Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Mobile Bay Classic

20.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – Mobile Bay LPGA Classic, RTJ Golf Trail, The Crossings, Mobile, Alabama, USA
(16. – 19. května, časový posun: -7 hodin)

Neděle – finálové kolo
V další porci nízkých výsledků stačilo Jennifer Johnson zopakovat sobotních 65 ran (-7) k zisku turnajového titulu. „Jsem trochu v šoku, vůbec si neuvědomuju, že jsem zahrála 65,“ stanula Američanka v údivu nad tím, jak to dopadlo. Dosáhla konečného skóre -21 a předstihla o jeden úder svou česky hovořící krajanku Jessiku Korda a Thajku Pornanong Phatlum. Ta je spolu s Jihokorejkou Shin Ji-yai autorkou nejlepšího denního výsledku 63 (-9). Phatlum zapsala bogey na první jamce, pak ale přidala deset birdie, z toho tři na závěrečných třech jamkách. Shin se od šestnáctky do osmnáctky podařilo totéž, denní skórkartu odevzdala čistou. Druhá z rodilých Češek Sandra Gal zahrála 69 (-3) a podělila se o 49. pozici.
V den, kdy bylo všechno možné, nasadila Johnson k rozhodujícímu trháku mezi jamkami 13 a 17, kde se jí podařilo kvarteto birdie. „Před puttem do birdie na sedmnáctce jsem si všimla, že se s Pornanong dělím o vedení. Něchtěla jsem play-off,“ popsala vítězka svou motivaci. Musela pak čekat, jestli se některé z konkurentek podaří její bilanci alespoň dorovnat. Jelikož sobotní vedoucí hráčka Chella Choi odpadla záhy a Phatlum v době, kdy pozdější vítězka končila, už měla dohráno, musela se Johnson obávat hlavně toho, jak si poradí Korda. Dvacetiletá konkurentka se už už blížila, ale vinou třetího bogey dne na sedmnáctce první pozici neohrozila. Birdie na finálové jamce jí alespoň vyneslo o příčku výš. Její nejlepší letošní umístění a čtvrté v top 10 je skvělé, znamená totiž významné posílení pozice v bodovém žebříčku pro Solheim Cup.
Dašlí pořadí: 4. J.Y. Shin, A. Jutanugarn, Webb, Nordqvist, Ch. Choi (-19), 9. S. Lewis (-18), 10. Thompson (-17), 49. Gal (-6).

Sobota – 3. kolo
Jessica Korda přišla o vedení, které získala po druhém kole. Zdaleka ale není ze hry o titul venku. Na vedoucí Chellu Choi ztrácí jedinou ránu. Jihokorejka vyrovnala výsledek z předchozího kola a po 66 úderech je na skóre -17. Blýskla se sedmi birdie, ke kterým přidala jedno bogey.
Korda se dělí o druhé místo. Pozici si zkomplikovala na dvanácté jamce, kde hrála double bogey. Na šestnáctce se ale blýskla eaglem a měla dvě jamky na to vrátit se do čela. Hrála ale jen v paru. Společně s ní je na bilanci -16 ještě Anna Nordqvist, která v sobotu předvedla fantastický výkon. Hřiště obešla na 11 rán pod par, kolo zahrála na skvělých 61 ran a poskočila o 27 míst vzhůru. Její čísla mluví za vše: 10 birdie a jeden eagle pokazilo jen bogey ze třináctky. O další úder zpět je Karrie Webb.
Další pořadí: 4. Webb (-15), 6. Lewis (-13), 8. Thompson (-12), 14. Shin (-10), 63. Gal (-3).

Pátek – 2. kolo
Američanka Jessica Korda se zlepšila o ránu  a díky výsledku 65 ran (-7) se dostala do vedení s průběžným skóre -13. Na druhé místo se vysunula její spoluhráčka z flightu Australanka Karie Webb, která druhé kolo absolvovala s výsledkem děvet ran pod par a ztrácí na hráčku českého původu jeden úder. Vedoucí duo z prvního kola si pohoršilo. Lexi Thompson hrála o pět ran hůř a odsunula se na sedmou pozici (-9), Korejka Ji Eun-hee byla horší dokonce o sedm ran a spadla na 15. místo.
Američanka Sydnee Michaels zahrála nejlepší výsledek kola 62 ran (-10), což ji katapultovalo z 63. místa na čtvrtou pozici (-10). Naopak další česky hovořící golfistka Sandra Gal z Německa jen tak tak  prošla cutem.
Korda řekla, že na tomto hřišti je těžkké dopředu pomýšlet na nízké skóre, ale že jestli budou hráčky patovat jako dosud, celkové skóre bude v neděli hodně hluboko pod parem. „Viděla jsem Sydnee, byla na -8 po dvanáctce, dneska to prostě šlo,“ řekla vedoucí dvacetiletá žena, jež rozdělila svá birdie poměrně rovnoměrně. Trefila všechny fairwaye, což je na hráčku, která si udělala přestávku v důsledku problémů se zápěstím, velký výkon. „Tohle je místo, kam jsem se chtěla vrátit,“ potvrdila, že v Mobile jí to sedí. „Všechno jde zatím, jak má,“ usmála se.
Další pořadí: 3. Ch. Choi (-11), 7. Thompson (-9), 21. J.Y. Shin (-6), 27. Stanford (-5), 35. S. Lewis (-4), 70. Gal (E).
Cutem neprošly: Gustafson, Lincicome, F. Johnson, Masson, Wie.

 

Čtvrtek – 1. kolo
Osmnáctiletá Američanka Alexis Thompson a o deset let starší Korejka Ji Eun-hee hrály 65 úderů (-7) a dělí se o turnajové vedení. Na samostatném třetím místě je dvacetiletá česky hovořící  Američanka Jessica Korda, ztrácí jednu ránu. Další hráčka českého původu Sandra Gal z Německa se dělí o 11. pozici s odstupem tří úderů na vedoucí duo.
Thompson se zbrzdila vinou bogey z dvojky, vloženým mezi osm birdie. Skórovala na třech ze čtyř pětiparových jamek. „Mám je ráda. Mohu na nich naplno pálit driverem, což je moje výhoda,“ přitakala. V délce odpalů je na průběžném šestém místě pořadí mezi hráčkami letošní LPGA Tour. Vítězce Women´s US Open z roku 2009 Ji se na pětiparech podařilo totéž. „Pomohla jsem si putterem, proměnila jsem několik dlouhých puttů,“ vystihla svou přednost. Odevzdala čistou skórkartu, stejně jako Korda, jež se povzbudila dvěma birdie hned na úvodních jamkách kola 10 a 11. „Je teprve čtvrtek a o tom, jestli jsem spokojená, se bude dát mluvit, pokud budu na stejné pozici v sobotu,“ řekla dcera bývalého tenisového reprezentanta. Potěšilo by ji, kdyby vytvořila finálový flight se svou kamarádkou Thompson, s níž absolvovala spoustu tréninků a amatérských akcí.
Další pořadí
:  4. Castrale (-5), 11. Gal (-4), 20. Webb (-3), 33. S. Lewis (-2), 63. Masson, J. Y. Shin (E), 105. Wie (+2).

Loni tady Stacy Lewis získala první ze čtyř výher v sezoně a odstartovala jízdu až na první místo světového žebříčku. Letos už má na kontě dva tituly, ale o pozici přišla a teď má šanci přidat body do rankingu a připravit si půdu pro návrat. Současná první dáma světa Inbee Park totiž nestartuje. Naopak po herní přestávce se vrací Jessica Korda a o podíly z dotace 1,2 milionu dolarů (téměř 24 milionů korun) bude hrát i další česky hovořící golfistka Sandra Gal.

Slavný golfový architekt Robert Trent Jones vytvořil pro hřiště The Crossings ve svém vlastním resortu originální charakter. Vine se zvláštním hadovitým způsobem ve značně členitém terénu a dvakrát se kříží s železniční tratí. Má par 72 a z dámských odpališť měří 5 963 metrů.

Odkazy: … RTJ Golf TrailSatelitní mapa hřiště Stránky turnaje Loňské zpravodajství na golf.cz