McIlroy: A teď hrr na majory

26.11.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Rory McIlroy

„Smekám,“ řekl Luke Donald, jenž sledoval nedělní výkon Roryho McIlroye zblízka. Severoirský golfista završil rok, že mu patří tak nějak „kompletně“. Vítězstvím ve World Tour Championship získal poslední velký titul, který byl k dispozici, a upevnil si pozici ve světovém žebříčku. Ten teď vypadá následovně:

1. McIlroy 13,61
2. Donald 9,28
3. Woods 8,89
4. Rose 6,66
5. Scott 6,50

Taková dominance je sice z poslední doby ve světě golfu dobře známa, ovšem zásluhou někoho zcela jiného. Však také Charl Schwartzel, jenž se v Dubaji podělil s Donaldem o čtvrté místo, prohlásil: „Rory hraje jako Tiger ve svých mladých letech a je úžasné to pozorovat.“

Třiadvacetiletý vládce světové scény se přitom na začátku finálového turnaje European Tour potýkal s horečkou, kterou přisoudil prudkému arabskému slunci, jaká klukovi z deštivého Irska nesvědčí. „velký rozdíl oproti minulým letům byl ten, že i když jsem nepodával své nejlepší výkony, dokázal jsem vyhrávat,“ řekl s dvěma cennými trofejemi v rukou.

Na výsluní je McIlroy přitom docela krátce, takže absolutní počet jeho vítězství dosud není extrémní. Má na kontě deset profesionálních titulů, z toho plnou polovinu získal letos. Jeho celková bilance 2012 je následující:

24 turnajů, 5 vítězství, 15 umístění v první desítce, 5 nezdařených cutů.

Srovnání s Woodsem už se mladý vládce světového golfu nebrání. „Ta jeho vlastnost vyhrávat, i když třeba nedokázal předvést svůj nejlepší švih, ta mi imponuje. Určitě ještě nejsem na takové úrovni jako on, ale učím se, jak se tam dostat,“ řekl se směsí skromnosti a sebevědomí.

Od příštího roku bude mít i stejného sponzora jako Woods, s nímž měl dost příležitostí si pohovořit na turnajích hlavně během společně odehraných kol. A mezi bývalou a současnou světovou jedničkou nastalo jakési tiché porozumění.

Desetiletá smlouva s Nike vynese McIlroyovi podle zahraničních zdrojů v součtu 250 milionů dolarů. Rekordní sumy překračuje i v oblasti prize money, vždyť stejně jako loni Donald, tentokrát on vyhrál finanční žebříčky v evropské i americké profisérii.

V příští sezoně se McIlroy objeví na scéně poprvé opět v Emirátech, ale v tom sousedním. Abu Dhabi Championship je na programu od 17. do 20. ledna jako čtvrtý turnaj nové sezony European Tour. „V příštím roce se soustředím na majory,“ potvrdil očekávanou strategii. Vyhrál jsem jeden v roce 2011, jeden letos, takže by bylo hezké tuto sérii prodloužit.“ Chuť do tréninku a zlepšovat se prý rozhodně má.

 

.