Muirfield: dobře utracené peníze

17.07.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Muirfield

„Jsme naprosto spokojeni s návratem do Muirfieldu, a to již po šestnácté,“ prohlásil výkonný ředitel R&A Peter Dawson. „Hřiště je mezi hráči nesmírně oblíbené,“ dodal s odkazem na slova Jacka Nicklause, jenž považuje dějiště letošního The Open Championship za předobraz všech linksů.

Pomiňme, že řídicí organizace má a bude mít problém s reakcemi politiků a různých občanských organizací, pokud bude třetí major sezony svěřovat do péče místům, kde nepřijímají ženské klubové členky. A to Muirfield je, takže nepřijedou ani pozvaní zástupci  britské vlády, ani první ministr Skotska. Dawson prohlásil, že by se mu žilo lépe, kdyby tento problém neexistoval, nicméně jinak pěl na podmínky k letošnímu turnaji samou chválu. Od roku 2002, kdy se tady hrálo naposledy, prošlo totiž hřiště výraznými úpravami.

Tak za prvé je samozřejmě delší a čeká se, jak na to bude reagovat Nicklaus, jenž tady vyhrál v roce 1966. Jde o links a ten by za určitých povětrnostních podmínek, s patřičným navrtáním a úpravou roughu dělal současným hráčům problémy i v tehdejší podobě, ale proč na to nejít s ohledem na dobu? A tak v jedenáctileté přestávce přibylo plných 145 metrů základní délky Původně to mělo být 211). Metry (či spíše v originále 158 yardů) se nahnaly hlavně zbudováním nových odpališť, a to rovnou na sedmi jamkách.

Největší rozdíl je patrný na devítce, z níž se stala tabulkově nejtěžší jamka s rafinovaně zavřeným greenem a spoustou nástrah pro toho, kdo by na něj chtěl útočit druhou ranou. Už odpal vede míč na místo, kde je fairway nejužší. Když tady fouká vítr, je to očistec.

A to je vždycky, když fouká. Jako třeba v roce 1959, kdy se vítězem The Open stal Gary Player výkonem 284, tedy na úrovni even par. To bylo poprvé, kdy se hřiště hrálo jako par 71 a ve všech dalších případech se od té doby vítězové British Open dostali na Muirfieldu do mínusových čísel, ale přece jen neměli tak extrémní vítr po celé čtyři dny. „Jestli zafouká jako tehdy, rád se podíván, jestli mě někdo překoná,“ řekl Player pro web europeantour.com.

Podle zkušeného matadora se velice chytrý design dobře snoubí s plochým terénem. Hráči musí dobře volit skladbu holí, protože je pravděpodobně čeká výzva v podobě rozmanitých ran. A vítr jde na každé jamce z trochu jiného úhlu, tak umně jsou poskládány do nepravidelného obdélníku hřiště.

Vítěz z roku 2002 Ernie Els se do čela dostal po druhém kole, v němž zapsal 66 ran (-5), přičemž po finálovém kole mala čtveřice hráčů na prvním místě skóre -6. Jedno takové výrazné kolo může pomoci i letošnímu vítězi. Může Jihoafričan obhájit tehdejší titul, který získal v play-off, i ten z loňského British Open? „Nemohu se dočkat čtvrtka,“ řekl s úsměvem a také pochválil stav hřiště.

Však to také něco stálo. Royal & Ancient uvolnila na kultivaci hřišť, na nichž se nejčastěji hraje britský major, pět milionů liber. Hlavně Muirfield, St Andrews (2015), Royal Troon (2016) a Royal Lytham and St Annes (loni) prošly významnou modernizací. „Museli jsme přesvědčit kluby, aby souhlasily se změnami, ale nebylo to tak těžké,“ usmál se Dawson v hovoru nad masivní částkou. Také další čtyři hřiště získaly peníze na úpravy a vylepšení. Ve Skotsku panuje shoda, že to byly dobře utracené peníze.