Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Modrá příšera po roce vycení zuby, Woods a Mickelson půjdou v jednom flightu

09.03.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Martin Kaymer bude hrát v Doralu poprvé jako světová jednička.

Zase po šesti letech je zcela kompletní padesátka hráčů z čela světového žebříčku připravena utkat se o titul na hřišti z nejobávanějších. V Doral Resortu v Miami je čeká The Blue Monster.

Už padesát let vzdoruje Modrá příšera výkvětu profesionálního golfu. Od roku 2006, po redesignu, kouše víc než dřív a blankyt vodních překážek se v očích mnoha účastníků stává temným nachem.

Z mistrovských odpališť se hřiště natáhne na 7125 yardů (6515 metrů). Fontána na osmnácté jamce většinou nezpívá, nýbrž vydává zlověstné tóny pohřebního pochodu. Tady pochoval své naděje mnohý ambiciozní hráč.

Druhý turnaj minisérie World Golf Championship se letos hraje jako Cadillac Championship. Ale ať se zde hrálo pod jakýmkoli názvem, vždycky se nakonec našel někdo, na kom si i tak nebezpečná bestie jako Blue Monster své zuby vylámala.

A někteří jsou na startu znovu. Martin Kaymer bude hrát poprvé v roli světové jedničky. Ještě před rokem Němce v USA nikdo příliš neznal, on tady ale dokázal své kvality. Podělil se o třetí místo a ve třetím kole zahrál velice solidních 66 ran.

Rekord hřiště je 61 a dosáhl ho před jedenácti lety Kanaďan Stephen Ames. Bylo to ve druhém kole a Modrá příšera nachystala svému pokořiteli pomstu. Ames se o víkendu propadl na konečnou osmou pozici.

Historie tady registruje pouze devět es. Poslední hole-in-one zahrál Tag Ridings ještě před přestavbou v roce 2005. Nová podoba zdejších tříparů vyzývavě a výsměšně odolává.

Když Billy Casper vyhrál v roce 1962 první zdejší profiturnaj, Doral Country Club Open Invitational, svým výkonem naznačil, že se tady budou prosazovat jen hráči, kteří zkrotí svůj temperament. Dvakrát to dokázali třeba Doug Sanders, Jack Nicklaus, Ernie Els, Tiger Woods a dokonce třikrát méně známí Andy Bean, Raymond Floyd společně s legendou Gregem Normanem.

Letošní ročník může být pokračováním americko-evropského soupeření. Hráči ze starého kontinentu se na této specifické modifikaci parkového hřiště prosazovali zřídka. Vlastně tady vyhrál jen jediný – Nick Faldo v roce 1995.

Tohle ale nikdo nebude vnímat minimálně do neděle. Jakmile se hráči vydají na odpaliště, než se svými výkony rozřadí do leaderboradu, bude chtít hřiště uzmout hlavní roli pro sebe.

Ačkoli letos se mu ji sami pořadatelé v rolích krotitelů divoké šelmy pokusili vzít. Nasadili totiž do stejného flightu Woodse s Philem Mickelsonem. Nečekané, zřídkavé, ale právě tady na něco takového mají právo. Vzpomínka na rok 2005, kdy obě velké postavy světového golfu bojovaly o titul ve finálovém kole, je ještě živá.

Padesátku letošních vyzyvatelů floridského monstra potěšilo počasí. Vítr, který v minulém týdnu ničil naděje jednoho golfisty za druhým na nedalekém Palm Beach Gardens, se uklidnil, oteplilo se. Teplo ale může svědčit i jejich mlčenlivému „modrému“ sokovi.