McIlroy vyzval PGA Tour, aby respektovala autority

27.02.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

 

Rory McIlroy

Potíže s dlouhými puttery, opíranými o tělo, neberou konce. Oznámení PGA Tour, že americký okruh se staví proti zákazu používání takové hry, kritizoval nejprve Colin Montgomerie a pak dokonce i Rory McIlroy.

Colin Montgomerie není ve Spojených státech zrovna populární. Nejen proto, že tam nikdy moc nehrál, nejen proto, že před třemi lety svou buldočí energií naprosto zastínil kultivovaného Coreyho Pavina v souboji rydercupových kapitánů. Teď má být navíc přijat do Světové síně slávy golfu, aniž by vyhrál major, což se za mořem leckomu nelíbí.

„Je to píchnutí do vosího hnízda a přinese to celou řadu problémů,“ nerozpakoval se říci devětačtyřicetiletý Skot v rozhovoru pro Sky Sport. „Doufám, že to velice brzy vezmou zpátky,“ reagoval na prohlášení komisionáře PGA Tour Tima Finchema, jenž odpor proti zákazu zdůvodnil zejména tím, že neexistují důkazy o zvýhodnění hráče, jenž při patování používá oporu.

Původně se zdálo, že PGA Tour se k zákazu připojí, avšak našlo se hodně hráčů, kteří se postavili do opozice. A po vypuštění prvních průzkumných balonků vyšlo najevo, že zákaz se chystají soudně napadnout výrobci neklasických putterů.

Rory McIlroy je v USA velmi populární. Po dlouhé době se našel Evropan, jenž si rozumí s Tigerem Woodsem. Mladý Severoir je čitelný jak životním stylem, tak přístupností k tomu, přijmout roli superstar. A podepsal smlouvu s americkou firmou Nike. Jelikož letos hodlá hrát převážně na západ od Atlantiku, má k věci co říci.

Podle světové jedničky není správné, když jedna organizace oponuje nejvyšším autoritám, což jsou United States Golf Association (USGA) a the Royal and Ancient (R&A). Právě ony ve shodě oznámily loni v listopadu, že v roce 2016 dlouhé puttery zakážou.

„Svěřili jsme golf do jejich rukou už ani nevím před kolika lety. A vždy jsme se podřizovali pravidlům, jaká přijaly,“ vyjádřil McIlroy absolutní respekt ke zmíněným dvěma organizacím na tiskové konferenci před turnajem Honda Classic. „Myslím, že golf je na tom teď dobře a je v dobrých rukou,“ dodal.

Zatímco McIlroy si myslí, že je nutné absolutně respektovat USGA a R&A, Finchem hovořil o tom, že vlastní ustanovení PGA Tour umožňují v případech, kdy to situace vyžaduje, mít vlastní dílčí pravidla.

Zástupci USGA se odvolali na devadesátidenní lhůtu, obvyklou pro přijetí nějakého zásadního stanoviska, takže zatím nebudou situaci komentovat. Postoj zatím nezaujala European Tour, avšak podle informací listu Daily Telegraph série nepůjde proti hlasu ze St Andrews.

..