Nadešel týden sedmi nul. Jde o peníze, nebo ani ne?

21.09.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Pro pět hráčů platí: vítěz bere vše. Pokud někdo z kvinteta favoritů vyhraje The Tour Championship, získá i prémii 10 milionů dolarů pro vítěze FedEx Cupu. Ale nač takové řeči o penězích, vždyť Luke Donald tvrdí: „Nemyslím na ně.“

Od muže, jenž už letos vydělal 5,5 milionu v zámoří a k tomu 1,3 milionu eur v Evropě, lze taková slova vzít a věřit jim. Oč tedy anglickému profesionálovi jde? Samozřejmě o slávu a „nesmrtelnost“. Jako sportovec se pachtí za tituly, které mu dají obojí. A vedle toho si slušně vydělá na živobytí.

Ale zpět k FedEx Cupu, tomuto jedinečnému zdroji obživy. V neděli v Atlantě letošní ročník skončí a šek na deset milionů mohou do kapsy vedle Donalda zastrčit ještě Webb Simpson, Dustin Johnson, Justin Rose a Matt Kuchar. S onou prostou podmínkou, že vyhrají finálový turnaj.

Proto bylo tak důležité uhájit na BMW Championship v minulém týdnu pozici v top 5 průběžného pořadí. Johnson byl tím, kdo by býval o svou pozici mohl přijít jen neskytečnou shodou náhod, a tak jeho šance trvá, přestože se mu v Cog Hill GC Clubu vůbec nedařilo.

„V sázce je hodně – titul ve FedEx Cupu, výhra na Tour Championship a samozřejmě ten bonus. Týden nul samozřjmě láká. Je to hodně peněz a důvod k tomu, aby o tom člověk přemýšlel,“ vyjádřil mírně odlišný postoj Američan.

Pokud Johnson skončí na hřišti v East Lake Golf Clubu do třetího místa, před ním nebude žádný jiný z první pětice a lídr Simpson skončí patřičně vzadu, má reálnou šanci na nejtučnější šek. Sám Simpson může klidně skončit devětadvacátý a podle ostatních výsledků získat i tak vysokou prémii.

Uchazečů o výhru se sedmi nulami je samozřejmě víc. Šestý v momentálním pořadí Brandt Snedeker je prvním, kdo nemá situaci úplně ve svých rukou, ale když vyhraje Tour Championship a Simpson nebude druhý, má na kontě cifru on.

Tak to po resetu bodů jde postupně dál a dál až k Bo Van Peltovi. I poslední postupující ze třicátého místa má šanci vyhrát FedEx Cup, jinak by jeho účast ve čtvrtém turnaji play-off neměla smysl. Musel by samozřejmě vyhrát, Simpson by musel být poslední či předposlední a musela by být splněna řada dalších podmínek. Málo pravděpodobné, ale rozhodně nikoli nemožné.

Nejméně čekaným favoritem z první pětky je Rose, nedělní triumfátor z Lemontu. „Je to příležitost, o jaké se mi na začátku minulého týdne ani nesnilo,“ přiznal Angličan. A čím je 10 milionů pro něj? „Pochopitelně ohromný bonus, ale nechat se vést myšlenkami na něj nepomůže hrát lepší golf. Chci se na to podívat znovu z perspektivy, že nemám co ztratit. Byl jsem v té pozici ostatně celý rok,“ doplnil sebeironicky.

Přestože Rose nepatřil mezi asbolutní špičku, vydělal si v posledních letech poměrně dost peněz. Od roku 2004 nikdy nešel pod milion dolarů brutto, ale teď před ním přece jen stojí trochu jiná suma. Jedna výhra by mu mohla zajistit tolik peněz, kolik na prémiích nastřádal v součtu za uplynulých pět let.

Dívat se na všechno skrz peníze může být zrádné. Vyprávět by mohl třebas i Kuchar, jenž loni před The Tour Championship vedl, ale v závěrečném turnaji se nevešel do první desítky a prvenství mu vzal vítěz Jim Furyk. Daly by se poměřit jeho zklamání a „radost“ z prémie za druhé místo, což jsou stále ještě utěšené tři miliony dolarů?