McIlroy přijel z Holywoodu. A jeho výkon, to byl spektákl

20.06.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Žádný kolaps, žádný nervák, žádná šance soupeřům. Rory McIlroy vyhrál US Open způsobem tak přesvědčivým, jakým to před ním v moderní éře dokázal jen jediný hráč – Tiger Woods.

Náskok patnácti ran, jaký měl famózní Američan před jedenácti lety v Pebble Beach, letos v Congressional CC severoirský vítěz nepřekonal, jeden rekord ale Američanovi vzal.

McIlroy dokončil turnaj s konečným skóre -16 a náskok před druhým v pořadí činí „jen“ osm ran. Je to ale o čtyři údery v mínusu víc, než kolik hrál Woods ve zmíněném roce 2000 při prvním ze svých tří výher na druhém majoru golfové sezony.

Tehdy mu bylo čtyřiadvacet, McIlroy je o dva roky mladší. Je vlastně z vítězů US Open úplně nejmladší od roku 1923, dvaadvacet let mu bylo před měsícem.

K přímému souboji s Woodsem tentokrát nemohlo dojít, protože někdejší fenomén světového golfu je zraněn. Když spolu stáli na stejné startovní čáře naposledy, před dvěma měsíci na US Masters, mladší z dvojice svého rivala přehrával tři a půl kola. Pak došlo ke kolapsu McIlroyovy hry. „Tohle vítězství je skvělé zvlášť s přihlédnutím k několika uplynulým měsícům,“ připomněl McIlroy, že měl záležitost neustále na talíři.

Nebylo tentokrát silnějšího a přetřásanějšího tématu. Dokonce i údajná extrémní náročnost hřiště Blue Course šla do pozadí a určitě se o tom, že se to nepotvrdilo, začne mluvit šířeji, až odezní tóny naprostého triumfu ulsterského rafana s pověstí excelentního golfisty s labilní psychikou.

Teď tedy mluvme o něm. Předvedl spektákl jako z filmu. McIlroy získal svůj první major titul a potvrdil vlastní slova, že z nezdaru ve finálovém kole Masters se poučil. I jeho hlava se vyrovnala s tím, že chce-li tělo vyhrávat velké turnaje, musí být obě části osobnosti v souladu až do konce.

Lídr nastupoval do neděle s náskokem osmi ran, a přestože zhruba třikrát zaváhal, nikdy nepřipustil, že by dal svou pozici všanc. Buď se zachránil, nebo připsal prosté bogey, což si ve své pozici mohl dovolit i opakovaně.

McIlroy působil ve své hře jistě a svrchovaně. Věděl, za čím jde, držel kontrolu nad umisťováním ran a pokud snad nebyl s nějakou spokojen, byl to jen rozdíl mezi skvělostí a dokonalostí.

US Open má podruhé za sebou vítěze ze Severního Irska, což McIlroy komentoval: „Je skvělé, že něco takového dokázala tak malá země.“ Jeho předchůdce a obhájce titulu Graeme McDowell patřil mezi první gratulanty. Sám skončil na děleném 14. místě. „Je vynikající už delší čas a je skvělé vidět, jak prodal to, na co má,“ poklonil se McDowell.

A teď si řekněme, jak vypadal boj o druhé místo, protože první uniklo kamsi do jiné dimenze. Navzdory mnoha vynikajícím výkonům se nenašel muž, jenž by se dal do nějaké stíhací jízdy. Chvíli to vypadalo, že ji zahájil Fredrik Jacobson, jenže Švéd se „zkazil“ stejně rychle jako uzrál. Z -3 se v kole dostal na +2, celkově -2, tedy na stejnou úroveň s McDowellem.

Nejblíž měl vedoucímu muži partner ze závěrečného flightu Y.E. Yang, jenže Korejec těží spíš ze své konzistentnosti a trpělivosti, než že by dokázal rozpoutat nějaké golfové peklo. Navíc ke konci jaksi vyčichl a klesl na třetí pozici, o kterou se dělí s dalšími třemi hráči.

Jedním z nich je Lee Westwood, jenž jasně ohlásil návrat na místo světové jedničky, krajanovi Luku Donaldovi je už zase na dohled. Jenže Angličan si tentokrát nepřipravil tolik pozic pro snižování skóre jako v sobotu.

Nejlépe se finále vydařilo Kevinu Chappelovi, jenž zahrál 66 (-5) a spolu s Robertem Garrigusem vytvořil nečekaný pár pro záchranu pověsti amerického golfu.

Před uvedené kvarteto s výsledkem -6 se pak přece jen o dvě rány posunul někdo jiný. A tím byl Australan Jason Day. Druhý muž z Masters své umístění zopakoval, což je další unikát letošního US Open. Day skoro zapomněl, co je to zahrát bogey. Poslední v turnaji zahrál na své deváté jamce druhého kola. I tak je jeho ztráta na McIlroye veliká.

Při vší úctě ke všem jmenovaným zůstane 111. ročník US Open turnajem jednoho muže. Rodák z městečka Holywood s 12 tisíci obyvatel teď dobyl svět. „Teď se chci soustředit na získávání dalších major titulů,“ řekl pevně. Že by jich posbíral 14? nebo 18? Nebo víc?

Odkazy:Congressional Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček

.