Moc, moc šťastný staroch Watson

01.06.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Tom Watson

Novinářské texty nemají začínat tím, že se něco stalo před deseti lety. Čtenář má pocit, že je oklamán. Chce novinky, tohle už dávno zná. Jsou ale výjimky a o jednu z nich se postaral Tom Watson.

Před deseti lety získal Američan svůj první titul ze seniorského PGA Championship. Že to není výjimečná informace? Musí k ní přijít ta čerstvá: Tom Watson vyhrál letos stejný turnaj znovu. V jedenašedesáti letech.

Získal ho stylově, v play-off proti Davidu Egerovi, krajanovi mladšímu jen o dva roky. „Vyhrávat turnaje, to se nikdy neomrzí,“ usmál se sporý golfista a pozdravil mnohatisícový dav, který nadšeně přijal jeho nový triumf.

Když před dvěma lety Watson stanul naprosto nečekaně v rozehrávce British Open proti Stewartu Cinkovi, neměl šanci. Viditelně mu odešla fyzička. Na tohle už nikdy nebude mít, mysleli si všichni. Co se nepodařilo tehdy v anglickém Turnberry, klaplo nyní ve Valhalle u Louisville v Kentucky.

Watsonovy největší sportovní úspěchy spadají do období na přelomu 70. a 80. let minulého století. Tedy do doby, kdy se teprve narodila většina hráčů první desítky současného světového žebříčku.

„Žiju na vypůjčený čas. Ti mladí kluci dokážou švihat do míče tolik rychleji než já. A mají tak pevné nervy,“ roztesknil se trochu.

Samozřejmě, Champions Tour je určena pro hráče od padesáti let výš, to ale nemůže nijak snížit Watsonův výkon. Kdo mohl sledovat tu jistotu a samozřejmost, s jakou hrál 10 ran pod par, musel před nejstarším vítězem seniorského majoru v jednatřicetileté historii Champions Tour smeknout.

Je však ještě starší vítěz než on. Jmenoval se Jock Hutchinson a Senior PGA Championship v roce 1947 vyhrál coby dvaašedesátiletý. To byla ale úplně jiná éra.

V té novodobé byl až do neděle nejstarším major vítězem Hale Irwin. Získal ho krátce před šedesátými narozeninami – světe div se – rovněž ve Valhalle a zúčastnil se i letošního ročníku, v němž skončil čtvrtý. V šestašedesáti letech.

„Tom a Hale jsou hřičky přírody,“ komentoval tato fakta Eger.

Watson přiznal, že nebyl se svou hrou před turnajem vůbec spokojen, z tréninku v Kansas City odjížděl rozladěný. Podařilo se mu však objevit způsob, jak se napřahovat. „Prostě jsem nechal pracovat jen ruce a byl jsem schopen dostat se tak nízko, jak bylo zapotřebí. A můj švih zase začal fungovat,“ popsal záhadu hry zvané golf.

„Je to nádhera, když balon letí tam, kam chcete,“ nepřestal se usmívat vítěz. „Máme nějaké bolesti a zdravotní potíže, ale cítím se velice šťastný, že jsem vyhrál. Moc, moc šťastný.

.