The Memorial Tournament

03.06.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – the Memorial Tournament presented by Nationwide Insurance, Muirfield Village GC, Dublin, Ohio, USA
(30. května – 2. června, časový posun: -7 hodin)

 

 


Matt Kuchar

Neděle – finálové kolo
Ani strhující finiš, jaký předvedl Kevin Chappell, nestačil na víc než na druhé místo. Titul si totiž pohlídal Matt Kuchar, jenž od jedenácté jamky, kde se odpoutal od největšího konkurenta Kylea Stanleyho, neustále vedl. Až na zaváhání v podobě bogey na tříparové šestnáctce neomylně trefoval greeny a v závěrečném tříčlenném flightu, tvořeném jmenovanými Američany, působil nejjistěji a nejvyrovnaněji. Po výkonu 68 ran (-4) dokončil program s konečným skóre -12. „To se neomrzí,“ usmíval se, jak je pro něj typické, když mu rukou potřásl sám hostitel Jack Nicklaus. Obhájce titulu Tiger Woods po průměrném výkonu 72 (E) skončil na děleném 65. místě. „To se stane každému,“ mávl rukou.
Zatímco světový hráč číslo 1 absolvoval hřiště v opačném gardu, trio uchazečů o titul si pozice mezi sebou rozdalo poměrně záhy. Na pětiparové jedenáctce nezvládl Stanley druhou ránu a zapsal bogey, zatímco Kuchar birdie. V tu chvíli se mezera mezi nimi rozevřela na tři rány. Chappell byl v tu chvíli ještě víc vzadu, protože až do dvanáctky hrál jen pary. Nakonec zaútočil čtyřmi birdie na zbylých šesti jamkách, vyrovnal se vítězi v denním skóre a zaostal za ním o dva údery. Odsunul zároveň na třetí pozici Stanleyho, jenž nejenže už neskóroval, ale ještě jednu ránu (sedmnáctá jamka) přidal a se zápisem 71 (-1) zaostal nakonec za Kucharem o plných pět ran.
Vítěz ustál závěrečný tlak. Na osmnáctce potřeboval dva putty k titulu a ze sedmi metrů mu stačil jeden. „Ke konci jsem se trochu bál,“ připustil Kuchar. Má na kontě už titul z Accenture Match Play Championship a posunul se na druhé místo ve FedEx Cupu za Woodse, majitele již čtyř letošních výher na PGA Tour.
Ve Woodsově skórkartě je i triple bogey z tříparové dvanácté jamky, která ho vytrestala i v sobotu, i když to na ní hrál jen dvě rány nad normu. Opět se tu vyvztekal v bunkerech (přitom právě rána z písku do jamky na šestnáctce byla ozdobou jeho loňského vítězství). Letos hned na čtrnáctce zapsal Američan, jehož turnaj nezastihl v dobré formě, prosté bogey a ve zbytku dne vlastně jen doháněl tuto ztrátu. „Dnes to nebylo tak strašné,“ porovnal se s vlastním sobotním kolapsem. „Celý týden jsem špatně odhadoval rychlost greenů,“ přiznal.
Jeho konečné skóre +8 je o dva údery horší, než jaké zahrál Severoir Rory McIlroy, v konečném pořadí na dělené 57. příčce. „Už jsem hrál trochu lepší rány než včera, trochu líp jsem patoval. V příštích týdnech to chce trochu práce v tréninku,“ komentoval svůj výkon vítěz US Open 2011. Druhý major sezony se uskuteční za dva týdny a je to poslední turnaj této nejvyšší kategorie, který vyhrál Woods, ale už před pěti lety.
Další pořadí: 13. Scott (-3), 16. Mahan (-2), 21. Donald, Howel III (-1), 29. B. Watson (E), 37. Els, Fowler (+2), 41. Day, Horschel (+3), 50. K. Bradley (+4), 57. McIlroy (+6), 65. Woods (+8).

Konečné Top 10:

Sobota – 3.kolo
O dvě rány za Kucharem se o druhé místo dělí jeho američtí krajané Kyle Stanley a Kevin Chapell. Posledně jmenovaný má v zápisu 68 (-4) a dokázal, že šlo zahrát i nižší výsledek, ale přece jen jich bylo pomálu. Také on si ale užil: „Zahrajete a najdete míč na špatném místě. Co dělat? Nezbyde než pokračovat, srovnat nohy do postoje a dokončit jamku.“
Víc než dění na špici leaderboardu publikum sledovalo kolaps Tigera Woodse, jenž zahrál nejhorší devítku své kariéry. Na druhé, kterou ale třetí kolo začal, zapsal 44 ran vinnou jednoho bogey, dvou double bogey a dokonce triple bogey na osmnácté jamce. „Když jsem zahrál špatně, potrestalo mě to. Stalo se mi to v nevhodnou chvíli, zkazil jsem pár švihů a celé to vzalo špatný směr,“ uvedl světový hráč číslo 1. Klesl po výkonu 79 (+7) na třetí místo od konce s bilancí +8. Dokonce i trápící se Rory McIlroy jej o dva údery předstihl, ačkoli ani on se přiliš nevyznamenal: 75 (+3).
„Myslím, že většina z nás bude vždy překvapena, když Tiger zahraje takové číslo, ale v těchto podmínkách je to pochopitelné,“ našel pro krajana omluvu Kuchar. Sám má na kontě pět birdie a tři bogey. „Kdykoli v takových podmínkách zahrajete birdie, cítíte se být nad ostatními. Na většině jamek se snažíte o par,“ potvrdil, jak těžké bylo hrát. Chapell má stejný počet birdie jako on, ovšem bogey jen jedno. Nejnižší výkon dne zopakoval ještě J.J. Henry, a to se dvěma bogey a šesti birdie. Maximum skórovacích jamek v celém startovním poli lze nalézt u Australana Adama Scotta, avšak ten k sedmi birdie přidal ještě dvě bogey a jedno double bogey na tříparové osmičce. Všechno to jsou hráči z top 10, kde zůstali i Haas s Jihoafričanem Schwartzelem, ačkoli oba shodně přinesli 76 ran (+4).
Další pořadí: 11. B. Watson (-3), 14. Henley (-2), 20. Howell (-1), 27. Mahan (E), 39. Els, Donald (+1), 50. Fowler, Day (+3), 57. K. Bradley (+4), 59. Horschell (+5), 64. McIlroy (+6), 69. Woods (+8).

Top 10 třetího kola:

Sobota – dohrávka 2. kola
Rory McIlroy těsně prošel cutem do finálové části turnaje. V sobotní ranní dohrávce dvakrát chyboval a po těchto bogey na jamkách 16 a 17 klesl jeho denní výsledek na konečných 69 ran (-3) a celkový po první polovině programu na +3. To je přesně hranice, přes kterou se ještě postupuje.
V čele zůstal Bill Haas s průběžným skóre -9, na dosah jedné rány se k němu přiblížil Charl Schwartzel.
Další pořadí: 3. Stanley (-7), 4. Kuchar, B. Watson (-6),  6. Rose (-4), 9. Mahan (-3), 15. Howell (-2), 27. Els, Scott (-1), 43. Woods, Horsechell (+1), 68. MicIlroy (+3).
Cutem neprošli: V. Singh, D. Johnson, Streelman, Simpson, Points, Kuan, Snedeker, Bae.
Odstoupil: Westwood.

Top 10 druhého kola:

Pátek – 2. kolo přerušeno
Dvojí přerušení uprostřed dne a třetí definitivní na jeho sklonku za soumraku znamená, že ne všichni hráči zkompletovali celý plánovaný program. A tak zatímco Bill Haas se s průběžným skóre -9 bezpečně ujal vedení, Tiger Woods se zhoršil a vypadl ze hry o prvenství. Rory McIlroy celý den bojoval o cut. Zda jím projde do finálové části turnaje, rozhodne až jeho výkon v sobotní dohrávce.
Majstštykem v Haasově podání byl eagle na pětiparové páté jamce, orámovaný dvěma birdie. S peripetiemi, které skončily bogey na osmnáctce, je na Američanově kontě denní výkon 67 (-5). „Měl jsem velké štěstí,“ přiznal se golfista, jenž do eaglu poslal míč přesným bunker shotem. Ale toho, že se jeho míč dostal do pískové překážky nelitoval. „Když dáte dobrý drive, vyplatí se tady riskovat,“ popsal svou strategii která vedla k úspěšnému skórovacímu dnu.
Woods na druhé devítce, kterou absolvoval dřív, začal sbírat rány do plusu. Nejdřív jednu na čtyřparové třináctce a pak rovnou dvě za double bogey na pětiparové patnáctce. Později ale upozornil na to, že v daných podmínkách nemá cenu, aby sám sebe nějak haněl. „Na hřišti jako je toto a ve větru, jaký byl, je to těžké. Samozřejmě jsem v dané situaci nepředvedl to nejlepší,“ zhodnotil den. Birdie zahrál Woods až v závěru na pětiparových jamkách 5 a 7, devítka však znamenala opět bogey a konečné skóre 74 ran (+2). Z páté desítky průběžného pořadí má Američan k lídrovi vzdálenost deseti úderů.
Dohrávka se bude týkat i tří ze čtyř hráčů, okupujících momentálně druhou pozici se ztrátou tří ran na lídra. Jen Matt Kuchar má za sebou celý program. McIlroy bude v sobotu ráno dohrávat čtyři jamky. Zatím bojuje srdnatě, má na kontě pět birdie a jedno bogey, po čtvrtečním mizerném začátku je momentálně jednu ránu nad hranicí předpokládaného cutu.

Čtvrtek  -1. kolo
Jihoafričan Charl Schwartzel sice zahrál double bogey na tříparové osmičce, ale v rozletu jej to nezastavilo. Byla to předposlední jamka, kterou absolvoval, a protože k samostatnému vedení potřeboval v tu chvíli birdie, na devítce ho opravdu zahrál. Do čela průběžného pořadí se dostal díky výkonu 65 ran (-7). O jeden úder zpět je samostatně druhý Američan Scott Piercy. Favorité tak úspěšní nebyli, někteří dokonce pohořeli. Tiger Woods zapsal 71 ran (-1) a dělí se o 27. místo. Severoir Rory McIlroy si zpoza Atlantiku přivezl chandru, v níž neprošel cutem na BMW PGA Championship, a ze zklamání v podobě výsledku 78 (+6) se budě těžko oklepávat či vyhrabávat nad hranici postupu do finálové části turnaje. Málokterá jamka, kterou Schwartzel zahrál, byla v jeho podání obyčejná. Vedle onoho double bogey zahrál ještě jedno prosté bogey a k výslednému číslu potřeboval deset birdie. Dvakrát zahrál sérii čtyř za sebou. 
Woodsova hra byla skvělá jako i jindy, ale na greenech to nebylo ono. Většinu šancí skórovat Američan neproměnil, a tak si bude muset na svou příležitost proniknout mezi nejlepší na další kola.
Další pořadí: 13. Horschell, Rose (-2), 27. Streelman, Woods, K. Bradley (-1), 41. Day, Snedeker, Howell III, Fowler, Fernandez-Castaňo, Kuan (E), 58. Scott, Mahan, D. Johnson
(+1), 86. Simpson (+3), 96. Westwood, Points (+4), 104. Bae (+5).

Top 10 prvního kola:

Pětkrát se Tiger Woods radoval z výhry na dalším z tradičních turnajů amerického okruhu. Naposledy loni a vzhledem k tomu, jakou formu už letos ziskem čtyř titulů ukázal, bude favoritem i tentokrát. A pokusí se zadělat na druhou sérii podobnou té z let 1999 až 2001, kdy tady nenašel přemožitele. Konkurence bude samozřejmě opět ostrá. Dvaadvacet vítězů majorů (například Keegan Bradley, Webb Simpson, Brabdt Snedeker), sedm hráčů první světové desítky (třeba Matt Kuchar, Lee Westwood, Luke Donald) a po Woodsovi dalších osm mužů, kteří už se v Muirfield Village také radovali (mimo jiné Justin Rose, Ernie Els, K.J. Choi). Rory McIlroy se vrací z neúspěšné anglické zastávky ve Wentworthu, Adam Scott se pro změnu představí v roli nejčerstvějšího vítěze z Augusty.

O hřišti designerského rukopisu Jacka Nickaluse se netřeba příliš šířit. Má par 72, měří 6 723 metrů a charakterizuje ho mimo jiné nezvyklé množství osamělých stromů či řídkých alejí, doplněných na několika místech hustým stromořadím a porostem. Několik velmi rafinovaně chráněných greenů je oříškem zejména pro course management. Hraje se o podíly z dotace 6,2 milionu dolarů (asi 124 milionů korun).

Odkazy: … Muirfield Village GCSatelitní mapa hřiště … Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz

.