Najeti Hotels et Golf Open (St Omer)

16.06.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Najeti Hotels et Golfs Open presented by Neuflize OBC, Aa St Omer GC, St Omer, Francie
(13. – 16. června 2013, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Tak dlouho Tjaart van der Walt vedl a živil naději na titul, až o něj přišel tím nejméně záviděníhodným způsobem, a sice vinou bogey na první jamce play-off. Byla to osmnáctka, kde přitom předtím nechyboval a v prvním kole na ní dokonce zapsal birdie. Z premiérové výhry na European Tour se radoval Simon Thornton, jemuž stačilo zopakovat par, který na této jamce v předchozích dnech zahrál vždy. Ještě než se oba postavili tváří v tvář v rozhodujícím duelu, zkompletovali Jihoafričan a Ir závěrečné dějství za 70 ran (-1) a skončili s konečným skóre -5 v součtu čtyř kol. Třetí místo obsadil s odstupem jednoho úderu Angličan Seve Benson, jenž na druhé devítce držel se jmenovanými konkurenty krok, ale o účast v rozehrávce se připravil vinou bogey na šestnácté jamce.
Play-off rozhodla druhá rána, kterou vítězný Thornton trefil green, zatímco Van der Walt poslal míč do bunkeru. Mohl se ještě zachránit do paru z delší vzdálenosti a vynutit si pokračování, ale nechal první putt příliš krátký. Pro šestatřicetiletého Ira to byl důvod propuknout v úlevný pláč za svým tatínkem, který právě v Den otců před třemi lety zemřel. „Stále to bolí, ale tohle jsou slzy štěstí. Vítězství věnuju jemu,“ odhodlal se k emotivnímu projevu vítěz. K vlastnímu výkonu dodal: „Nehrál jsem v dokonalých podmínkách částečně dobře, ale padaly mi tam putty a jimi jsem to pokaždé zachránil.“
Další pořadí: 4. Dinwiddie (-2), 5. Edberg, Lloyd (+1), 7. Huldahl, Domingo, Riu (E), 10. Koepka, Gaunt, Elson, Orr, Glauert (+1), 15. Calmels (+2), 22. Davies (+3).

Sobota – 3. kolo
Čelo se opět o jednoho muže rozšířilo a už je trojčlenné, co se nemění, je jméno Tjaart van der Walt. Jihoafričan se udržel v děleném vedení, tentokrát s Francouzem Baptistem Chapellanem a Irem Simonem Thorntonem. Naopak Angličan Robert Dinwiddie si v silném větru pohoršil na dělenou osmou pozici. Za vedoucím triem, jež má shodnou průběžnou bilanci -4, je o ránu zpět samostatně čtvrtý Angličan Seve Benson.
Thornton zahrál bezkonkurenčně nejlepší třetí kolo a vyrovnal nejnižší skóre letošního turnaje 65 ran (-6). Na jedenácté tříparové jamce, kde v úvodní části turnaje pokaždé zapsal bogey, je u jeho jména číslo 1. K dvousetmetrové ráně sedmičkou železem, znamenající hole-in one, je třeba připočíst předchozí eagle na pětiparové devítce, dále tři birdie a jedno bogey. „Tak to byla porce dobrého golfu,“ ocenil sám sebe šestatřicetiletý hráč. „V tomhle počasí bylo nutné zůstat rovný, což se mi dařilo. Mám rád takové počasí, líbí se mi hrát ve větru, jde jen o to vybrat správnou hůl a věřit jí.“
Další pořadí: 5. Glauert, Lloyd, Riu (-2), 8. Elson, Edberg, Dinwiddie (-1), 11. Koepka (E), 17. Davies, Calmels (+2). 

Pátek – 2. kolo
Jihoafričan Tjaart Van der Walt se zhoršil o čtyři rány na 71 (E) a zůstal s průběžnou bilancí -4 první, ale už ne sám. Přidal se k němu Angličan Robert Dinwiddie, jenž naopak prošel výrazným zlepšením o šest úderů na 66 (-5). Není to nejlepší výkon dosavadního průběhu turnaje, ten má na svém kontě další z anglických hráčů Seve Benson, ale vzhledem k předchozí ztrátě se posunul jen na dělené šesté místo.
„Znám to hřiště moc dobře, pomohlo mi to,“ odpověděl Dinwiddie na otázku, jak se prosadil v dopoledním větru proti konkurenci, která měla ve druhé části dne už přívětivé slunečné počasí. Před turnajem jsem špatně spal a v prvním kole jsem kvůli zádům nemohl pořádně udeřit míč. Ale zaledoval jsem to místo a vzal si něco protizánětlivého a pomohlo to. Jsem rád z toho, jak jsem hrál,“ dodal třicetiletý golfista, jenž hrál bezchybně a k pozici společného lídra si pomohl pěti birdie.
Další pořadí:
3. Ch. Hanson, Riu, Wakefield (-3), 6. Walters, Brooks, Gaunt, Chapellan, Vancsik, Benson, Huhldal (-2), 35. Davies, Calmels (+2).
Neprošli cutem:
Dyson, Zions,  Sluiter, Gee, Brier, Tullo.

Čtvrtek – 1. kolo
Nejlepší vstup do turnaje měl Tjaart Van der Walt z Jižní Afriky.  Zapsal 78 ran (-4) a vede o jeden úder před domácím hráčem Victorem Riuem. V silném větru pouze další tři účastníci zahráli pod par. Lídr má ve skórkartě pět birdie a jedno bogey. Končil na deváté jamce, která povolovala nejvíc a čtyři hráči z top 10 na ní zahráli eagle, jemu se to ze špičky nepovedlo jako jedinému, ale aspoň jednu poslední a rozhodující ránu ze skóre ubral, aby se osamostatnil v čele.
„Měl jsem dobrou kontrolu nad míčem, moje odpaly byly rovné, takže jsem mohl použít driver víckrát než ostatní,“ našel příčinu svého vzestupu osmatřicetiletý hráč a pochvaloval si i patování, jež se mu v nedávných startech tolik nedařilo. „Tohle hřiště je podle mého gusta,“ dodal ještě Jihoafričan.
Další pořadí: 3. Brooks (-2), 4. Gaunt, Rozner (-1), 6. Dubois, Fournier, Gee, Ch. Hanson, McEvoy, Nilsson, Pilkadaris, Wakefield, Walters (E), 15. Dyson (+1), 24. Calmels (+2).

Turnaj představuje poslední šanci pro hráče kategorie 11 (některé z Challenge Tour a loňské Q-School), udržet si plnohodnoutnou příslušnost k European Tour i na zbytek sezony. Špička je na US Open, tak proč toho nevyužít? Francouzi posílají do hry svůj kontingent a bude mezi nimi i vítěz z Kunětické Hory v minulém týdnu Francois Calsels. Ze známějších jmen najdeme ve startovním poli Angličana Simona Dysona, Portugalce Josého Felipe Limu či Velšana Rhyse Daviese, jenž šel v posledních měsících výkonnostně dolů. Turnaj se započítává také do finančního žebříčku Challenge Tour, ale Marek Nový zůstal na čekací listině pod čarou přihlášek. Hraje se o podíly z dotace 500 tisíc eur (12,84 milionu korun). Jihoafričan Darren Fichardt vítězství neobhajuje, hřiště s parem 71 měří 6 217 metrů.

Odkazy:St Omer GCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje