Mladý unavený cestovatel Rory

18.10.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
Rory McIlroy vede turnaj v New Yorku

Rory McIlroy

Doby cest kolem světa za 80 dní jsou dávno zakonzervovány v literatuře, golfisté už dávno překonávají veškeré cestovatelské rekordy v nejrůznější podobě jako běžnou součást jejich „obyčejného života“. Naposledy se o tom, jak únavné je střídání míst, časových pásem a dopravních prostředků, přesvědčil Rory McIlroy.

O start mladého teeangera, jenž se nejen vyšvihl do světové špičky, ale stal se i středem zájmu fanoušků a médií svým soukromím, je všude velký zájem. A teď zrovna je období, kdy se hráč jeho pozic v žebříčcích může soustředit na vlastní PR, protože v golfu pro něj o něco půjde až zase na začátku prosince při dubajském finále European Tour.

A tak se místa McIlroyova pobytu v minulých týdnech střídala následovně: Skotsko, Jižní Korea, Čína. No a teď přišly Bermudy, kde se koná dvoudenní exhibiční Grand Slam of Golf. Výčet zemí, kde Severoir aspoň krátce pobyl, tím ovšem není vyčerpán.

„Ze Skotska jsem letěl do Helsinek, tam jsem přestoupil na linku do Soulu, kde jsem se zúčastnil Korean Open. Odtamtud jsem se přesunul do Šanghaje a začal takové malé čínské dobrodružství,“ popsal dvaadvacetiletý goflista své nedávné putování.

V Číně se zúčastnil netradičního turnaje, v němž profesionálové v sedmi dnech vystřídali sedm různých hřišť. Nehráli na nich celá osmnáctijamková kola, ale přesuny po velké východní zemi byly i tak náročné.

Když skončil maratonský turnaj, čekal McIlroye vrtulník, jenž jej dopravil na Macau. A tam už bylo přistaveno zase letadlo. Do Los Angeles se mladík z ulsterského venkova dostal s přestupem v Hongkongu. Z kalifornského „města andělů“ to už měl relativně blízko do Nassau, kde se v úterý a ve středu utkají vítězové majorů.

„Při večeři mi hlava málem spadla do polévky,“ zasmál se McIlroy v pondělí své vlastní ospalosti, když konečně dorazil na malebný ostrov v Atlantiku. „Ale jsem v pohodě a na ty dva dny se těším. Jsou tu jen tři borci k poražení místo 155 jako jindy,“ dodal s úsměvem.

„Když se sem konečně dostanete a zjistíte, že je to opravdu jen o vás čtyřech, je to dost zvláštní,“ vylíčil své pocity McIlroy, jenž si není schopen vzpomenout na osmdesát procent svých partnerů z flightů, které za uplynulý měsíc měl.

Zato pro příštích šestatřicet jamek je to jasné. Konkurenci mu jakožto vítězi US Open vytvoří krajan Darren Clarke (British Open), Jihofričan Charl Schwartzel (Masters) a Američan Keegan Bradley (PGA Championship).

Kdyby se „nejexkluzivnější turnaj světa“ konal na Havaji jako mezi lety 1991 a 2006, měl by to býval McIlroy přece jen blíž než na Bermudy. I tak by to ale od startu na skotském Alfred Dunhill Links Championship byla cesta kolem světa.