Mladí Američané ovládají FedEx Cup

29.08.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Dustin Johnson na The Barclays 2011

Dustin Johnson získal na The Barclays své páté vítězství na US PGA Tour. To je nejvíc mezi hráči do třiceti let, kteří k zámořskému okruhu momentálně patří. Má to snad něco znamenat? Pro hráče jako on vůbec nic. Cíl je jediný: vyhrát nějaký major. Pardon, mezitím by se samozřejmě hodila desetimilionová prémie pro vítěze FedEx Cupu.

„Na bankovním kontě by se ta částka vyjímala opravdu pěkně,“ zasmál se vítěz zkráceného turnaje v Plainfield Country Clubu, jenž se dostal do čela pohárové série. Jenže jsou tu ještě tři další díly play-off.

Ty Johnsona zajímají víc než statistika. „Nečtu moc noviny, nestarám se o to,“ mávl rukou nad poznámkou, že je členem vlny mladých Američanů, kteří by měli převzít vládu nad světovým golfem. „Já prostě hraju,“ dodal.

Stejně jako se na začátku roku odmítl zabývat spekulacemi nad tím, jaká by byla či bude tour bez Tigera Woodse, tentokrát zavrhl spekulace na téma, zda by měl být vyhlášen nejlepším mladým americkým golfistou místo pětadvacetiletého Keegana Bradleyho, jenž si tento „titul“ vydobyl dvěma letošními vítězstvími, včetně nedávného na PGA Championship.

Jenže golf už je takový. Bradley dva týdny po svém triumfu na majoru neprošel na The Barclays cutem, což se Johnsonovi přihodilo pro změnu předtím na PGA Championship. „Nemám ani zdání, kdo je nejlepším mladým Američanem,“ nechal se zaskočit otázkou Bradley.

V každém případě jeho příprava na play-off po velkém triumfu dostal trhliny. Když přijel domů do Jupiteru, hodil Wannamaker Trophy do auta a objížděl s ní město, takže několik dní vypadl z tréninku. Cestou do Edisonu v New Jersey se ještě stavil v Bostonu, kde provedl čestný první nadhoz baseballového zápasu mezi místními Red Sox a New York Yankees.

Johnson naopak pracoval na svém patování a vyplatilo se mu to. „Četl jsem dobře greeny a musel jsem přidat dobré tempo. Nad tím, kam míč poběží kontrolu nemáte, ale začátek úderu je na vás,“ potvrdil.

Čerstvý vítěz byl docela blízko i úspěchu na turnajích velké čtyřky, a sice na letošním britském The Open. „Major by chětl vyhrát každý, snad ještě budu mít příležitost,“ dodal.

Teď ale čeká Deutsche Bank Championship a obhajoba pozice lídra série. Díky resetu bodů po základní části vyletěl Johnson o osmnáct příček, zatímco například Bradley spadl z pátého místa na čtrnácté a lídr Nick Watney (30 let) je třetí. Druhou pozici zaujal Matt Kuchar, druhý muž konečného pořadí z Plainfieldu, kde se nedělní program nekonal jako předběžné opatření před možným zásahem hurikánu Irene.

Šanci zaútočit na vítězství má stále třeba i lídr světového žebříčku Luke Donald. Anglický golfista je na páté pozici za Webbem Simpsonem (26 let) nejvýše postaveným neamerickým hráčem průběžného pořadí FedEx Cupu.

Druhý turnaj play-off už bude hrát jen 99 golfistů. Ze stovky, kteří postoupili, bude ze zdravotních důvodů chybět J.B. Holmes, poprvé se představí Charl Schwartzel, jenž si na The Barclays udělal volno.

Z předposledního 99. místa postoupil zkušený Jihoafričan Ernie Els, největší radost si udělal Američan William McGirt, jenž poskočil o 29 míst na 96. pozici. S postupem přitom moc nepočítal. Naopak z první stovky vypadli například Hunter Haas, Paul Goydos a Nick O´Hearn.