Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Trefil vodu, a přece vyhrál. Jhonattan Vegas zažívá příběh podobný golfové pohádce

24.01.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A


Jhonattan Vegas

V Kalifornii spousta lidí ví, kde leží Venezuela, ale Jhonattana Vegase znal málokdo. Golfisté ve Spojených státech o něm cosi zaslechli, ale o jeho rodné zemi mají lidé povědomí jen matné. Čerstvý vítěz Bob Hope Classic věří, že všechno se teď trochu změní. A že se změní i nahlížení lidí na golf v samotné Venezuele.

Mohlo by k tomu přispět i to, jak dramaticky se ke svému vítězství dobral. Tři dny se v kalifornské La Quintě dělil o vedení a v nedělním finálovém kole se v čele osamostatnil. Pak ale na poslední jamce zahrál bogey a v konečném pořadí zase to první místo nepatřilo jen jemu.

Do play-off s ním šli dva američtí golfisté Bill Haas a Gary Woodland. Oba se zajímavými sportovními osudy, ne však tak barvitým jako ve Vegasově případě. Vždyť nikdo se tak jako šestadvacetiletý Venezuelan neučil hrát s násadou od koštěte a kameny v okolí rodného domu, jehož okenní tabulky to často odnesly.

„Cítím se tak šťastný, jak se jen člověk může v životě cítit,“ komentoval vítěz to, že se mu podařilo vyhrát turnaj hned ve své premiérové sezoně na PGA Tour. Postup na ni si zajistil loňskými výsledky na Nationwide Tour a prémie 900 tisíc dolarů, která mu z celkové dotace 5 milionů patří, činí z jeho příběhu málem pohádku.

„Věřím, že tohle změní nazírání Venezuelanů na golf,“ uvedl Vegas, pocházející z jihoamerické země, jejíž autoritativní vládce Hugo Chávez nechal už rozorat několik golfových hřišť a nařídil tam pěstovat zemědělské plodiny.

Bob Hope Classic se pro změnu hraje na rekultivované poušti. „Já tady docela rád trénuju,“ vysvětlil málem úspěšný obhájce titulu Haas, jenž vypadl na první jamce ply-off, jíž byla osmnáctka. „Netrefil jsem fairway a bylo z toho bogey,“ pokrčil rameny. „Tak možná zase za rok,“ dodal s úsměvem.

Na druhou jamku rozstřelu už šli jen dva a Woodland se možná mohl cítit vítězem v okamžiku, kdy Vegas na desítce drajvoval do vody a dropoval se s jednou trestnou ránou. Jenže pak si přihrál tak přesně, že zachránil par a naopak soupeř to nedokázal.

Woodland trefil bunker a situace se obrátila. „Je těžké smířit se s porážkou, ale je třeba složit hold vítězi,“ dodal hráč, jenž dal golfu přednost před možností stát se profesionálním basketbalistou.

Vegas děkoval každému, i soupeřům. „Tohle je něco velkého pro mého tátu, který mi tolik pomohl. Lidi, já si zahraju Masters, a to je něco, o čem si říkáte, že musíte do konce života aspoň jednou zažít. Díky bohu mně se to povedlo,“ připomněl Venezuelan.

K dvouletému automatickému členství na americkém okruhu a pozvánce do Augusty získal také právo hrát The Players a US PGA Championship. A úsměv z Vegasovy tváře ne a ne zmizet…

Důvod ke spokojenosti měl i Alex Čejka, jenž vyrovnanými výkony v pěti kolech obsadil dělené třinácté místo. V neděli na hřišti Palmer Private zahrál 68 ran (čtyři pod par), jeho konečná bilance se zastavila na hodnotě -21, což je o šest úderů horší než u tria, které hrálo play-off.

Z předchozích kol

SOBOTA: V čele vydrželi stejní muži, kteří se na první pozici propracovali o den dřív – Jhonattan Vegas a Gary Woodland. I když každý na jiném hřišti, oba zahráli v posledním základním kole 66 ran, tedy šest pod par, a zvýšili náskok na třetí pozici na dva údery. Vysoko v průběžné výsledkové listině se držel také Alex Čejka. Posledním ze čtyř hřišť, které na podniku s dotací pět milionů dolarů musel absolvovat, bylo v La Quintě. Zahrál 68 (-4) a dlel na dělené 16. pozici.

PÁTEK: Jhonattan Vegas si udržel vedení, k němu se přidal Gary Woodland. Šestadvacetiletý golfista z Venezuely, jenž golfově vyrostl za studijí na texaské státní univerzitě, potvrdil svůj recept na zlepšování: bavit se hrou. „Jestli se mi něco daří, tak dobře spát,“ zasmál se. „Mě golf baví neustále. A vést turnaj, to mě baví tím víc.“ Woodland na relativně lehčích hřištích uplatnil své dlouhé drivy a na Nicklaus Course zahrál nejlepší výsledek dne 64 ran (osm pod par).

Výš se znovu posunul Alex Čejka, konkrétně o sedm míst. Jediným bogey zakončil svou první devítku na jamce číslo 18 (začínal z desátého odpaliště), ale pak ještě dvakrát skóre snížil na denní skóre -5. Patřila mu dělená jedenáctá pozice.

ČTVRTEK: Mohl to být jeden z velkých dní Alexe Čejky. Na hřišti Nicklaus Private měl německý profesionál našlápnuto na nejlepší výsledek dne. Jenže mu hrubě nevyšel finiš. Začal sice ránou navíc, ale tohle bogey bylo na dlouhou dobu jeho poslední. Bohužel, nikoli poslední vůbec. Od třetí jamky spustil Čejka úžasnou střelbu. Devítkou birdie se dostal v leaderboardu až na průběžné čtvrté místo. Druhé bogey na předposlední jamce by ještě neznamenalo takový pád, ale na závěrečné osmnáctce přišel nepopulární „dabláč“. Ten hráče srazil až na dělené 18. místo.

STŘEDA: Nejlépe zahrál Derek Lamely, a sice 63 ran (devět pod par) na hřišti Palmer Private. To je jedno ze čtyř, na nichž se účastníci až do soboty vystřídají. Na stejném hřišti začal turnaj formátu „celebrity pro-am“ i Čejka. Zahrál 69 úderů a dělil se o 54. místo. Mezi pětadvaceti dalšími, kteří zahráli stejný výsledek, je třeba i rydercupový reprezentant Spojených států Jeff Overton. Po dvou deštivých a chladných turnajích na Havaji přálo hráčům zámořské série v tomto roce vůbec poprvé slunečné počasí.