Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

McDowell „přeskočil Měsíc“ a chce dokázat, že je světová třída

11.01.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Graeme McDowell s pohárem pro vítěze US Open.

Málokterému Evropanovi někdy věnovaly Spojené státy tolik pozornosti, jakou teď okusil Graeme McDowell. U vítěze US Open je to trochu logické, ale tentokrát je v tom ještě cosi jiného – krátce poté, co se Severoir stal slavným pokořitelem Američanů v Ryder Cupu, oznámil svůj přestup na americkou sérii. V době, kdy se hovoří o rostoucí síle golfové Evropy jistě nevýznamný fakt.

Oblíbený a nekonfliktní G-Mac se sice ke svým ulsterským kořenům hlásí vehementně a loňský zisk poháru se soškou bohyně vítězství slavil hlavně pivem doma v Portrushi, ale část roku tráví v Lake Nona na Floridě.

„Chci se pokusit uspět ve FedEx Cupu,“ prohlásil na podzim jedenatřicetiletý hráč, i když připustil, že určité evropské turnaje nevynechá. Na zahajovacím podniku sezony, jímž byl Tournament of Champions, ovšem nechyběl.

Pro svůj komentář ke třetímu místu v konečném pořadí použil frázi, které mnozí Američané možná ani nerozuměli. Zdomácněla totiž hlavně v britském fotbale, kde se používá, když chce někdo vyjádřit maximální spokojenost nad tím, že za současného stavu dosáhl maximálního úspěchu.

„I’m just over the moon,“ pravil McDowell. Jeho výkon v posledním kole na havajském hřišti Plantation Course možná opravdu snese srovnání s tím, když někdo „přeskočí měsíc“. V neděli zahrál 62 ran, tedy jedenáct pod par, a chyběl mu jeden úder k tomu, aby se dostal do rozsřelu o celkové prvenství.

Onen „stav“, tedy ne zcela obvyklé podmínky, si McDowell vytvořil sám. Od značky Callaway, s jejímž vybavením vyhrál i US Open, přešel ke konkurenčnímu Srixonu. A adaptace obvykle nějaký čas trvá. „Prostě jsem vyměnil jednu skvělou společnost za jinou,“ komentoval svůj krok diplomaticky.

Což si zaslouží komentář. Tady se naopak jedná o hráčův odklon od Spojených států. Callaway má totiž rezidenci v kalifornském Carlsbadu, kdežto Srixon je značkou koncernu SRI, usídleného v japonském Kóbe.

Lehký a poněkud zastřený úsměv, jímž sám často maskuje vnitřní rozpoložení, se po úvodním turnaji sezony změnil v jeho tváři na delší dobu v šibalský. „Je to jasná odpověď na všechny otázky, které se kolem mě v týdnu rojily,“ dodal další důvod k vlastní spokojenosti.

Být pod tlakem, to zatím G-Mac zvládal, teď ale pravděpodobně zažije nový stupeň mediální pozornosti. Po Ryder Cupu byl po celé Evropě opěvován a Amerika na něm nic negativního nenašla. Teď se mohou najít takoví, co budou číhat na jeho nezdar či zaváhání.

„Jsem pátý ve světovém žebříčku, což mě nesmírně těší,“ připomněl. „Nejsem z těch, kdo by se na to umístění nějak zvlášť ohlíželi, ale když už tam jsem, chci tak vysoko zůstat a dokázat, že jsem špičkový hráč. Chci v této hře ještě mnohé dosáhnout.“

Část Ameriky mu fandí, protože na sklonku loňského roku porazil Tigera Woodse v play-off exhibičního Chevron World Challenge a připravil tak světového fenoména o poslední možnost něco v té sezoně vyhrát. A část Ameriky mu totéž zazlívá…