohrávce měl za sebou bezchybné kolo a ačkoli v tom druhém přece jen přišlo jedno bogey (na pětiparu číslo 10), o to víc skóroval. Výkony 67 a 66 ran dávají dohromady průběžné skóre -11 a náskok tří úderů před nejbližšími konkurenty v průběžném pořadí. Těmi jsou autor nejlepšího výkonu první poloviny turnaje 65 (-7), Američan Ryan Moore, a Švéd Henrik Stenson. Španěl Sergio García, jenž po dokončení úvodního kola vedl, s přechodem na druhé dějství ztratil vyrovnanost a vinou výsledku 73 (+1) spadl na dělenou devátou pozici.
Osmatřicetiletý Donaldson měl „hotovo“ po čtrnácti jamkách, to už byl na mínus jedenácti. A to i po neúspěšném bunker shotu na desítce, po němž zůstal v písku. Ne dost na tom, jak se odrazil od hrany fervejového bunkeru, trefil shaft Velšanovy hole. Tato trestná rána byla právě ta jediná navíc v jeho zápisu. Přihrávkou na green totiž Donaldson poslal míč blízko praporku, na doklepnutí jedním puttem. „Tyhle bizarní věci se v golfu stávají,“ zavrtěl hlavou smířlivě. „Jsem rád, že jsem to tak zvládl, měli jsme mezi šesti jamkami dohrávky a dalším kolem jen pětačtyřicetiminutovou přestávku, takže to byl dlouhý den,“ doplnil vítěz lednového turnaje v Abú Dhabi.
Další pořadí:
15. Rose (-4), 17. Oosthuizen (-1), 20. Els (+2), 26. Madsen (+3).

Dohrávka 1. kola
Nejlepší výsledek zahajovacího dílu patří Sergiu Garcíovi. Španěl dosáhl skóre 66 ran (-6), má ve skórkartě sedm birdie a jedno bogey. O ránu horší výsledek zaznamenali hned tři hráči – Velšan Jamie Donaldson, další Španěl Gonzalo Fernandez-Castaňo a Dán Thomas Björn. Angličan Luke Donald v dohrávce nenavázal na čtvrteční skórovací formu, hrál sedm parů a bogey na tříparové šestnáctce. Výsledkem je 68 ran (-4) a dělené páté místo.
Další pořadí:
7. Stenson (-3), 11. Moore, Kaymer (-1), 16. Manassero (E), 17. Rose (+1), 27. Madsen (+4).

Čtvrtek – 1. kolo
První kolo bylo pro nepřízeň počasí přerušeno. Vede Luke Donald, který má na 11. jamce skore -5.

Žádné body do finančních žebříčků European Tour ani Sunshine Tour se tady nezískávají, přesto tuto exhibici kalendáře obou okruhů vedou poctivě v patrnosti. Do Sun City se tradičně sjíždějí esa světového golfu a třicetičlenné startovní pole letošního ročníku je jimi opět nabité. Vítěz z let 2010 a 2011 Lee Westwood dal sice přednost pozvánce Tigera Woodse, ale k obhajobě se dostavil Němec Martin Kaymer, nejlepší muž uplynulé sezony Henrik Stenson ze Švédska se představí poprvé od svého triumfu v Dubaji, domácí Charl Schwartzel nastoupí ověnčen čerstvým titulem z Leopard Creeku a je tu přehlídka golfistů z celého světa s poměrně dobrým zastoupením Spojených států – Kevin Streelman a Ryan Moore jsou v dobré formě.

Přilákat hvězdy na dotaci 6,5 milionu dolarů (131,5 milionu korun) není takový problém, v tom jihoafrická exhibice výrazně předčí i souběžně konaný Woodsův turnaj v Kalifornii. Hřiště Garyho Playera s parem 72 je dlouhé 7 262 metrů a to je pořádná výzva. Nezapře zemi, kde vzniklo, příroda je rozbujelá všude kolem fairwají a krom toho, že jusí dávat pozor na hady a další chodící faunu, musí se při koncetraci vypořádat s neustálým štěbetáním ptactva.

Odkazy: … Gary Player CCSatelitní náhled na hřiště Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz

 

.