McIlroy a Woods – rozdílní, a přece podobní

14.08.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Čtrnáct, nebo dva, to je samozřejmě rozdíl. Tigera Woodse a Roryho McIlroye dělí ovšem také třináct let, takže mladý Severoir se může směle pustit do stíhání svého amerického předchůdce v počtu major titulů. Ve třiadvaceti má dva jako měl on. Srovnávání obou golfistů přináší spíš rozdíly než paralely.

Výhrou na PGA Championship o osm ran před druhým v pořadí připomněl McIlroy někdejší Woodsovu dominanci na světové profesionální scéně. To, co předvedl čerstvý majitel Wannamaker Trophy v neděli, dalo vzpomenout na slavné spanilé jízdy ve finálových kolech, jimiž držitel čtrnácti prvenství na turnajích velké čtyřky proslul.

A ke všemu si drzý evropský chlapík vzal v Kiawah Island červené tričko! Jako by chtěl naznačit, že poznávací znak woodsiád, stále ještě nedávných, je definitivně ponechán historii.

Čeká tedy McIlroye kariéra, jakou má zatím zasebou (a část jistě ještě před sebou) Woods? Každopádně máme prostřednictvím youtube zcela volně k dispozici důkazy o tom, že oba byli výjimečnými talenty už jako malí. Vystoupení dvouletého Tigera v televizní show Mika Douglase je ve světě golfu notoricky známé. Od loňského US Open, kde McIlroy poprvé slavil velké vítězství, si získává popularitu video ulsterské televize, jak v osmi letech na výzvu moderátora Gerryho Kellyho trefuje před publikem míče do kulatého otvoru v pračce.

Ale zpátky do současnosti. Výrazný rozdíl v přístupu ke hře předvedli oba právě na skončeném turnaji. Zatímco Woods, jenž byl po dvou kolech ve společném vedení, později litoval, že v sobotu přišel na hřiště až příliš uvolněný, McIlroy je zvyklý odreagovávat se na hřišti mnohem víc. Absolutně koncentrovaný a vážný Američan proti vysmátému, i když zarputilému Severoirovi, to je mimo jiné odraz rozdílu v přístupu otců, kteří sice stáli za výkonnostním vzestupem svých synů, ale každý na to šel jinak.

McIlroyův krajan a sám major vítěz Graeme McDowell pro agenturu Reuters řekl: „Sotva se dá říct, že Rory je stejným typen jako Tiger. Tiger je hráčem jednou provždy, Rory zatím pro jednu dekádu. Ale je stejně dobrý. Říkám to už léta.“

Podobnost obou golfistů je v tom, že přitahují pozornost. „Děti k Rorymu vzhlížejí a hrají si na to, že jednou budou jako on. Před deseti lety to byl Woods, na koho si hrály,“ připomněl McDowell.

Samozřejmě, že takových osobností si všímají firmy. Na zmíněném videu, ale i dalších, kde je protagonistou malý severoirský klučík s výraznými řezáky, je vždy přítomna nepřehlédnutelná „fajfka“ firmy Nike na jeho oblečení. Stejná firma vydělává Woodsovým prostřednictvím miliardy.

Kapitán amerického rydercupového týmu Davis Love III si v této souvislosti všiml podobnosti obou protagonistů světové scény. Jeden jako druhý hrají skvěle, když je na ně upřena enormní pozornost. „Jakmile jde Rory dopředu, je skvělý,“ řekl o McIlroyovi. „To je na něm snad to nejneuvěřitelnější. Je hodně podobný Tigerovi. Čím větší scéna, tím lepší výkony.“