Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Monty: Bez majoru do Síně slávy

19.12.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Colin Montgomerie s Royal Trophy

Bylo to o fous. Colin Montgomerie dostal jedenapadesát procent hlasů při volně mezinárodní sekce Golfové síně slávy a v květnu do ní bude uveden. Je nasnadě, co v jeho osobě brání některým komentátorům přimout tuto zprávu souhlasně a s povděkem. Montgomerie nikdy nevyhrál major.

Je to zpráva, která nám říká víc o hráči, o golfovém prostředí, nebo o skutečné moci a kouzlu čtyř velkých turnajů? Je jejich význam tak velký, že si ho v záplavě všemožných informací vlastně ani plně neuvědomujeme?

„Je to velice milé překvapení,“ řekl devětačtyřicetiletý Skot, jenž nikdy nebyl extra oblíbenou postavou. Předloni kolem Ryder Cupu se sice hlavně na britských ostrovech stal modlou takového malého kultu, ale do značné míry k tomu přispěla reklamní kampaň evropského týmu, spíš než skutečný fanouškovský obdiv a adorace.

Reportér Golf Digestu Alex Myers se při příležitosti Montgomerieho jmenování zamyslel nad vlastním vztahem k tomuto hráči. Prý nebyl dlouho příliš vřelý a změnil se až při finálovém kole US Open 2006, kde měl Montgomerie poslední šanci získat major titul, ale po neuvěřitelném puttu na sedmnáctce zkazil poslední jamku a nechal vyhrát Geoffa Ogilvyho. Mnohem méně slavný Australan má tedy něco, co jemu chybí.

Myers si klade otázku, zda „Síň slavných“ od nynějška bude „Síní docela dobrých“. Hned za ni klade výčet Montgomerieho rydercupových úspěchů. V této soutěži sehrál 36 zápasů, z toho 20 vítězných. Příznivou bilanci podpořil sedmi remízami a v singlech vede (spolu s několika dalšími) tabulky v počtu výher (šest) a získaných bodů (sedm). Samotnou trofej získal pětkrát z osmi startů a předloni byl vítězným kapitánem. Je to důvod, aby získal čestné místo v St. Augustine?

Golfový svět je ale už takový, má svoje specifika, zvnějšku někdy těžko srozumitelná. Montgomerie vyhrál Světový pohár jako jednotlivec i ve dvojici. Získal Seve Trophy, Royal Trophy, má jedenatřicet titulů z European Tour (čtyřikrát byl Hráčem roku) a devět dalších. Jenže ani jeden z US PGA a na oněch preferovaných majorech byl „jen“ pětkrát druhý, z toho třikrát samostatně.

Když si v onom roce 2006 jel do Winged Foot Golf Clubu v Mamaronecku pro cenu za druhé místo na US Open, nedorazil vinou ostré hádky s policistou. Takového Montgomerieho si pamatují v Americe. Až v květnu přiletí nechat se slavnostně „uvést“, bude muset zároveň unést vědomí, že spolu s ním jdou za golfovým zvěčněním američtí vítězové majorů Fred Couples (Masters 1991) a Ken venturi (US Open 1964).

„Jsem velice šťastný čklověk, protože mám za sebou takovou kariéru ve hře, kterou miluji,“ řekl Montgomerie pro BBC v komentáři k uznání, jehož se mu dostane měsíc před padesátými narozeninami. „Osm mých vítězství v Order of Merit znamená hodně, ale jak každý ví, nejlepší chvíle mi přinesl Ryder Cup,“ potvrdil Skot.

 

.