Může Woods vítězit i po čtyřicítce?

29.02.2016 | Taťána Belšánová | publikováno v rubrice Novinky, V zahraničí

2015 U.S. OpenV posledních týdnech se v souvislosti s Tigerem Woodsem mluví nejčastěji o jeho zdravotním stavu. Momentálně je na „pracovní dovolené“ – v loňském roce podstoupil celkem tři operace zad, a proto ho na hřišti ještě nějakou dobu neuvidíme.

Jak dlouho? To nikdo neví. Každopádně na místě je otázka, zda bude moci vítěz  79 PGA turnajů, který v prosinci loňského roku oslavil 40. narozeniny, i nadále konkurovat mladým hráčům jako jsou Rory McIlroy, Jason Day, Jordan Spieth nebo Rickie Fowler, přezdívaní „young guns“ – mladé pušky.

Může i v tomhle věku vyhrávat turnaje?

Dokáže Woods, čtrnáctinásobný major šampion překonat rekord v počtu vyhraných major turnajů Jacka Nicklause, kterému se to povedlo osmnáctkrát?

Tiger Woods„Já už jsem Jacka překonal v počtu celkových vítězství na PGA Tour,“ říká k tomu Woods a je to pravda. Má jich na kontě 79., Nicklaus o šest méně. První místo ovšem drží Sam Snead s 82 trofejemi. Toho Tiger ale zase porazil na počet titulů z major turnajů. Sam jich má pouhých sedm.

„Myslím, že jsem to měl hezky rozjeté. Za dvacetiletou kariéru profesionála jsem toho dokázal docela dost. Rozhodně víc, než jsem si kdy vůbec dokázal představit“, vzpomíná Woods, který si jako dítě na zeď pověsil seznam úspěchů Jacka Nicklause. Jeho cílem bylo dosáhnout toho stejného, ale ještě v mladším věku. Dnes k tomu říká: „A podařilo se mi to. Všechno!“

Momentálně není jisté, jestli se čtyřicetiletá golfová legenda na hřiště ještě vůbec vrátí. On sám chce zase hrát, ale uvidíme, jestli mu to jeho zdravotní stav umožní. A záleží v golfu vůbec na věku hráče? Dlouhá kariéra odlišuje golfisty od jiných sportovců. Dává nám iluzi, že můžeme být na hřišti klidně až do konce svých dní.

WoodsTigerPrezidentsCupJenomže přibývající věk se na hře podepisuje. Statistiky nám ukazují, že lepší hráči jsou ti mladší. Ale existují i výjimky – Nicklaus vyhrál Masters ve 46 letech, čímž se řadí mezi pouhá 8% hráčů, kteří vyhráli major turnaj ve věku 41 let a více. Naopak neproduktivnější jsou hráči ve věku 31-35 let (35%), a hned v závěsu je věk 26-30 (30%).

Vůbec nejstarší hráč na PGA Tour, který dokázal vyhrál turnaj, byl Sam Snead v roce 1965 (Greater Greensboro Open). Bylo mu tehdy 52 let.

Hned v závěru jsou Art Wall (1975, Greater Milwaukee Open) a David Love III. (2015, Wyndham Championship), kteří ovládli turnaj ve věku 51 let.

Miguen Ángel Jimenéz vyhrál v roce 2012 UBS Hong Kong Open (48), znovu o rok později (49) a v roce 2014 ovládl Open de Espaňa (50).

Vidíme tedy, že věk možná může být jedním z faktorů, který hru ztěžuje, ale nemusí  být převažující. Věřme tedy, že Tiger Woods schovává v rukávu ještě jedno nebo dvě major vítězství.