Meijer LPGA Classic

11.08.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Mi Rim Lee

LPGA Tour – Meijer LPGA Classic presented by Kraft, Blythefield Country Club, Grand Rapids, Michigan, USA

(7.8. – 10. 8. 2014, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Velký den prožila další z plejády skvělých jihokorejských hráček Mi Rim Lee. Nejenže úspěšně zaútočila na slavnou krajanku Inbee Park, ale poté, co obě zakončily čtyřkolovou základní část turnaje se skóre -14, přenesla si skvělou formu i do play-off a na druhé jamce ho vyhrála. Získala tak titul na zámořském okruhu už v nováčkovské sezoně a přidala ho ke třem, jichž dosáhla na domácí KLPGA Tour. „Ona je pro mě vzor,“ složila poklonu poražené Park. Třetí místo v Grand Rapids obsadila Norka Suzann Pettersen se ztrátou jedné rány, zbylé účastnice už mají větší ztrátu a do boje o prvenství nezasáhly. A to ani německá golfistka českého původu, přestože zahrála skvělé kolo 66 ran (-5). Pomohla si jím alespoň na dělené páté místo konečné výsledkové listiny. Nejlepší výkon podala v neděli Thajka Thidapa Suwannpura, v jejím případě ovšem výsledek 64 (-7) znamenal jen konečnou osmnáctou příčku.

Zpočátku to ve finále vypadalo na další jasnou záležitost světové trojky Park, jež zahrála birdie na první a třetí jamce. To byl ale z její strany překvapivě konec se skórováním, po bogey na čtrnáctce si vedoucí žena naopak pohoršila a dala šanci konkurentkám. Lee chvíli předtím hrála na téže jamce své druhé bogey dne, ale vzápětí přidala čtvrté birdie a ve zbytku kola hrály obě jen pary. „Byla jsem nervózní, bylo to mé první  play-off na LPGA Tour, takže jsem byla velice nervózní, ale také natěšená,“ řekla lámanou angličtinou druhé z loňské zámořské Q-School. Na první jamce rozehrávky, čtyřparové osmnáctce, hrály obě Korejky par a rozhodnutí padlo na jamce číslo 17, tedy na dalším čtyřparu. Lee předvedla nečekané birdie a díky němu jí patří premiérová výhra na americké půdě.

Další pořadí: 4. Nomura (-10), 5. Gal. A. Yang, Vedel (-9), 8. Feng (-8), 9. Kerr (-7), 11. S. Lewis (-6), 12. Ko, Creamer (-5), 14. Muňoz (-4), 25. Stanford (-2), 29. Nordqvist, Matthew (-1), 41. Thompson (E), 42. Davies (+1), 50. Webb (+2), 62. Ch. Choi (+4).

Sobota – 3. kolo
Navzdory mírnému zhoršení oproti předchozím dvěma kolům na 68 ran (-3) si Inbee Park udržela vedení, skóre -13 znamená pro finále náskok jednoho úderu před jihokorejskou krajankou Mi Rim Lee a dvou před samostatně třetí Suzann Petterssen z Norska. Od čtvrté Dánky Line Vedel, která za vedoucí ženou zaostává už o pět úderů, jsou šance na vítězství malé. Ze hry vypadla i německá golfistka českého původu Sandra Gal, jež se z první pozice po čtvtku propadla na dělenou čtrnáctou opakováním pátečního výkonu 72 (+1). „Trochu víc foukalo, takže bylo těžší držet kontrolu nad ranami, nedostávala jsem se tak blízko jako v předchozích dvou dnech,“ řekla vedoucí žena. „Ale patovala jsem stejně dobře jako v obou z nich,“ doplnila na téma nový putter. „Chtěla jsem ho vyzkoušet před dalším majorem. Blade jsem nepoužila pět let a byla to dobrá volba.“

Před Park, jež hrála čtyři birdie a jedno bogey, teprve druhé na čtyřiapadesáti jamkách, se otevírá cesta zpět na vrchol ženského profesionálního golfu, kde byla loni. Mezitím se propadla na třetí místo světového žebříčku, ale v červnu po roce získala opět turnajové vítězství a před blížícím se LPGA Championship, kde bude obhajovat titul, by výhrou v Grand Rapids potvrdila stoupající formu. Hřiště nabízí šanci i na nižší skóre, což dokázala Američanka Cristie Kerr sobotním výsledkem 64 (-7), jímž si polepšila o čtyřiačtyřicet míst v průběžném pořadí.

Další pořadí: 7. Creamer (-6), 12. Kerr, Ko (-5), 14. Muňoz, Gal (-4), 18. Feng (-3), 23. Webb (-2), 28. Stanford, S. Lewis (-1), 34. Matthew, Davies (E), 43. CH. Choi (+1), 53. Nordqvist, Thompson (+2).

Pátek – 2. kolo
Sandra Gal ztratila tempo, po výkonu 72 (+1) klesla německá hráčka českého původu na dělené páté místo a uvolnila cestu do čela Jihokorejce Inbee Park, jež vede se skóre -10 o jeden úder před Norkou Suzann Pettersen. Čechoameričanka Jessica Korda navzdory zlepšení na 70 (-1) o ránu neprošla cutem.

Park zopakovala 66 ran z úvodního dne, dokonce se na rozdíl od čtvrtku obešla bez bogey. „Skvělé dva dny, zvlášť dnešek, kdy jsem neudělala ani jednu chybu,“ pochvalovala si vedoucí žena hrající poprvé s novým putterem. „Také jsem s ním patovala velmi dobře. Když tohle vychází, je snadné skórovat,“ dodala v témž tónu. Pátku ovšem dominovaly dva výkony 64 (-7), nejlepší v první polovině turnaje. Pettersen se k němu dostala přes jedno bogey a osm birdie, napodobila ji další korejská hráčka Miriam Lee v kombinaci bogey, šest birdie, eagle. Posunula se na samostatné třetí místo, dvě rány za vedoucí krajanku Park.

Další pořadí: 4. A. Yang (-7), 5. Ko, Gal (-5), 10. Feng, Muňoz (-4), 14. Creamer (-3), 25. Webb (-1), 35. S. Lewis (E), 45. Stanford (+1), 56. Nordqvist, Thompson, Kerr (+2).

Cutem neprošly mj.: Korda, Phatlum, Meena Lee, Pressel.

Čtvrtek – 1. kolo
Německé hráčce českého původu Sandře Gal vyšel úvod nejlépe ze všech účastnic. Vedení se ujala výkonem 65 ran (-6), lepším o jeden úder než co zahrála bývalá světová jednička Inbee Park z Jižní Koreje na druhém místě. Také třetí pozice je samostatná, Australance Katherine Kirk patři s odstupem dvou ran na vedoucí ženu.

Ta se blýskla sérií šesti birdie mezi jamkami 3 a 8. „Dostala jsem se do zóny a cítila jsem se velmi uvolněně,“ popsala danou fázi. „Hodně jsem mluvila s caddiem a partnerkami ve flightu, abych tomu nechala volný průběh a netlačila na sebe,“ dodala ke skórovací sérii. To už byla na své druhé devítce a po jednom birdie i bogey z první poloviny kola to přesně stačilo na nejvyšší příčku leaderboardu. Pocit být tam i po finálovém kole zažila Gal na LPGA Tour zatím jednou, před třemi lety na KIA Classic. Čechoameričance Jessice Korda naopak úvod nezastihl ve formě. po jednom birdie a pěti bogey se zařadila až do druhé stovky průběžného pořadí.

Další pořadí: 4. Muňoz (-3), 19. Creamer, Ko, Pettersen, Feng (-2), 21. S. Lewis (-1), 40. Webb, Ch. Choi (E), 55. Kerr (+1), 75. Stanford, Thompson (+2), 106. Korda, Nordqvist (+4), …Wie odstoupila.

První ročník turnaje, který přináší ženský golf do oblíbeného areálu párů hodlajících vstoupit ve stav manželský, přivádí k akci opět takřka kompletní špičku včetně Američanek Stacy Lewis, Michelle Wie, Novozélanďanky Lydie Ko a Jihokorejky Inbee Park. Také česky hovořící golfistky Jessica Korda a Sandra Gal jsou ve startovním poli. Bude se hrát o podíly z dotace 1,5 milionu dolarů (bezmála 31 milionů korun) na hřišti s parem  71 měřícím 5 865 metrů.

Odkazy: Blythefield Country Club Hřiště na satelitní mapěStránky turnajeRace To CME Globe

.