Nechte Woodse být, ty případy už tu byly

19.04.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Případ chybného dropu Tigera Woodse usvědčil pořadatele Masters z dalšího pochybného lpění na tradicích. Navzdory neklesajícímu rozpočtu a při přítomnosti velké skupiny rozhodčích z celého světa se největší turnaj sezony brání zavést praxi, že s každým flightem postupuje po hřišti jeden sudí, jak je to na zbylých třech majorech obvyklé.

„Pečujeme o všechno, co se týká turnaje,“ citovala agentura AP na dané téma ředitele soutěžní komise Freda Ridleyho. „To znamená také všeho kolem soutěže. Tuto situaci projednáme. Položíme si otázku, co v budoucnu udělat. Zda neexistují jiná řešení, která bychom mohli zavést. Jednáme o tom každý rok a snažíme se turnaj vylepšovat,“ doplnil.

Sám připustil, že rozhodnutí není v jeho kompetenci a příště musí otázka mířit na ředitele klubu Augusta National Billyho Paynea.

Prosté nařízení, že každá skupina hráčů bude mít dohližitele, není samospasitelné. Svědčí o tom třeba případ Leeho Janzena z US Open 2001. Američan se tehdy vydal k páteční ranní dohrávce prvního kola a nedovoleně setřel rosu z trávy kolem svého míče. Jenže rozhodčí, který měl jít s ním, byl v tu dobu ještě někde v budově a na porušení pravidel se přišlo až poté, co Janzen ten den dohrál i druhé kolo. Proto byl stejně jako Woods potrestán jen dvěma ranami navíc, nikoli diskvalifikací, jak by žádal podpis chybně vyplněné skórkarty.

Webové stránky časopisu Golf Digest našly precedens i v dějinách Masters. Zašly až do roku 1960, kdy Dow Finsterwald ve druhém kole zjistil, že nesmí trénovat úder putterem. Jenže den předtím tak učinil. Ani tehdy nebyl vyloučen, opět mu soutěžní výbor ke skóre přičetl dvě rány. Vítěz PGA Championship z roku 1958 Finsterwald působil v letošním ročníku turnaje jako rozhodčí na první jamce.

Woods chyboval tím, že spustil míč zřetelně dál od místa, než měl, na jamce číslo 15. Ovšem hlasy označující ho málem za podvodníka, nebo aspoň nečestně si počínajícího golfistu, ve světle popsaných verdiktů ztrácejí na síle. Zdá se, že když takto rozhodly tři různé soutěžní výbory nezávisle na sobě, není důvod světovou jedničku ostrakizovat.

Udělal to například David Duval, podle nějž Woods dropoval tak, aby získal výhodu. Naproti tomu nejsledovanější hráč startovního pole získal masivní podporu, kterou shrnul například neúspěšný obhájce titulu Bubba Watson: „Myslel si, že jedná správně, nechtěl nikoho podvést.“

Což ovšem svědčí o překvapivé neznalosti pravidel ze strany Woodse. V tomto ohledu ovšem není sám. Když byl předtím penalizován trestnou ranou za pomalou hru čtrnáctiletý Číňan Kuan Tchien-lang, jeho spoluhráč ve flightu Ben Crenshaw nesprávně uvedl časový limit, který mají hráči na úder. Ostatně, existuje několik výjimek, kdy se ke čtyřiceti sekundám přidává ještě dalších dvacet (má je například hráč, který hraje jako první z odpaliště každé jamky, a podobně).

To všechno by teoreticky rozhodčí, který doprovází konkrétní flight, měl sledovat a řídit. Masters Tournament má oproti jiným turnajům menší startovní pole a flightů není tolik, ať už se chodí po trojicích, nebo po cutu o víkendu ve dvojicích, nebylo by tedy problémem takové opatření zavést. Ale jak vidno, lidský faktor je lidský faktor.