McIlroy a jeho škola hrou

13.06.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Rory McIlroy se baví

Rory McIlroy se baví. Hlavně žádný stres, ať není obhajoba titulu na US Open tak drsně svázaná řečmi o jeho formě-neformě. Na každý pád si severoirský mladík zvykl na roli nové celebrity a také pro publikum je rozhodně zábavnější, když je středem pozornosti on a ne nějaký okoukaný obličej, nebo dokonce nudný patron, a že jich v golfu zase tak málo není…

A tak se loňský šampion mezi tréninky nechal pozvat na baseballové hřiště v San Francisku k slavnostnímu nadhozu před středečním zápasem místních Giants s Houston Astros. Aby to nedopadlo neslavně, zkusil si pár pokusů přímo v Olympic Clubu. Zjistil, že potřebuje odbornou radu.

„Rozhodně se radši nechám vybučet na baseballovém zápase než na golfovém hřišti,“ usmál se na svůj způsob druhý golfista světového žebříčku, když byl přistižen, jak golfové míče na fairwaji hází, místo aby se do nich trefoval holemi. V hledišti plného stadionu by se jistě našlo pár Američanů, co dali najevo svůj názor na kvalitu evropského stylu-nestylu, kdyby McIlroy nevěděl, jak na to.

Těch dvacet yardů, které by pro McIlroye třeba s takovou wedgí neznamenaly nic, tentokrát představovalo problém. „Nevím, jestli mám zahrát konzervativně a prostě mu přehodit balon obloukem, nebo to do něj pustit přímo,“ krčil potutelně rameny a projevil aspoň základní vědomosti, a sice že na stadionu bude mít proti sobě chytače. O pálkaři se nezmínil.

Třiadvacetiletý golfista si nechce uříznout ostudu, protože vedení sanfranciského klubu pojímá událost se vší vážností. Každý divák totiž dostane v upomínku toho, jaký zápas navštívil, vycpaného panáčka zobrazujícího McIlroye. „To je snad potěší víc, než až se na mě budou dívat,“ pokračoval v žertovném tónu.

Čeká ho důležité vystoupení, ale mladý multimilionář se prostě baví. Letos už si ostatně před publikem vyzkoušel i tenis. V newyorské Madison Square Garden si zapinkal s Ruskou Marií Šarapovovou před exhibicí, zatímco jeho dánská přítelkyně Caroline Wozniacká útrpně přihlížela s raketou v ruce a pak ho raději vystrnadila z kurtu.

Nad připomínkou, že honí více zajíců najednou, lehce zvážněl: „Jde o to, najít v tom všem rovnováhu. Dostatečně trénovat, plnit sponzorské požadavky, vycházet s médii… a taky žít nějaký život mimo golf.“ Připustil, že se to stále ještě učí, ale že je to úžasná škola.

Připomněl, že bezstarostný býval dřív, ještě než neměl takové úspěchy, a tak se nebude měnit, protože se dostavily. „Myslím, že jsem stejná osoba jako před rokem v Congressional. Ale co se týče golfových věcí, změnilo se dost. Dalo mi to spoustu sebedůvěry. Vím, že v těch turnajích mám vždycky šanci,“ dodal a začal shánět příležitostného kouče baseballu.