Metrový putt dělil Tomse od titulu, místo něj se na Players radoval Choi

16.05.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

K.J. Choi/Čche Kjong-ču

Rozuzlení letošního The Players Championship přišlo až v play-off. Navzájem se do něj vmanévrovali David Toms a Čche Kjong-ču. Korejec, jehož poameričtělé jméno má psanou podobu K.J. Choi, získal titul a prémii 1,71 milionu dolarů hned na první jamce rozstřelu.

Pořadatelé vybrali pro rozehrávku pod časovým tlakem místo čtyřparové jedničky spektakulární sedmnáctku, což je par 3 s ostrovním greenem. Po odpalu byl Toms blíž jamce, ale první putt se mu vyvedl průměrně a druhý metrový domácí hráč zkazil. Bylo z toho bogey a vítězi stačilo jistit prestižní titul parem.

„Z nějakého důvodu jsem si cítil v naprosté pohodě,“ uvedl. „Můj švih se neměnil ve stresové situaci, byl jsem schopen být přesný i agresivní a udržet si svůj rytmus,“ popsal nevyzpytatelnost této hry.

Choi se dopředu protlačil frontálním útokem v závěru finálového kola. Prostřednictvím birdie právě na nesnadné sedmnácté jamce se dostal do vedení, ale Toms se vzchopil a na osmnáctce předvedl birdie pro změnu on.

Ještě chvíli předtím byl Američan v čele sám. V úvodu dne byl až na -3, pak ale přišlo jedno bogey na první devítce a další nepříjemné na šestnáctce. V tu chvíli Korejec srovnal krok a přivedl svou účast na TPC Sawgrass k nečekanému triumfu.

Ve čtvrtek jedenačtyřicetiletý asijský golfista byl na PGA Tour dvě sezony bez vítězství. Naposledy se z titulu radoval v lednu 2008 na Havaji. Rok nato byl nejlépe třetí, loni druhý. Teď se vrátil na výsluní.

Měli tam být jiní, vítěz se však přece zrodil ze závěrečného flightu. Flightu trojčlenného, protože nedělní program začal dohrávkou kola třetího a před čtvrtým pořadatelé nemohli přeskupit hráče podle pořadí.

Původně byl nejvážnějším Tomsovým konkurentem poslední z trojičky Graeme McDowell. Sympatický Severoir dával po tři kola zapomenout na minulé měsíce, kdy se potýkal s horší formou, ta se mu ale vrátila v nejnevhodnější okamžik.

Ještě po pěti jamkách se McDowell dělil o vedení, byl na denním skóre -1. Pak ale začal sbírat samá bogey. Dohromady jich bylo šest a jednou double bogey navrch. Tž znamenalo pokles na konečnou bilanci -5 a dělné 33. místo. Druhá rána do vody na osmnáctce dokonala jeho pád.

Ještě větší smutek ale zažíval Toms. Hráč, jenž se pro orzehrávku zachránil úžasným desetimetrovým puttem, pak v rozhodujícím momentu nedá mnohem mnohem kratší… Není divu, že čtyřiačtyřicetiletému Američanovi zvlhly oči. „Je to už dlouho, co jsem byl v takové situaci na tak těžkém turnaji. Poznal jsem, že to stáje ještě dokážu. Musím pracovat na svém patování,“ uvedl zklamaný poražený.

V kariéře se mu už dlouho tak nedařilo. V roce 2001 získal svůj dosud jediný major titul na PGA Championship, v roce 2005 vyhrál světovou jamkovku a o rok později přišlo na Havaji jeho prozatím poslední z dvanácti prvenství na PGA Tour.