Nedbank Challenge

02.12.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Nedbank Challenge, Sun City, Jižní Afrika (29.11. – 2.12.2012, +1 hodina)
Martin Kaymer

Neděle – finálové kolo
Dalším vynikajícím výkonem 69 ran (-3), který takřka neměl konkurenci, uhájil titul Martin Kaymer. Německý golfista skončil s celkovou bilancí -8, což znamená o dva údery lepší výsledek, než na jaký se dostal druhý v pořadí Charl Schwartzel, povzbuzovaný krajany v publiku. „Tohle je velice šťastný konec sezony,“ rozplýval se Kaymer. „Tvrdě jsem zrénoval a v poslední době jsem hrál dobře, ale nedokázal jsem formu přenést na hřiště.“
Na třetí místo se nakonec vyšvihl Američan Bil Haas a druhého z domách favoritů Louise Oosthuizena odsunul na samostatnou čtvrtou pozici. Už jen pátý Angličan Lee Westwood dokázal zkompletovat čtyři kola v mínusu.
Kaymer si se svým caddiem slíbili, že by to chtělo vyhrát každým rokem jeden turnaj. „A tohle byla poslední šance,“ připomněl golfista, jehož největším úspěchem sezony zůstane podíl na zisku Ryder Cupu. K němu se vrátil i při zmínce o krajanovi Bernhardu Langerovi, s nímž se během uktání proti USA potkal v sobotu, tedy vpředvčer velkého obratu týmu Evropy. „Hovořili jsme o duchu té soutěže, moc mi to pomohlo,“ poděkoval se Kaymer Langerovi, jenž o den dřív vyhrál v Sun City turnaj šampionů, takže jihoafrický resort viděl německý double.
Vítěz měl kolísavý začátek čtvrtého hracího dne. Po eaglu na tříparové druhé jamce zahrál na čtyřparové trojce double bogey a svou výhodu tím smazal. „Eagle, to byl skvělý bonus. Dvě vynikající rány a přesný putt. Na trojce jsem špatně drajvoval a dostal jsem se do potíží,“ vysvětlil Kaymer. Až když přišla série tří birdie na jamkách 9 až 11, konkurence poznala, že s tímhle se bude těžko vypořádávat. Kaymer pak zapsal ještě birdie a bogey, titul pak uhájil trojicí jistých parů v závěru. Schwartzela totiž v jeho snaze vynutit si alespoň play-off přibrzdilo bogey na předposlední jamce, takže zapsal stejné denní skóre jako Kaymer.

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
V těžkých podmínkách jde skóre vedoucího muže dolů jen po malých kouscích a na -5 ho tentokrát stlačil Martin Kaymer. Německý rydercupový vítěz zahrál v Sun City 70 ran (-2) a byl v té polovině startujících, jimž se povedlo zůstat pod denním parem. Také celkově po třech kolech je v mínusu jen šest účastníků jihoafrické exhibice. Za Kaymerem je samostatně druhý Louis Oosthuizen a třetí pozice patří dalšímu z domácích hráčů Charlu Schwartzelovi, jsou za sebou seřazeni vždy s  odstupem jedné rány, stejně jako Bill Haas a lee Westwood na dělené čtvrté pozici.
Kaymer se do čela prodral až na druhé devítce. Po bogey na trojce byl dlouho na bilanci +1, první ze svých tří birdie zahrál až na jamce číslo 9. Další dvě následovala v těsném závěsu (13, 14). „Mám dojem, že to dnes bylo těžší než včera, zvlášť začátek. Ale hrál jsem velmi solidně a tady to platí,“ zhodnotil lídr dění a postěžoval si na několik puttů, které těsně objely jamku. Pomalejší greeny však dělají potíže všem účastníkům, a tak Kaymer popsal své kolo jako přijatelné.
Turnaj šampionů vyhrál navzdory kolu za 74 ran (+2) německý spolufavorit Bernhard Langer s konečným skóre -7.  O dvě rány předčil Jaye Haase a třetí Ian Woosnam už zaostal za prvním o pět ran. Další účastníci zůstali v plusových číslech.

Výsledky 3. kola:

Pátek – 2- kolo
Dvěma hráčům se v přetrvávajících větrných podmínkách povedlo kolo 69 ran (-3) a oba se usadili v čele leaderboardu. První je Paul Lawrie, jenž se dostal na skóre -4 a hned o jeden úder za ním je Martin Kaymer. Už jen čtveřice na dělené třetí příčce je pod parem. Mínus jedna hraje také jeden ze čtvrtečních lídrů Bill Haas, jenž ovšem druhé kolo absolvoval jednu ránu v plusu. Mnohem víc kazil Nicolas Colsaerts, jenž vinou skóre 78 (+6) klesl z vedoucí pozice na dělenou desátou. 
Seniorskou část turnaje nadále bezpečně ovládá Bernhard Langer, jenž je se svou bilancí -9 daleko nejlepším účastníkem celého podniku v Sun City. Má náskok čtyř ran na druhého Jaye Haase.
Lawrie přitom nebyl bezchybný. „S driverem mi to až tolik nešlo, proto jsem tolikrát musel použít trojku dřevo,“ přiznal Skot, jenž na tom mohl být lépe nebýt dvou puttů, které mu těsně objely jamku. „Greeny jsou tu trochu pomalejší, proto jsem na nich lehce ztrácel,“ dodal Lawrie.

Výsledky 2. kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Nicolas Colsaerts a Bill Has (-2) vedou po prvním kole turnaje, který doprovází tradiční vítr. „Zahrát za takových podmínek čtyři pod znamená, že jsem asi musel spoustu věcí udělat správně,“ pochvaloval si Haas, jenž byl na tomto skóre po patnácté jamce. Pak zahrál Američan na šestnáctce a osmnáctce bogey, takže se o pozici lídra musel podělit se svým belgickým konkurentem, jenž šel až za ním a do mínusu se dostal díky birdie na jamkách 11 a 12. „Normálně bývám z týčka dost dlouhý, ale tady jsem musel zvolit méně agresivní strategii,“ prozradil jeden z evropským bomberů.

O třetí pozici se se ztrátou jednoho úderu dělí Paul Lawrie, Louis Oosthuizen a obhájce Lee Westwood.  V soutěži seniorů vede Bernhard Langer -4.

Výsledky 1. kola:

Dvaatřicátý ročník Nedbank Challenge se tradičně odehrává v jihoafrickém Sun City na hřišti Gary Playera s parem 72 a délkou 6.549 metrů. Nedbank Challenge  hraje dvanáct špičkových hráčů a hraje o celkovou dotaci 5 milionů dolarů, zhruba 97 milionů českých korun.  Vítěz obdrží 1,25 milionu dolarů, asi  25 milionů českých korun. Vítězem posledních dvou ročníků je Lee Westwood.

Souběžně probíhá Nedbank Champions Challenge, turnaj  osmi seniorů o 880.000 dolarů, asi 17 milionů Kč.  Hrají Mark  Calcavecchia , Fred Funk, Jay Haas, Bernhard Langer, Sandy Lyle, Jeff Sluman, Tom Watson  a Ian Woosnam.

Hráči Nedbank Challenge 2012:

Odkazy: …  Hřiště na satelitní mapě … Oficiální stránka turnaje


.