Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Na americké PGA Tour se zatím prosazuje nová vlna

10.03.2011 | Petr Janouch | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Americká PGA Tour má za sebou první dva měsíce sezóny a jistá je pouze jedna věc – že je nepředvídatelnější než kdy jindy. Problémy Tigera Woodse a konec (dočasný?) jeho dominantního vládnutí jako by otevřel dveře pro každého. A své šance už se dokázali chopit hráči, které ještě nedávno nikdo neznal.

Túra má za sebou 10 turnajů a už devět různých vítězů. Jediným, kdo dokázal vyhrát dvakrát, je …ehm, Mark Wilson, který vloni uzavíral sezónu na 234.místě světového žebříčku. Kdo by si to pomyslel? Samozřejmě už dokázali vyhrát zkušení špičkoví hráči jako Luke Donald, Rory Sabatini nebo rydercupový americký ranař Bubba Watson, ale spíše je to zatím sezóna plná překvapení.

Dosud asi největším „zjevením“ je venezuelský nováček Jhonattan Vegas, který vtrhl na túru jako vichřice. Hned svou druhou účast na turnaji v této sezóně dokázal přetavit v první triumf (na Bob Hope Classic) a o týden později skončil na Farmers Insurance Open třetí. Ze svých prvních sedmi turnajů sezóny šestkrát prošel cutem a má čtyři umístnění v první dvacítce.

Velký ranař Vegas (ve statistikách PGA Tour je zatím na 7.místě v délce drajvů) se stal vůbec prvním Venezuelanem, který kdy na americké PGA Tour zvítězil a rázem je národním hrdinou – a dokonce i prezident Chávez díky němu trochu poopravil svůj dosud velmi negativní vztah ke golfu. „Zavolám mu gratulaci, vždyť porazil všechny ´gringos´…“ nechal se slyšet po Vegasově výhře.

Paradoxem je, že právě Chávez zavřel ve Vegasově rodném státě několik golfových hřišť a v podstatě ho donutil přestěhovat se do Spojených států, aby se mohl věnovat své sportovní kariéře. „Prezident vždycky tvrdil, že golf je jen pro elitní skupinku lidí, která se vozí v golfových vozících,“ řekl novinářům 105 kg vážící pořízek, který je v tuto chvíli na 2.místě Fedex Cupu. „Rád bych mu řekl, že to tak není…“

Vegas ale není zdaleka jediným nováčkem, který o sobě dal výrazněji vědět – umístění v Top 10 už mají další 4 jeho kolegové „rookies“, v první dvacítce už se na nějakém turnaji dokázalo umístit 15 z 35 nováčků sezóny. Minulý týden na Honda Classic dal o sobě výrazně vědět Američan Kyle Stanley, který na těžkém hřišti floridském hřišti PGA National Champion Course dokonce nějakou dobu vedl. Jako jediný z nováčků prošel cutem na všech turnajích, do kterých nastoupil – dosud jich bylo šest. Jeho krajan Bobby Gates sice prošel cutem jen dvakrát, ale na Mayakoba Golf Classic před dvěma týdny to dokázal přetavit v parádní 5.místo.

Kupodivu zcela neznámí nováčci se zatím prosazují více než tři ostřílení hráči z European Tour, kteří si letos poprvé naplno zkoušejí americkou túru – Robert Karlsson, Louis Oosthuizen a Charl Schwartzel. Jejich čas ale zřejmě teprve přijde, protože mají odehrány jen dva nebo tři turnaje.

To, že je sezóna 2011 zatím obdobím „otevřených dveří“, dokazuje i první životní vítězství zkušeného čtyřiatřicetiletého Američana Darrena Andrewa „D.A.“ Pointse, který měl dosud na kontě jen jediné 3.místo z roku 2009 a ve světovém žebříčku uzavíral druhou stovku. Brilantní eagle na 14.jamce slavného hřiště Pebble Beach mu pomohl k triumfu před Hunterem Mahanem.

Jediné třetí místo za poslední 2 sezóny měl na svém kontě také Johnson Wagner, dokonce až 392.hráč světového žebříčku. Na Rivieře na turnaji Mayakoba Classic ale dokázal porazit v play-off Spencera Levina, což je mimochodem další z mladíků, který na túře sice ještě nevyhrál, ale letos má už 2 umístění mezi prvními čtyřmi.

V pořadí Fedexcupu se prosazují i další málo známí hráči – Gary Woodland, Jimmy Walker a tak dále…To, že v čele je zatím po deseti turnajích dvojice Wilson, Vegas, na to by si asi vsadil málokdo. Je to opravdový trend anebo se „těžké váhy“ teprve rozehřívají a v příštích týdnech se začne všechno vracet do obvyklejšího řádu? Na to si musíme ještě chvíli počkat…


Petr Janouch