PGA – The McGladrey Classic

10.11.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – The McGladrey Classic, Seaside Course, Sea Island, Georgia, USA
(7. – 10. 11. 2013, časový posun: -6 hodin)

 


Chris Kirk

Neděle – finálové kolo
O to, že se z boje o titul stal boj do poslední jamky, se postaral někdo jiný než vítěz. Jihoafričan Tim Clark zahrál mimořádných 62 ran (-8) a dlouho předtím, než se na osmnáctý green dostali nejlepší po sobotě, jeho skóre hrozilo. Nakonec se ale našel jeden muž, jemuž se zdařilo zahrát lépe. Američan Chris Kirk dosáhl konečného výkonu -14 a v celkovém součtu porazil o jeden úder jak Clarka, tak svého krajana Brinyho Bairda, jenž se s autorem nejlepšího denního výsledku podělil o druhé místo. Baird měl na osmnáctce lepší výchozí pozici než Kirk, ale utopil ji druhou ranou z bunkeru do vody. „Něco takového na poslední jamce zabolí. Byly tam nervy a to je nejlepší způsob, jak se něčeho podobného dopustit,“ řekl sklesle Baird.
Clarkův výkon vyniká i proto, že Australan Greg Chalmers pronikl do konečného top 10 výsledkem o dvě rány horším, ale jinak nikdo, ani hráči z popředí takový neohrožovali. Clark hrál jedno bogey a devět birdie, z toho tři na závěrečných třech jamkách. Vítězný Krik po čtveřici bogey ztratil ránu na čtrnácté jamce a mohlo z toho být play-off, ale naposledy skóroval nečekaně na tříparu číslo 17 a na závěrečné jamce svůj titul uhájil. „Je skvělé vyhrát  v tomto úžasném koutu země,“ přihlásil se k šesti letům, kdy byl na Sea Island rezidentem. Odstěhoval se teprve před půl rokem. Po Viking Classic 2011 je to jeho druhý na PGA Tour a zajistil osmadvacetiletému hráči další dvě sezony na velkém zámořském okruhu.
Ve FedEx Cupu se posunul na čtvrté místo, kde před turnajem figuroval jeho krajan Webb Simpson. ten je díky dělenému sedmému místu ze Sea Island v bodovém pořadí třetí. On i další favorit Matt Kuchar zaostali za prvním místem o čtyři rány.
Další pořadí:
16. Z. Johnson (-7), 22. Hoffman, McNeill (-5), 27. Howell III (-4), 40. Villegas (-1), 65. Clarke (+4), 72. Yang (+7).

Konečné Top 10:

Video – přehled čtvrtého kola:

Sobota – dohrávka 2. kola a 3. kolo
Chris Kirk, jenž i po ranní dohrávce držel s průběžným skóre -8 samostatné vedení před trojicí konkurentů, přišel na finálovou jamku třetího dějství se skóre lepším jen o jednu ránu. Stejně na tom byl i jeho krajan a partner z posledního flightu Briny Baird, jenž jeho nejtěsnější náskok mezitím stál. V tu chvíli bylo na vedoucí pozici vyrovnáno pět hráčů. Kirk i Baird však na osmnáctce zahráli birdie a vytvořili vedoucí duo s průběžným skóre -10. Za nimi na děleném třetím místě figurují další Američané Kevin Stadler a Brian Gay s Australanem Johnem Sendenem. Webb Simpson zahrál jednu ránu nad par o spadl z druhé na devátou pozici, naopak do top 10 pronikl druhý z velkých favoritů Matt Kuchar.
Osmadvacetiletý Kirk, jenž od Viking Classic 2011 ví, jak chutná výhra na PGA Tour, po dvou stejných kolech za 66 ran zahrál tentokrát jen 68 (-2) a byl na tom po dvou bogey ještě hůř. Všechna čtyři svá birdie vměstnal mezi jamky 13 a 18 a kolo zakončil bezmála desetimetrovým puttem. Bairdovi je jedenačtyřicet a hraje svůj 365. turnaj na okruhu, aniž by se mohl pochlubit titulem z některého z nich. Býval by na tom se dvěma ranami nebyl tak dobře ani on, nebýt vynikajícího závěru. Birdie hrál na třech posledních jamkách od konce hřiště a na osmnáctce už měl úlohu snazší, protože si přihrál mnohem blíž k praporku. A do třetice má v zápisu dvě bogey i Stadler, ale ten skóroval víckrát a je autorem nejlepšího denního výsledku 65 (-5).

Další pořadí:
13. Howell III (-5), 17. Z. Johnson, McNeill (-4), 22. Hoffman, Karlsson (-3), 50. Clarke (E), 63. Villegas (+2), 69. Yang (+5).
Cutem neprošli mj.:
Allenby, Na, Guthrie, Overton, V. Singh, Bohn.

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola:

Pátek – dohrávka 1. kola a neúplné 2. kolo
Výkony George McNeilla, Brinyho Bairda a Briana Gaye z prvního kola už v dohrávce nikdo nepřekonal a vzhledem k délce zpoždění je i po druhém dnu nejasné, kdo je na tom vlastně před finálovou části turnaje nejlíp. Opticky je to Chris Kirk, jenž se dostal na bilanci -8 po kompletních šestatřiceti jamkách. Američan vede o ránu před čtveřicí konkurentů, z nichž všichni měli to štěstí rovněž absolvovat všechen naplánovaný program. Je ale pár takových hráčů, kteří by ještě do tohoto pořadí mohli v sobotní ranní dohrávce zasáhnout. Z nich si nejlépe stojí Jihokorejec Noh Seung-yul, jenž má před sebou čtyři jamky a na děleném 10. místě ztrátu tří úderů na lídra.
Čtvrteční lídr McNeill zažil noční můru, byť za bílého dne. Oproti svému raketovému vstupu do turnaje se zhoršil o čtrnáct ran na 76 (+6) a se skóre -2 je až ve třetí desítce průběžného pořadí. Zajímavé je jeho srovnání se spolufavoritem podniku Zachem Johnsonem, jenž zahrál dvě vyrovnaná kola 70 a 68 a se svým americkým krajanem je srovnán na stejné metě. O něco líp je na tom Matt Kuchar, jemuž -4 prozatím stačí na top 15. Nejsledovanější hráč startovního pole Webb Simpson se drží v kvartetu na druhém místě a je mezi těmi, kdož obešli všechny jamky. 
Cut je zatím na hodnotě +1 a v sobotu ráno zbývá poslednímu flightu odehrát čtyři jamky.

Top 10 nedohraného druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Bezmála dvouhodinové zpoždění, zaviněné mlhou, bylo příčinou toho, že výsledky nejsou úplné a kolo se bude dohrávat v pátek brzy ráno. Závěrečný flight odešel ze hřiště po dohrání deseti jamek. Než zazněl tón znamenající ukončení hry v padajícím soumraku, byly však k vidění vynikající výkony. Briny Baird a Brian Gay stihli kompletní program a jejich výsledek 63 ran (-7) je metou, jejíž překonání bude pravděpodobně znamenat vedení. Georg McNeill k tomu má nakročeno. Po šestnácti odehraných jamkách je na průběžné bilanci -8 a v průběžném neúplném pořadí zatím vede před zmíněnou dvojicí amerických krajanů. Jedním z pětice hráčů na prozatímním děleném čtvrtém místě je favorizovaný Webb Simpson.
Baird, jenž byl na turnajích PGA Tour pětkrát druhý, ale titul na kontě nemá, hrál sedm birdie, zatímco Gay osm a jedno bogey. Po nvratu z Číny se stále potýká s aklimatizací. Přerušení využil ke krátkému spánku na pohovce v klubovně. „Pomohlo mi to a když jsem přišel na odpaliště, byl jsem plný energie,“ řekl. Nic takového nemusel zvládat McNeill, jemuž zbývá absolvovat čtyřpary 8 a 9. Byl bezchybný a blýskl se mimo jiné sérií pěti birdie za sebou (jamky 15 až 1), ale svízel ho potkala také. „Putt na sedmé jamce jsem už nemohl přečíst,“ popsal podmínky v závěru dne. „Naštěstí  to bylo z necelých dvou metrů a trefil jsem to do birdie,“ doplnil spokojeně.

Top 10 nedohraného prvního kola:

Video -přehled nedohraného prvního kola:

Před turnajem:
Je tu další šance pro hráče druhého sledu zamíchat čerstvě se rodícím pořadím FedEx Cupu, neboť první trojka nestartuje. Nejblíž šanci převzít pozici lídra je Webb Simpson, aktuálně čtvrtý a také již majitel jednoho vítězství z této sezony. Za ním se o podobný úspěch budou pokoušet hráči z aktuálního top 10 Vijay Singh, Jason Bohn a Charles Howell III. Z absolutní světové špičky se dostavil Matt Kuchar, neamerickou ekipu spolu s Fidžanem Singhem zastupuje například major vítěz Darren Clarke ze Severního Irska. Ale třeba startovní pole skrývá někoho takového, kdo totálně překvapí, jako například loni Tommy Gainey, jehož mimořádný výkon ve finálovém kole vynesl k premiérové výhře na PGA Tour. Osmatřicetiletý populární „dvourukavicový“ golfista si nenechá příležitost pokusit se obhájit titul.

A také získat nejvyšší nebo co nejvyšší podíl z dotace, která vzrostla o jeden a půl milionu na 5 500 000 dolarů (více než 105 milionů korun). Co zůstává stejné jako loni, je hřiště s parem 70 a délkou 6 451 metrů. Links podobný skotským klasikám tvrdostí povrchu je dokonale prověřen časem, od otevření v roce 1929 prošel rozhodující úpravou v roce 1999. Charakteristikou jsou solné mokřady, v nichž může nejeden hráč utopit své naděje.

Odkazy: … Seaside CourseSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz

 

.