World Golf Final – Rose porazil ve finále Westwooda

12.10.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Turkish Airlines World Golf Final – Antalya Golf Club, Belek, Turecko (8. – 12.10.2012)

 

 

 

Pátek – finále
Justin Rose zdolal ve finále o jednu ránu svého krajana Leeho Westwoda a získal výhru 1,5 milionu dolarů. Zahrál 66 ran (-5) a zvítězil o jeden úder. Do vedení se dostal hned na první jamce, kde zapsal birdie. Jeho protivník vyrovnal na jamce číslo sedm, ale hned na tříparové osmičce si pozdější vítěz vzal vedení zpět. Na desáté jamce o zvýšil o dvě rány. Takto došli za stálého hecování oba velice dobří parťáci až na šestnáctku, kde přituhlo, protože Westwood snížil. Drama ke spokojenosti diváků vrcholilo. Rose zdolal šestimetrovým puttem do birdie i další třípar, jamku č. 17, a Westwoodovi jeho závěrečné birdie na finálové jamce nebylo nic platné, protože Rose jistil titul parem.

Sedmnáctá jamka znamenala pro Rose mnohé už v semifinále proti Tigeru Woodsovi. Skvělým chip-inem se posunul k postupu přes Američana. „Sedmnáctka je teď pro mě šťastná, v Medinah jsem tam rozhodl zápas proti Philovi,“ vrátil se Rose ještě o týden zpátky k Ryder Cupu. V nedělních singlech v něm přispěl k vítězství Evropy porážkou Phila Mickelsona. „Můj golf je teď hodně konsistentní,“ potvrdil. „Vyhrál jsem tady všech pět zápasů, tři ve skupině a dva ve finálové části,“ dodal Rose.
Podle Westwooda, jenž za postup do finále získal rovný milion, rozhodlo lepší patování jeho přemožitele. „Hráli jsme oba dobře, ale na greenech byl ten rozdíl. Věděl jsem, že to tam umí,“ složil poklonu na krajanovu adresu. „Právě v Ryder Cupu proti Mickelsonovi to potvrdil.“

Čtvrtek – semifinále
Páteční finále bude čistě anglickou záležitostí, o prémii 1,5 milionu se v něm střetnou Lee Westwood s Justinem Rosem, kteří na sebe narazili už v základní skupině a druhý jmenovaný svého krajana porazil o tři rány.
Westwood vytvořil v semifinálovém zápase proti do té doby neporaženému Jihoafričanovi Charlu Schwartzelovi rekord hřiště výkonem 61 ran (-10). Na čtvrté čtyřparové jamce sice zapsal double bogey, ale kompenzoval ho hned dvěma eagly – na pětiparu číslo 3 a čtyřparu č. 9. Po první devítce ale ještě Schwartzel prohrával jen o dvě rány a mohl se zápasem něco udělat. Jenže pak Westwood nasadil smršť šesti birdie z devíti jamek a na to protivník nenalezl odpověď. „Byl to jeden z těch dnů, kdy mi to tam padalo. Jamky se zdály být stále větší a větší,“ křenil se na svůj typický způsob Westwood.
Ve druhém semifinále zdolal Rose Američana Tigera Woodse o jednu ránu. Pomohl si eaglem na čtyřparové čtrnáctce. Naroloval míč do jamky ze sta metrů sand wedgí, míč se oťukal o praporkovou tyč a nakonec spadl pod ní. „V normální jamkovce by to byl jeden vítězný body, v tomhle formátu jsem získal dva najednou,“ pochvaloval si později autor rány. Zatímco na hřišti skryl obličej do čepice, Woods se smál: „To rozhodlo. Justin předtím zahrál birdie. Byl jsem o dvě napřed a najednou jsem o jednu prohrával,“ vystihl poražený, jenž na jamce zapsal par. Na zbylých čtyřech jamkách soupeři své výsledky kopírovali – tři pary a jedno birdie znamenalo výsledky 69 (-2) u Rose a 70 (-1) u Woodse. Ten si spolu se Schwartzelem odváží šek na 600 tisíc dolarů.

3. kolo
Rory McIlroy se s turnajem rozloučil třetí porážkou. Uštědřil mu ji Tiger Woods v závěrečném zápase skupiny 1. Američan byl lepší než severoirská světová jednička a zvítězil rozdílem třídy. Zahrál 64 ran (-7), zatímco McIlroy se dostal pouze na 70 (-1). „Nejsem ani tak zklamaný, protože jsem odpoledne strávil u bazénu,“ vysvětlil McIlroy, jak pojal turnaj, z něhož si odnesl prémii 300 tisíc dolarů. „Byl jsem tu, protože jsem nikdy nehrál v Turecku. Vidím, že je tady spousta dobrých hřišť,“ dodal.
Do semifinále postoupil Woods jako druhý, skupinu vyhrál bez porážky Jihoafričan Charl Schwartzel. Ze skupiny 2 jsou dál Angličané Justin Rose  a Lee Westwood.
Woodsův výkon nebyl nejlepším výsledkem milionové exhibice. Schwartzel zdolal na úvod čtvrtečního dopoledne Matta Kuchara ve velmi kvalitním utkání. Poražený zapsal 65 (-6) a vítěz 63 (-8). Maximum základních skupin má však na kontě Rose. Na jeho 62 ran (-9) nedokázal odpovědět Webb Simpson, jenž byl o pět ran horší. Vypadl i Američan Hunter Mahan, ačkoli 69 (-2) byl solidní počin. Třetí prohru mu uštědřil Westwood, lepší o pět úderů.
Konečné pořadí:
Skupina 1: 1. Schwarztel (JAR) 3 b., 2. Woods 2, 3. Kuchar (oba USA) 1, 4. McIlroy (S.Irs.) 0.
Skupina 2: 1. Rose 3, 2. Westwood (oba Angl.) 2, 3. Simpson 1, 4. Mahan (oba USA) 0.

Středa – 2. kolo
Oproti původnímu plánu se uskutečnilo jen jedno kolo, třetí bylo pro bouřku odloženo na čtvrtek. Diváci si tedy musí počkat na očekávaný souboj mezi Rorym McIlroyem a Tigerem Woodsem.
Půjde asi hlavně o prestiž, protože po druhé porážce se McIlroyův postup jeví být utopií. Doposud suverénní hráč skupiny 1 Charl Schwartzel by musel ve třetím kole porazit Matta Kuchara a severoirský první hráč světa by zároveň musel Woodse deklasovat. „Už nemám skoro o co hrát, tak se pokusím ho porazit, zabránit mu v postupu do semifinále a trochu pozvednout svou hru,“ komentoval situaci McIlroy. 
Druhou porážku v turnaji utrpěl právě od Schwartzela. Oproti úterku se zlepšil o čtyři rány na výsledek 71 (E), avšak jeho jihoafrický protivník zvítězil o jeden úder a v turnaji je bez porážky. Woods byl ve druhém kole z kvarteta nejlepší a výkonem 67 (-4) zdolal svého amerického krajana Kuchara o pět ran.
Ve druhé skupině se jistým účastníkem semifinále stal Justin Rose. V lítém anglickém boji zdolal Leeho Westwooda, jenž sice zapsal i eagle na páté jamce a po první devítce vedl, ale pak svou pozici ztratil a přinesl skóre 69 (-2) oproti Roseovu 66 (-5).
To ještě nebyl nejlepší výkon druhého hracího dne. Jeho autorem je Webb Simpson a skóre 65 (-6) se zrodilo v největším a nejkvalitnějším dramatu kola proti dalšímu z amerických účastníků Hunteru Mahanovi. Ten sice předvedl 67 (-4), ale stejně jako McIlroy utrpěl druhou porážku a postup se mu notně vzdálil.

Úterý – 1. kolo
Světový hráč číslo 1 Rory McIlroy a čtrnáctinásobný vítěz major turnajů Tiger Woods zahájili exhibiční turnaj World Golf Final v Turecku prohrami. Severoir podlehl v zápase 1. kola skupiny 1 Američanovi Mattu Kucharovi a ve stejné skupině Woods prohrál s vítězem loňského Masters Charlem Schwartzelem z Jižní Afriky.
Ve skupině 2 si Lee Westwood poradil s letošním vítězem US Open Webbem Simpsonem z USA a další výhru pro anglické barvy nad Spojenými státy získal Justin Rose proti Hunteru Mahanovi.
McIlroy měl mizerný závěr, závěrečné čtyři jamky sehrál na plus sedm. „Na patnáctce jsem trefil drive do stromů a ztratil jsem sebedůvěru,“ připustil hráč, jenž od vítězství v ryder Cupu v předminulém týdnu nedržel hůl v ruce, až v Beleku si časně ráno zatrénoval. Nestačilo to, protože mu na oné patnáctce uteklo triple bogey, což v systému počítání na rány znamenalo příliš velký handicap. „Když to bylo tři jamky před koncem o tři, oba jsme trochu polevili v koncentraci,“ připustil Kuchar, jenž nastoupil po dovolené s rodinou v krátkých kalhotách. McIlroy zahrál 76 (+5), Mahan 71 (-1).
Woods se Schwartzelem přišli na odpaliště poslední jamky za stavu all square, ale Američan trefil druhou ranou bunker. „Byl jsem překvapený, jak daleko letěl míč,“ vysvětlil svou chybu, která ho stála zápas. Zapsal 70 (-2), zatímco Schwartzel byl ještě o jeden úder lepší.
Dva hráči z každé čtyřčlenné skupiny postoupí do semifinále. Dotace turnaje činí 5,3 milionu dolarů, vítěz získá 1,5 milionu.

Odkazy:  .. Antalya GC ..  Hřiště na satelitní mapěStránky turnaje