ET – Maybank Malaysian Open

20.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Lee Westwood

European Tour – Maybank Malaysian Open, Kuala Lumpur G&CC Kuala Lumpur, Malajsie
(17. – 24.4.2014, časový posun +6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Ani čtyřapůlhodinové zdržení nezastavilo Leeho Westwooda v cestě za titulem. Hra byla přerušena kvůli bouřkové hrozbě v okamžiku, kdy poslední flight rozehrál dvanáctou jamku. Angličan Lee Westwood byl v tu chvíli ve vedení se skóre o čtyři rány před krajany Dannym Willettem a Andym Sullivanem. Záhy po návratu na hřiště přidal birdie na třinácté jamce a po dalším na jamce závěrečné ve velkém klidu zkompletoval výsledek 68 ran (-4) a dotáhl konečné skóre na -18. Je to jubilejní 40. vítězství bývalé světové jedničky v profesionální kariéře. Z nich třiadvaceti dosáhl na European Tour, celkem třináctkrát se takto radoval na asijském kontinentu, včetně čtyř ryze japonských výher. „Začal jsem před několika týdny pracovat s novým koučem Mikem Walkerem a k mému bagu se vrátil Billy Foster, takže jsem zpět u věcí, které fungovaly,“ řekl vítěz.

„Tohle hřiště mi vyhovuje,“ dodal ještě muž, jenž tady zvítězil v roce 1997, kdy turnaj nepatřil do evropského okruhu. Westwoodovi krajané Andy Sullivan a Danny Willett, kteří se v době nucené pauzy dělili o druhou pozici, nezvládli finiš a pustili před sebe jiné. O plných sedm ran za vítězem skončilo trio Bernd Wiesberger z Rakouska (spolu se Španělem Pablem Larrazábalem autor nejlepšího denního výsledku 67 ran), Jihoafričan Louis Oosthuizen, Belgičan Nicolas Colsaerts.

Další pořadí: 13. Kruger (-7), 18. Hoey (-6), 24. Jaidee (-5), 29. E. Molinari (-4), 31. Manassero (-3), 33. F. Molinari (-2), 41. Otto (-1), 47. Dyson (+1), 55. Crespi (+2), 57. Wattel (+3), 60. M. Carlsson (+4).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Finále bude otevřené a hlavní pozornost se soustředí na anglickou dvojici ve finálovém flightu. Lee Westwood totiž polevil, třetí kolo zahrál za 71 ran, tedy o pět ran hůře než den předtím a ztratil náskok. Se skóre -14 vede už jen o jednu ránu před krajanem Andym Sullivanem. Bývalá hvězda Walker Cupu zahrála nejlepší třetí kolo a díky 66 ranám to znamenalo posun z pátého místa na druhé. Třiatřicetiletý hráč dosud na European Tour na titul čeká. Jelikož polevil i Nicolas Colsaerts a po výsledku na úrovni even par klesl na čtvrou pozici, třetí na Francouz Julien Quesne. Ten už ale ztrácí na Westwooda čtyři rány, Belgičan pět.

Po birdie na jedničce neproměnil Westwood na dvojce krátký putt a zahrál bogey. Jeho hra nebyla tentokrát tak brilantní, přesto se v průběhu kola dalšími dvěma birdie dostal do popředí. „Nehrál jsem tak dobře, ale dnes to bylo s několikerým navrtáním ošidné,“ upozornil na práci pořadatelů, jak nastavili hřiště. Větší šanci konkurentům dal vedoucí muž na osmnáctce, kde trefil druhou ranou bunker a zapsal druhé bogey dne. Sullivan hrál první a jediné bogey na čtyřce, vzápětí ale třikrát za sebou skóroval a dál už nechyboval. Přiznal, že mu kuráž dodalo páteční kolo, v němž sice hrál o úder hůř než v sobotu, ale odevzdal čistou skórkartu. „Někde na patnáctce či šestnáctce už jsem se cítil unavený. Několik švihů bylo všelijakých, ale podařilo se mi neztratit žádnou ránu,“ komentoval svou hru golfista, jenž v minulém týdnu na Trophée Hassan II skončil druhý.

Další pořadí: 11. Oosthuizen (-7), 14. Manassero (-6), 23. Jaidee, Larrazábal (-4), 31. E. Molinari (-3), 56. F. Molinari, Wattel (+2).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
S pomocí druhého skvělého výkonu 66 ran (-6), tedy jen o ránu horšího než čtvrteční, si Lee Westwood vybudoval náskok čtyř ran před dalšími v pořadí. Angličan se dostal na skóre -13, o druhé místo se dělí Belgičan Nicolas Colsaerts s překvapením turnaje Antoniem Lascunou z Filipín. Třiačtyřicetiletý golfista se akcí European Tour neúčastní, ale má 18 turnajových titulů na Asian Tour a patří mu 327. místo ve světovém žebříčku. Ve druhém dějství byl nejlepší z celého startovního pole, hrál osm birdie a jedno bogey, dohromady 65 (-7). Pořadatelé stihli upravit program tak, aby bylo zpoždění z předchozího dne dohráno a turnaj se obejde bez sobotní ranní dohrávky před cutem.

Westwoodova cesta hřištěm byla hladká až do jedenácté tříparové jamky, kde Angličan zapsal double bogey po ráně do vody, jež se nachází těsně před greenem. „Byla to jedna z nejlepších ran, co jsem hrál, ale vítr míč strhl,“ upozornil hráč. Jelikož měl už na kontě šest birdie, nijak zvlášť ho to nerozhodilo a do konce kola ještě skóre dvakrát snížil. Opíral se zejména o hru železy. „Nejdelší putt, co jsem hrál, byl snad z metru a půl,“ komentoval svou první devítku.

Další pořadí: 13. Oosthuizen (-4), 25. Larrazábal, E. Molinari, Jaidee (-2), 37. Manassero, Wattel (-1), 62. Otto, F. Molinari (+1).
Cutem neprošli: Rock, Jacquelin, Fleetwood, Madsen, Uihlein, Cabrera-Bello, Caňizares, Grillo, Ilonen.

Top 10 druhého kola:

Dohrávka 1. kola
K Angličanu Leemu Westwoodovi se na první místo nikdo nedotáhl, samostatně druhý zůstal Belgičan Nicolas Colsaerts. Pořadí se v odloženém programu příliš neměnilo. Pouze Thajec Prayed Marksaeng, jenž se držel mezi hráči na děleném třetím místě, vinou triple bogey na čtyřparové sedmnácté jamce klesl. Zároveň s dohrávkou začalo druhé kolo.

Čtvrtek – 1. kolo
Půl hodiny poté, co se poslední flighty vydaly do hry, odtroubili pořadatelé program pro blížící se bouřku. V tu chvíli měl ale nějaký čas odehráno Lee Westwood a je to právě on, kdo vévodí neúplnému průběžnému pořadí. Favorizovaný Angličan zahrál 65 ran (-7) a předčil o jeden úder Belgičana Nicolase Colsaertse, jenž prozatím zaujímá druhou pozici. Třetí patří společně Michaelu Hoeyovi ze Severního Irska a Portugalci Ricardu Santosovi se skóre horším opět o jednu ránu. Po hodině a půl byla hra obnovena, ale bez páteční dohrávky už se turnaj neobejde.

Bogey na desáté jamce, kde Westwood začínal svůj program, bylo jeho poslední.  Stačilo následujících šest jamek, kde zapsal tři birdie a dostal se do pohody. Na první devítce, tedy ve druhé polovině svého vystoupení, pak svou bilanci ještě pětkrát vylepšil. V impozantním závěru hrál čtyři birdie na pěti jamkách, při skórování vynechal jen čtvrtou od konce. „Hrál jsem dobře v Houstonu, týden před Masters, a dobré momenty jsem si přenesl i tam,“ vrátil se lídr k dění v uplynulém období. „Skončil jsem minulý týden sedmý a jsem rád, že jsem to tady ustál. Je dobré takhle začít a vytvořit si pozici pro další průběh.“

První ze tří jarních východoasijských zastávek tradičně láká na hvězdy, šířící názor, že golf by se měl budoucnu globalizovat v jedné velké celosvětové turnajové sérii. To je mimo jiné Angličan Lee Westwood, či vítěz předloňského ročníku Louis Oosthuizen. Thajský obhájce titulu Kiradech Aphibarnrat se odtud naopak odrazil na jiné špirkové akce. Z dalších startujících znějí dobře jména Manassero, Jaidee, Bhullar, Atwal, vítěz z předminulého týdne na NH Collection Crespi, bratři Molinariové, Caňizares, Larrazábal.

Hřiště Kuala Lumpur Golf & Country Clubu má par 72  s délku 6 372 metrů. Od dokončené rekonstrukce v roce 2006, kdy se sem turnaj nastěhoval, neztratilo šmrnc. Je mírně zvlněné, na třinácti jamkách je hrozbou voda a z osmnáctky nově zmizel bunker, aby byla více skórovací. Letošní dotace činí 2,75 milionu dolarů (zhruba pět milionů korun).

Odkazy: … Kuala Lumpur G&CC … Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajstvíRace To Dubai

.