Mickelson prošel, za tři týdny divoké karty

15.08.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Evropská scéna má vinou neuskutečněného Czech Open volno, v americké končí základní část a Wyndham Championship je spíš pro ty, kteří chtějí proniknout do play-off, špička si dává oraz. Přesto už visí ve vzduchu, že zámoří jde do ostrého finiše. Kapitán rydercupového týmu Davis Love III bude mít ve třech následujících týdnech napilno.

Na jednu stranu bude mít poměrně snadnou roli, protože uchazeči o divoké karty, opravňující ke startu v prestižním zápase proti Evropě, se mu předvedou v akci nejméně dvakrát. Osmička automaticky kvalifikovaných se po PGA Championship uzavřela a proklouzl do ní také Phil Mickelson.

A to pouze o necelých 150 bodů, což představuje pár míst v pořadí majoru. Dvaačtyřicetiletý Američan skončil v neděli na děleném 36. místě. „Nesledoval jsem to,“ odmítl zkušený golfista, že by se soustředil právě na tento cíl. „Bylo tady pár kluků, co se mohlo dostat přede mě, ale nedíval jsem se, jak si vedou. Staral jsem se hlavně o to, jak si vedu já sám.“

Mickelson bude hrát Ryder Cup podeváté za sebou a Love přiznal překvapení, že v osmičce nejsou Hunter Mahan a Steve Stricker. „Hunter přece v této sezoně dvakrát vyhrál, takže tomu lze sotva uvěřit. A Steve šel výkonnostně nahoru,“ podivil se kapitán, jak bodové pořadí vykrystalizovalo.

Jako by předpověděl, komu hodlá udělit dvě ze čtyř divokých karet, dodal ještě, že se Strickerem počítal do čtyřher jako s partnerem Tigera Woodse, jenž bodový žěbříček suverénně vyhrál. „Jsem z těch příštích tří týdnů nervózní,“ dodal Love.

Jediným ze sedmičky pravděpodobných kandidátů na čtyři místa dle kapitánovy volby, kdo jde do hry už v tomto týdnu, je Brandt Snedeker. Je zároveň hráčem, jemuž se dávají nejmenší šance. Love se o něm zatím nezmínil. „Furykova forma stoupá, Rickie hraje dobře,“ nerozpakoval se říci stavitel amerického výběru.

Rickie značí samozřejmě Fowlera a podle pořadí od devátého místa bodového žebříčku ještě zbývají Bo Van Pelt a Dustin Johnson. Kdyby 4. září na tiskové konferenci Love vyslovil jiné jméno, než některé z těch, která v tomto textu padla, bylo by to ohromné překvapení.

Pokud se nestane nic mimořádného, všichni budou za týden na startu The Barclays, prvního turnaje play-off US PGA Tour, v němž může startovat už jen 125 hráčů z pořadí FedEx Cupu, a jelikož jsou všichni v první pětadvacítce, opět jen nečekané zvraty ve výžvoji by mohly některému uchazeči o Ryder Cup zabránit, aby postoupil do druhé části sezonní nadstavby, Deutsche Bank Championship. Po něm bude dvanáctičlenný tým Spojených států kompletní.

Už jistou účast mají podle žebříčku Woods, Bubba Watson, Jason Dufner, Keegan Bradley, Webb Simpson, Zach Johnson, Matt Kuchar a Mickelson. Takové složení bylo už před týdnem, takže na PGA Championship nikdo nevyužil šance proniknout do této osmičky. Van Peltovi, jenž obsadil dělené 18. místo, chyběla jedna rána, aby vyměnil Mickelsona.

„Není žádná metoda, může to dopadnout jakkoli. Záleží na tom, jak se kdo vypořádá s tím tlakem. To budeme sledovat,“ dodal Love a do množného čísla už zahrnul i své dva nové asistenty. Stali se jimi Scott Verplank a Jeff Sluman, už od června v těchto rolích působí Fred Couples a Mike Hulbert.

Konečné bodové pořadí pro výběr do amerického týmu v Ryder Cupu:
1. Tiger Woods 6014,184 b., 2. Bubba Watson 5815,054, 3. Jason Dufner 5697,302, 4. Keegan Bradley 5551,206, 5. Webb Simpson 4635,500, 6. Zach Johnson 4491,544, 7. Matt Kuchar 4448,942, 8. Phil Mickelson 4233,108 … 9. Hunter Mahan 4082,228, 10. Steve Stricker 4015,069, 11. Jim Furyk 3369,616, 12. Rickie Fowler 3313,338, 13. Brandt Snedeker 3176,787, 14. Bo Van Pelt 3152,315, 15. Dustin Johnson 3040,020.