Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Nechci soupeřit s tím druhým, ale útočit na birdie, říká před jamkovkou dvojnásobný finalista Casey

22.02.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Paul Casey

Nejsou soupeři, je jen hřiště! S touto strategií jde i do nadcházejhící světové jamkovky jeden z nejúspěšnějších světových golfistů ve hře jeden na jednoho Paul Casey. A přitom připouští, že hraje agresivní golf.

Být agresivní vůči něčemu neživému, byť by to byla „živá příroda“ golfového areálu, nedělá Angličanovi problémy. Ale připustit si, že jediným cílem je porazit protivníka, to raději zavrhuje.

Je to tedy taktika, která může uspět, když hra na jamky je postavena na vyřazovacím principu? Casey se před nadcházejícím Accenture Match Play Championship pramálo stará o to, jakého soupeře mu přiřkne los. (Pro pořádek: v prvním kole to bude Australan Richard Green.)

Casey vyhrál světovou jamkovku v roce 2006, kdy se hrála v anglickém Wentworthu. Na hřišti Ritz-Carlton Golf Clubu v Dave Mountain byl loni i předloni ve finále. Až tam jeho taktika narazila na úspěšnější strategii vítěze. „Neumím se přehodit a najednou přemýšlet o tom, že tohle není hra na rány. Mám vždy stejný cíl – birdie,“ řekl Casey v dějišti.

První letošní turnaj minisérie World Golf Championship podle šestého hráče světového žebříčku vyžaduje hlavně strategii pro hřiště. „Mám svůj plán, jak na něm uspět,“ pasoval se mimoděk do role favorita, pokud už mu nepatřila dávno.

Jenže právě tohle kas¨tování se do golfu podle Caseyho nehodí. „Nemám v oblibě přemítat  o tom, jestli mám obtížné, nebo snadné vylosování,“ potvrdil. V pavouku čtvrtiny Sama Sneada je nasazen jako dvojka, jedničkou je Tiger Woods. Podle anglického golfisty usídleného právě v Arizoně je ale jedno, kdo je druhým ve dvojici, protože všechny zápasy jsou těžké.

Casey se sám označuje za agresivního hráče, jenž sice riskuje a tu a tam dělá chyby, ale oproti jiným dosáhne většího množství birdie. Což se v jamkovce počítá, tam par většinou ke zvýšení skóre ve vlastní prospěch nestačí a když zahraje birdie protivník, mezi parem a double bogey není rozdíl, poražený beztak jamku nedohrává.

„Myslím, že do hry na jamky jsem dobře vybaven psychicky. Hraju nátlakově na míč a tím vytvářím tlak na soupeře,“ prozradil.

Že by měl mít v hlavě blok jako důsledek dvou finálových porážek, si naprosto nepřipouští. „Dívam se na to pozitivně. Geoff ani Ian prostě nic nezkazili,“ pokrčil rameny. Před dvěma lety podlehl v zápase o titul Geoffu Ogilvymu z Austrálie 4/3 a loni nad ním vyhrál krajan Ian Poulter 4/2.

Casey uvažuje tak, že když se mu poblíž jeho bydliště podaří zopakovat výkony z předchozích dvou let, může znovu uspět. „Uvidíme, jestli to nemůže být ještě o jedno místo lepší,“ usmál se.