Mladá generace vytlačuje veterány?

28.06.2011 | Petr Janouch | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Poslední čtyři major turnaje vyhráli hráči pod 30 let, ten poslední naprosto nevídaným způsobem Rory McIlroy, kterému bylo před pár týdny teprve 22 let. Rorymánie vystřídala alespoň pro tento okamžik Tigermánii a pětatřicetiletý Woods najednou vypadá jako veterán, který možná ani po uzdravení nemusí stačit na dravé mladí. Je právě teď čas střídání stráží nebo chcete-li generační výměny?

Od The Open Championship 2006 v Liverpoolu do poloviny roku 2010 vyhráli ze 16 major turnajů jen dva mladí hráči pod 30 let – Trevor Immelman triumfoval na Masters v roce 2008 (bylo mu právě 28 let) a Lucas Glover zvítězil na US Open v roce 2009 (29 let). Průměrný věk posledních čtyř major vítězů od Open 2010 v St Andrews je ale pouhých 25 let! A šestadvacetiletý Němec Martin Kaymer byl na začátku roku 2 měsíce světovou jedničkou.

Není možné si nevšimnout, že do světové špičky proniká mimořádně silná vlna mladých hráčů, a komisař americké PGA Tour Tim Finchem doslova prohlásil, že za 17 let, kdy je v čele této série, nezažil takový zájem o nováčky a mladé hráče, jako právě letos. A i když světový golf samozřejmě doufá, že se Woods vrátí v plné síle, protože je stále největším tahákem této hry, Finchem nepopírá, že PGA Tour pro letošní rok soustředila svou strategii při propagaci právě na mladíky.

V letošní sezóně PGA Tour vyhráli už 8 turnajů hráči po 30 let (a další dva hráči, kteří jen těsně předtím oslavili 30.narozeniny), na European Tour triumfovali dvacátníci už dokonce dvanáctkrát. V první světové desítce jsou právě teď 4 hráči pod 30 let – Kaymer, McIlroy, Jihoafričan Charl Schwartzel a Australan Jason Day.

Je jasné, že golf je čím dál atletičtějším sportem, ale není to nutně je o tom, že mladí hráči jsou silní, atletičtí a pálí míče neuvěřitelně daleko – konec konců z největších bomberů na americké PGA Tour je Bubbovi Watsonovi 32 let, Robertu Garrigusovi 33 let, Philu Mickelsonovi 41 let a naopak jen J.B.Holmesovi je 28 let a Dustin Johnson v těchto dnech slaví 27.narozeniny. A novou hvězdou světového golfu je italský teenager Matteo Manassero, který paradoxně patří k vůbec nejkratším hráčům na European Tour. Přesto dokázal vyhrát 2 turnaje před osmnáctými narozeninami a dostal se už do první třicítky světového žebříčku.

Všechno přichází v cyklech,“ myslí si McIlroy. „Před pár lety jste tu měli nástup Sergia Garcii, Adama Scotta a Justina Rose…Teď jsem tu já, Ricky Fowler, Anthony Kim, Dustin Johnson a další mladíci. Ti zavedení hráči tu ovšem stále jsou a budou. Hrají dobře a stále si budou vytvářet šance na tituly. Je ale skvělé, že se teď objevilo tolik mladých hráčů a hrají výborný golf.“

S nástupem mladíků přichází i trochu jiná kultura. „Pálí daleko a tweetují krátce,“ říká jeden z amerických novinářů. Než dvaadvacetiletý Ricky Fowler odejde na první odpaliště, posílá ze svého mobilu twitterovou zprávu „#GOTIME.“ PGA Tour zavedlo novou politiku, pokud jde o mobilní telefony, a je jasné, že je to především kvůli mladé generaci fanoušků. A zastánci „staré školy“ si na to prostě budou muset zvyknout.

Jen se podívejte na to spektrum, od hráčů, kteří tu jsou už spoustu let, přes střední generaci jako jsem já, až po mladíky. A všichni hrají dobře,“ říká s úsměvem světová dvojka Lee Westwood, kterému v dubnu bylo 38 let. „Je skvělé mít takové srovnání, protože v jiném sportu to nenajdete. V tenise těžko najdete čtyřicetiletého veterána, který bude hrát proti jednadvacetiletému mladíkovi. Myslím, že právě tohle je na golfu úžasné…“

  Petr Janouch