McIlroy a Schwartzel, šampioni po roce

03.12.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

„Byl to jeden z těch roků, kdy jsem hrál dobře, ale nevyhrál nic,“ ulevil si Charl Schwartzel. Vítěz Masters 2011 obhájil titul na Alfred Dunhill Championship a ani v nové sezoně nezůstane bez titulu. Až se ale přehoupne do hlavní části po Novém roce, rád by se prosadil výrazněji a jinde než doma. Mezi dvěma výhrami z Leopard Creeku by býval přivítal nějaký jiný, významnější titul, ale v roce 2013 na něj nedosáhl. A co teprve Rory McIlroy! I on se vrátil na scénu po roce, dokonce skoro přesně, jen přidal k přestávce, v níž byl bez turnajové výhry, jeden týden. Když převzal pohár pro nejlepšího muže Australian Open, pravil: „Tolik jsem po té výhře toužil a jsem rád, že ji mám.“

McIlroy naposledy vyhrál loňské evropské finále v Dubaji, pak změnil skoro všechno – hole, management, přítelkyni (tu vlastně o něco dřív), domov a styl života. Místo útoku na další pocty, majory a velké trofeje, zprvu výsledkově živořil a pak sbíral jen umístění v závětří za nejlepšími. Titul ze Sydney má o to větší váhu, že do vydobyl proti Adamu Scottovi, domácímu oblíbenci a letošnímu vítězi Masters. „Je to fenomenální golfista, skvělý bojovník a ke všemu výborný kluk. Vyhrát nad jedním z nejlepších hráčů světa, to mi přináší o to větší uspokojení,“ pokračoval v litanii radosti.

Také Schwartzel měl jen slova uznání pro svého partnera ve flightu, ačkoli Richard Finch nemá zdaleka tak slavné jméno. Dokonce v loňské sezoně přišel o kartu na European Tour, a protože si ji nevydobyl zpět v Q-School, musí spoléhat na to, že v omezených startech, které získá na pozvání nebo z čekací listiny, zahraje dost na to, aby mohl na okruh i v sezoně 2015. Druhým místem položil dobrý základ. „Zpočátku se mu dařilo, zatímco já jsem měl výkyvy,“ přiznal později vítězný Jihoafričan. „Ale na tomto hřišti nemůžete počítat s jeho podporou, když ho moc neznáte.“ To se Finchovi vymstilo a na druhé devítce začal ztrácet.

Schwartzel tedy potvrdil démona turnaje Alfreda Dunhilla, kde v roce 2005 získal svůj první titul a před dalšími dvěma na něm skončil čtyřikrát druhý. McIlroy naopak ukázal, že je herně dál než Finch. Finálové kolo začal čtyři rány za Scottem a když se k nemu začal přibližovat, nepolevil a díky birdie na poslední jamce Australana předstihl. „Je mi trochu líto, že jsem musebral šanci na trojkorunu,“ připomněl Severoir, oč také v neděli šlo. Scott vyhrál v listopadu Australian PGA Championship a domácí Talisker Masters, takže titul z Open mu ke zmíněnému pomyslnému ocenění chybí.

Šampioni týdne:
Charl Schwartzel (29 let, Jižní Afrika, loni šestý ve světovém žebříčku – osobní maximum)
– v roce výhry na Masters (2011) byl devátý na US Open, další takové umístění z majorů nemá;
– šest z devíti titulů na European Tour získal v Jižní Africe;
– má jisté starty na Volvo Golf Champions a HSBC Champions v roce 2014;
– jeho výhra platí pro okruhy Sunchine Tour a European Tour.

Rory McIlroy (24 let, Severní Irsko, letošním maximem osmé místo na PGA Championship
– chybí mu už jen titul z afrického kontinentu;
– je to teprve dvacet týdnů, co byl naposledy světovou jedničkou, teď je v žebříčku šestý;
– teprve druhý evropský a zároveň britský vítěz turnaje, tím předchozím byl Lee Westwood v roce 1997;
– jeho výhra platí pro okruhy PGA of Australasia a OneAsia Tour.

Thidapa Suwannapura (21 let, Thajsko, teprve dva roky profesionálkou)
– vyhrála Hero Women´s Indian Open ze série Ladies European Tour na hřišti The Delhi Golf Clubu v Indii výkonem -8 (tři kola) o tři rány před valentine Derrey z Francie.

Fabián Gómez (35 let, Argentina, 11 profivítězství, jedno na Nationwide Tour)
– vyhrál Personal Classic presentado por BlackBerry ze série PGA Latinoamérica na hřišti La Reserva Cardales v Argentině výkonem -19 o dvě rány před Christianem Espinozou z Chile.

Gaganjeet Bhullar (25 let, Indie, 15 profivítězství, jedno na Challenge Tour)
– vyhrál Indonesia Open z série Asian Tour na hřišti Pantai Indah Kapuk v Jakartě v Indonésii výkonem -16 o tři rány před dvojicí konkurentů.

Hideki Macujama (21 let, Japonsko, pátý titul na JGTO)
– vyhrál Casio World Open ze série Japan Tour na hřišti Kochi Kuroshio Country Clubu v provincii Koči výkonem -12 o ránu před krajanem Jutou Ikedou.