Matuš a Kořínek na Challenge ve Finsku

17.08.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Stanislav Matuš

Challenge Tour – Vacon Open, Kytäjä Golf, Hyvinkää, Finsko
(14. – 17. 8. 2014, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Skvělé skandinávské vystoupení zakončil Stanislav Matuš výkonem 69 ran (-2) a s konečným skóre se dostal na dělené třiadvacáté místo celkového pořadí. Sice má v zápisu čtyři bogey, ale vynahradil je šesti birdie a to poslední opět zapsal na osmnácté jamce. Na té skóroval čtyřikrát za sebou a všechna čtyři kola absolvoval pod parem.

Vyhrál Chilan Mark Tullo s bilancí -20 o tři rány před Švédem Pellem Edbergem a o čtyři před Angličanem Charliem Fordem. Na závěr předvedl vítěz nejlepší výkon dne 64 (-7).

Sobota – 3. kolo
Žádný ústup z pozic, naopak vystupňované tempo na 68 ran (-3), to je výkon českého golfisty, jak by si ho fanoušci představovali. Stanislav Matuš se s jeho pomocí vytáhl na skóre -5 a do třetí desítky průběžného pořad, je dělený devětadvacátý. Hrál dvě bogey a pět birdie, znovu se prosazoval zejména na pětiparových jamkách, osmnáctou zvládl zahrát pod par potřetí za sebou.

Vedení převzal Angličan Charlie Ford se skóre -14, a to navzdory triple bogey na pětiparové čtrnácté jamce. O ránu druhý je Mrak Tullo z Chile. Nejlepší výkon dosavadního průběhu turnaje 63 (-8) předvedl Švéd Pelle Edberg a pronikl na dělenou pátou pozici. Své představení zakončil eaglem za závěrečném pětiparu.

Pátek – 2. kolo
Druhý totožný výsledek 70 ran (-1) drží Stanislava Matuše znamená, že český golfista prošel cutem. Celkově dvě rány pod parem znamenají průběžně 45. místo. Aleš Kořínek se zlepšil na 74 ran (+3), ale je to málo na výrazné vylepšení pozice v konečném pořadí. Hrál tři birdie, dvě bogey a dvě double bogey.

Matuš hrál čtyři birdie a tři bogey, ke skórování využil tří ze čtyř pětiparových jamek, na zbylé naopak ránu ztratil. I když dokončil kolo poměrně záhy, nemusel mít strach, hranice cutu na hodnotě -1 se nikam nezvedla. Na čelo však český golfista ztrácí, k top 10 to má šest ran a ještě dál je vedoucí duo. Rakušan HP Bacher a Francouz Guillaume Cambis mají průběžné skóre -11.

Čtvrtek – 1. kolo
Lépe si z českých hráčů vede Stanislav Matuš, jehož 70 ran (-1) znamená dělené 47. místo a solidní naději na cut, jemuž je krajan Aleš Kořínek vzdálen. Hrál 77 (+6), což znamená až dělenou 139. pozici. Vede anglická dvojice Paul Maddy, Charlie Ford po výkonu 64 (-7).

Matuš zahrál brzy první birdie, ale na tříparové šesté jamce přišlo double bogey a on se musel začít šplhat nahoru znovu. Po dalších třech birdie byl na -2, přišla však bogey na jamkách 15 a 17. Definitivně do mínusu šel hráč až na finálové pětiparové jamce. Kořínek tam hrál birdie také, bylo jeho druhé, ale mezi nimi zapsal pět bogey a hlavně triple bogey na tříparové devítce, což jeho výkon poškodilo.

Před turnajem
Stanislav Matuš a Aleš Kořínek jako vyslanci českého golfu a Relmost teamu budou formu na domácí evropský turnaj na Albatrossu ladit ve Finsku. Prvně jmenovaný ma za sebou úspěšný cut z Norska a pokusí se o severský double, jeho krajan se k němu v této snaze připojí, a to v klasické konkurenci druholigové evropské scény s několika letošními vítězi. Challenge Tour má na programu už jen čtyři kontinentální a jeden irský turnaj, než se přesune k závěru do Asie. Hřiště s parem 71 měří 6 369 metrů, má pět tříparových jamek, z nchž dvě mají víc než 200 metrů. Leží 65 kilometrů severně od helsinského letiště mezi lesem a jezerem. Turnajová dotace činí 170 tisíc eur (4,73 milionu korun).

Odkazy: … Kytäjä Golf Hřiště na satelitní mapěStránky turnajeOrder of Merit

.