Memorial Tournament

02.06.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Hideki Matsuyama

PGA Tour – the Memorial Tournament presented by Nationwide Insurance, Muirfield Village GC, Dublin, Ohio, USA
(29. 5. – 1. 6. 2014, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo a play-off
Kde by se Kevin Na nadál, že bude hrát rozehrávku, když dokončil turnaj se skóre -13! Jenže hráči za ním hodně chybovali a jediný, kdo jej dokázal vyzvat do play-off o titul, byl Hideki Macujama. A nejen vyhrát, nýbrž i porazit. Dvaadvacetiletý japonský talent přidal k pěti výhrám na Japan Tour první na americké půdě, pronikl do top 20 světového žebříčku a také do první dvacítky FedEx Cupu. Čekají ho navíc dva major turnaje, na nichž byl loni nečekaně úspěšný. Na US Open, jež se hraje už za dva týdny, byl desátý a na červencovém British Open dokonce šestý. Raketová kariéra golfisty, jenž se narodil ve městě stejného jména jako jeho příjmení, může nabrat ještě vyšší obrátky. „Je to sen, vyhrát na hřišti Jacka Nicklause,“ nezapomněl připomenout přítomnou legendu. Nicklause ovšem podle výrazu tváře představení uchazečů o prvenství v závěru finálového kola nijak nenadchlo.

Když Američan Na odevzdal skórkartu s osmi birdie a zápisem 64 (-8), byli ti nejlepší dvě rány před ním, nebo na jeho úrovni s možností několika jamek ke skórování. Avšak trojice hlavních uchazečů na titul hrála na druhé devítce krom několika bogey také double bogey. Australan Scott na dvanáctce po ráně do vody, což by ještě šlo, ale série tří bogey za sebou (14, 15, 16) odstřihla světovou jedničku definitivně od šancí na prvenství. Měl i smůlu, protože trefil jednu praporkovou tyč a od ní se míč odrazil zpět na fairway. Bylo z toho dělené čtvrté místo. Američan Bubba Watson přidal dvě rány najednou na patnáctce po jednom z četných špatných drivů. Šel moc doprava s jediným východiskem vyklepnout se na fairway. „Byla to chyba. Kdybych býval vzal do ruky čtyřku dřevo místo driveru, mohli jsme se radovat z výhry,“ želel volby hole. Tři šance zaskórovat a dostat se rovněž do play-off vítěz Masters nevyužil a skončil třetí.

Macujama hrál v Muirfield Village loňský Presidents Cup, podobně jako Scott. Ovšem double bogey se dopustil i on na tříparové šestnáctce a byla v tom opět voda, na finálové jamce však jako první hráč turnajové historie zapsal počtvrté v jednom ročníku birdie a mohl vyzvat Naa k přímému souboji. Přestože se Američan narozený v jihokorejském Soulu rozehříval na drivingu, pokazil odpal, na green se dostal až čtvrtou ranou a sledoval, jak japonský vítěz přes fervejový bunker hraje popáté na osmnáctce sice jen par, ten ale stačil na velký úspěch.

Další pořadí: 13. Casey (-7), 15. Kuchar, McIlroy (-6), 19. Furyk, Dufner, Els, Moore, Spieth (-5), 28. Stadler (-4), 37. Bradley, Day (-3), 46. D. Johnson (-2), 49. Mickelson, Donald (-1).

Konečné Top 10:

Video – přehled finálového kola:

Sobota – 3. kolo
Závěrečné bogey sice může mrzet, přesto nezměnilo fakt, že Bubba Watson se ujal vedení. Zahrál 69 ran (-3) a dostal se na skóre -12. Mnohem větší zklamání potkalo na finálovce jeho spoluhráče ze závěrečného flightu Paula Caseyho. Vedoucí muž po první polovině turnaje tady zapsal double bogey a završil pokažené kolo. Výkon 76 (+4) srazil Angličana až na dělené páté místo. Watsonovi bude v neděli sekundovat americký krajan Scott Langley, jenž na samostatném druhém místě ztrácí jednu ránu. Severoir Rory McIlroy splnil slib, že se po zkaženém druhém kole zlepší, ale nedokázal to tak dobře, aby se posunul do top 10 a vytvořil si šanci útočit na titul.

Další pořadí: 14. McIlroy, Moore, Kirk (-6), 20. Stadler, Els, Na, Dufner, Day (-5), 31. Kuchar, Bradley (-4), 39. Furyk, D. Johsnon, Donald (-3).

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Víc než situace na nejvyšších příčkách vzbudil diskuse výkon Roryho McIlroye, jenž se z postu lídra odporoučel na dělené pětadvacáté místo. Na vině je zhoršení o patnáct ran na 78 (+6), což ukazuje na psychickou nevyrovnanost pětadvacetiletého Severoira, na druhou stranu den předtím byl jeho výkon adorován jako vysoce sebevědomý. Faktem zůstává, že vedení převzal s bilancí -12 Angličan Paul Casey, jehož dvě identická kola o hodnotě 66 (-6) vytvářejí silný protipól k McIlroyovi, jenž v polovině turnaje ztrácí na lídra devět ran. Caseymu letos mnoho věcí naznačuje, že by se mohl vrátit na bývalé pozice, do světové špičky i do rydercupového týmu,v němž si zahrál třikrát. Zatím to jsou ale jen náznaky a toto kolo je jedním z nich. „Nechci se už ohlížet do minulosti a porovnávat se sám se sebou. Až se vrátím do top 3 na světě, pak budu zpátky, ale to nemohu ovlivnit. Bude záležet také na tom, jak budou hrát ostatní,“ prohovořil lídr na dané téma. Pokud bude dál hrát železy tak jako na tomto turnaji a být jistý na greenu, může ostatní předčit.

Před sebou má mnoho skvělých hráčů, mezi nimi i McIlroye, ačkoli ten se dostal do náhlého útlumu. Jeho skókarta eviduje především trojici po sobě jdoucích double bogey, což je na této úrovni ojedinělé. Přišly na jamkách 13, 14 a 15, tedy poměrně záhy, protože první muž průběžného pořadí začal na desátém odpališti. Začal prohánět míč po roughu a místo solidních záchranných ran dále kazil. „Ano, koleno mě stále bolí,“ odvětil na nabízené vysvětlení. „Ale nijak mne to nelimitovalo,“ odmítl to vzít jako příčinu poklesu. „Není to žádná tragédie, jen špatné kolo. O víkendu mohu hrát zase dobře a dostat se dopředu,“ povzbuzoval se hráč, jenž se v minulém týdnu výhrou na BMW PGA Championship v anglickém Wentworthu po deseti týdnech vrátil na šesté místo světového žebříčku, který ovšem svého času i vedl.

Další pořadí: 17. Donald, Dufner (-4), 24. Spieth, D. Johnson, Day, McIlroy, Furyk, Schwartzel (-3), 37. Mickelson, Els (-2), 48. Kuchar (-1).

Cutem neprošli mj.: Fowler, Rose, Every, Colsaerts, Singh.

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Další skvělý výkon se povedl Rorymu McIlroyovi, jenž se do Spojených států vrátil ověnčen výhrou z anglického Wentworthu. Předvedl se kolem plným riskantních úderů a radosti ze hry, i když ho blelo koleno. Na čtyřparové čtrnáctce hrál po dvojnásobných potížích v bunkeru double bogey, ale zapsal hned dva eagly na pětiparech 11 a 15 (pokaždé dvě rány a putt). Celkových 63 ran (-9) znamená vedení o tři před Angličanem Paulem Caseyem a americkou dvojicí Chris Kirk, Bubba Watson.

Navzdory cestování přes Atlantik se McIlroy cítí v pohodě. „Pondělí byl dlouhý den, ale v úterý jsem trénoval, po středečním pro-amu se mi povedl odpolední trénink na drivingu a spousta práce na patování se taky vyplatila,“ popsal své dny na začátku týdne. Jak se zdá, po rozchodu má čistou hlavu a myšlenky i veškerou činnost směřuje ke golfu. „Je zapotřebí se připravit na US Open a Memorial sám o sobě je velký turnaj,“ potvrdil. Hrál dvaadvacet puttů, tím posledním ze tří metrů na osmnáctce zachránil par a publikum mohlo mnohokrát sledovat, jak po úderu roztočil hůl v ruce ještě za letu míče, což má ve zvyku, je-li spokojen. Předvedl to i po dvou ranách z roughu, lepších než by kdo dokázal dopředu vyměřit. Na sedmé jamce se však Severoir chytil za koleno. „Hrál jsem ve spicích, to se pak noha někdy zaklesne a koleno se zkroutí. Cítil jsem to, zajdu k fyzioterapeutovi a snad to bude O.K.,“ dodal vedoucí muž.

Další pořadí: 11. Spieth, Scott (-3), 21. Els, Donald, Dufner, Todd (-2), 45. Schwartzel, Mickelson, Day (E), 64. Singh, Furyk, Rose, D. Johnson (+1), 87. Kuchar (+2), 103. Fowler (+3).

Top 10 prvního kola:

Video – přehled prvního kola:

Před turnajem
Až na neúčast zraněného Tigera Woodse se opět schází hvězdné startovní pole. Obhájci titulu Mattu Kucharovi v něm budou konkurovat i dva čerství vítězové. Severoir Rory McIlroy, jenž se podobně jako Angličan Luke Donald a další vrací z Evropy za Atlantický oceán, a australská světová jednička Adam Scott. O titul se budou ucházet mnozí domácí krajané loňského amerického vítěze. Jason Dufner, jenž se Scottem v neděli prohrál až na třetí jamce play-off, a Phil Mickelson. U něj bude zajímavé sledovat, jak se v herní přestávce vypořádal s poklesem výkonnosti z úvodní části sezony. A ještě jeden návrat. Napodruhé se na scénu vrací další australský favorit Jason Day, patrně už s definitivně vyléčeným palcem.

O hřišti designerského rukopisu Jacka Nickaluse se netřeba příliš šířit. Má par 72, měří 6 643 metrů a charakterizuje ho mimo jiné nezvyklé množství osamělých stromů či řídkých alejí, doplněných na několika místech hustým stromořadím a porostem. Třeba pětiparová patnáctka vede skrze les. Několik velmi rafinovaně chráněných greenů je oříškem zejména pro course management. Na jedenácti jamkách vstupuje do hry voda. Hraje se o podíly z dotace 6,2 milionu dolarů (takřka 125 milionů korun).

Odkazy: … Muirfield VillageHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czFedEx Cup

.