Na má sympatie hráčů, ale zrychlit by měl

15.05.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Kevin Na

Jeden by z toho skoro chytil tik. Kevin Na předvedl tak neurotickou přípravu na ránu, že z toho oko televizního diváka začalo cukat. A protože se Američan pohyboval dlouhodobě na špici sledovaného turnaje The Players Championship, byla to důkladná zkouška odolnosti zraku.

To je samozřejmě nadsázka. Reálný problém vznikl proto, že Na prachsprostě zdržoval hru. Omlouval se. Prý nemá zažitý švih, není si jistý úderem. Proto to věčně kývání holí v postoji, několikeré přeměřování vzdálenosti pohledem, odstupování od míče, dlouhé rozmýšlení, jestli už udeřit, nebo ještě ne.

Na se omlouval i partnerům ve flightu. „Vím, že Zachovi to mohlo vadit, ale jsme kamarádi, tak mě snad chápal,“ řekl na adresu Zacha Johnsona už po třetím kole, v němž se dostal do čela. V nedělním finále předvedl vrchol všeho, když několikrát zrušil přípravu dokonce i na putt.

Jestli to některé konkurenty znervóznilo, pak Matta Kuchara ne. Brzy svého krajana na TPC Sawgrass předstihl a došel si pro titul. „Bylo to zajímavé, hrát s ním, moc jsme si nepopovídali,“ usmál se smířlivě vítěz. „Kevin zápasí s nějakými démony švihu, snaží se pomoci sám sobě. Vždycky vyrazí dopředu první, jde rychle a spěchá k míči, aby měl klid na hru,“ dodal Kuchar.

Když má golfista něco takového v sobě, je poněkud těžké mu vyčítat pomalou hru. Nicméne pravidla platí pro všechny stejná. A podle Tigera Woodse by se měla změnit. Podle dosavadní praxe vedení PGA Tour uděluje za pomalou hru pokuty. Jejich výši nezveřejňuje, ale podle agentury Reuters se částky pohybují mezi pěti a deseti tisíci dolarů. „Kdyby za to byly trestné rány, přestalo by to,“ vyjádřil se jasně Woods.

Jenže ta věc má háček. Jak by k tomu přišel třeba právě v neděli Kuchar, jenž zpoždění flightu nezavinil? To všechno Na. „Řekl jsem mu, že jsme na hodinách, což je hloupé, a požádal jsem, aby caddieové šli dopředu a všechno připravili, abychom se tím nezdržovali sami. Vypadalo to, že se s tím vypořádal,“ podotkl Kuchar, ačkoli viděl, jak se Naovi hra rozpadá.

Jestli to bylo stresem, nebo tím, že sobotnímu lídrovi opravdu odešel švih, na to nedokázal dát odpovědět ani on sám. Každopádně si to přerývavou a zdlouhavou přípravou na ránu polepil o některých diváků. Bučeli na něj a vykřikovali různé věci, nejčastěji „pull the trigger“ – originálně „zmáčkni spoušť“, tedy v golfu „odpal“.

„Potřebuju na téhle fázi zapracovat. A potřebuju mít klid. Když jsem to kolem sebe slyšel, bylo to nepříjemné. Říkal jsem, že už bych hrál, ale nemůžu kvůli nim. Na druhou stranu tady bylo dost lidí, kteří mi vyjadřovali podporu, takže nakonec to bylo v pohodě,“ vrátil se ve svých slovech na hřiště muž, jenž spadl na konečné dělené sedmé místo.

Kuchar se na hodinách ocitl už před časem na British open a řekl, že se s tím dokáže vyrovnat. Hledal úlevu v tom, že on sám úderové problémy nemá. „Jsem rád, že se to nestalo mně. Měl šanci vyhrát turnaj a nevím, kolik se mu jich naskytne. Byl to pro něj těžký den,“ dokončil svou řeč na adresu Kevina Naa.

Ten se donekonečna kál. „Snažil jsem se hrát rychle. Věděl jsem, že se na mě dívá celý svět,“ vydával ze sebe poněkud sklíčeně. Přesto poslední flight dokončil kolo se zpožděním.

Možná, že si kdekdo vzpomněl na to, jak často se tohle stávalo Woodsovi, když hrál o tituly. Mezery mezi jeho závěrečným flightem a těmi před ním bykly časté. Přesto se Američan cítil povolán, aby řekl: „Rána znamená peníze. Jedna rána může znamenat rozdíl mezi prvním a druhým místem. A kolik činí ten rozdíl? Osm set tisíc dolarů?“ Pravda, Kuchar by vyhrál i tak, protože jeho náskok před druhým, místem činil v Ponte Vedra Beach dvě rány.

I Woods nakonec vyjádřil sympatie vůči Naovi. „Neviděl jsem ho naživo, ale někdy je těžké odpálit míč. Někteří to udělají snáze, jiní ne,“ doplnil.