Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Měnící se svět a golf v Libyi

23.02.2011 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

I když jsme server o golfu, je těžké ignorovat významné události, které se nyní odehrávají v severní Africe a Blízkém východě. Povstání, která začala v Tunisku a rychle se rozšířila do Egypta, nyní inspirují populace sousedních národů, aby svrhly své vůdce, kteří se kdysi zdáli nezranitelnými. Jsme nejspíše svědky historické geopolitické změny, která se nějakým způsobem dotkne budoucnosti každého na zemi.

Nyní jsou tak zraky všech upřené na Libyi, kde se stále protestuje, násilí se stupňuje a Muammar Gaddafi se stále drží své moci, pomocí které vládl přes čtyřicet let. Události se nás týkají tím spíše, že je tato velká země na severu Afriky jedním z největších producentů ropy na světě.

I když má Libye velmi bohatou historii a skrývá neuvěřitelné archeologické nálezy, turismus v zemi není příliš rozvinutý, hlavně kvůli nevypočitatelnosti tamního vůdce. Mezinárodních hotelů je málo, skoro až žádné. Ve skutečnosti Marriot, první globální značka, která vlastní nemovitost v Libyi, otevřela svou první pobočku teprve před dvěma týdny. Následkem toho, nemůžou čtyři golfová hřiště v zemi příliš spoléhat na turismus, že jim pomůže vyplnit prázdné startovací časy.

 Golfisty v Libyi tvoří hlavně expaté a Lybijci, kteří se hru naučili jakožto caddie pro manažery ropných společností, kteří hru do země přinesli někdy v šedesátých letech. V hlavním městě Tripoli je hřiště Tripoli Golf Club, nebo Tajura Golf Club, obě mají osmnáct jamek. Dalším hřištěm je na východě Benghazi a nakonec jedno tvoří součástí těžebního města Brega. Všechna hřiště jsou písečná.

Vyhlídky na novou libyjskou vládu, takovou, aby byla otevřena turismu, musí být pro golfové developery mučivé. Navíc, s jedněmi z nejzachovalejších archeologických památek na světě, rozsáhlým pobřežím Středozemního moře a ideálním klimatem by byla země ideálním místem pro golfové rezorty.  Mnoho developerů již jistě společně s ambiciózními architekty přemýšlí, že pokud se země dostane do správných rukou, Libye produkující ropu, by se mohla stát příští Dubají nebo Abu Dhabi.

Nicméně se zdá, že diktátor Gaddafi je připraven se při pokusu o zachování své moci uchýlit k extrémnímu násilí a bohužel cesta za libyjskou budoucností, jakožto mezinárodní golfové a turistické destinace, může být dlouhá a nebezpečná. 


Aneta Zárubová