Q-School: Lieser, Tintěra a Matuš jdou dál

14.09.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Ondřej Lieser

Pátek – finálové kolo
Ondřej Lieser, Lukáš Tintěra i Stanislav Matuš prošli do druhé fáze kvalifikace. Naopak vyřazen je čtvrtý český účastník finálového kola v Ebreichsdrofu Martin Příhoda.
Amatér Lieser si pojistil dělené čtvrté místo v konečném pořadí výkonem 71 ran (-1). Do mínusu se dostal díky dvojicí birdie na jamkách 16 a 18. Ještě o něco lepší den měl Tintěra, jenž zahrál 70 ran (-2). V jeho skórkartě je pět birdie a tři bogey. Dostal se na sedm ran pod par a na dělenou sedmou pozici.
Matuš začal špatně, hned na druhé jamce zapsal double bogey. Pak střídal lepší okamžiky s horšími a po jedenácté jamce byl na denním skóre +2. Po sérii šesti parů přišlo na poslední jamce vytoužené birdie, jímž se zachránil. Ze souběžně hraného turnaje ve skotském Roxburghe postoupilo deset golfistů a pořadatelé, kteří chtěli z tohoto termínu pustit dál 28 účastníků, potvrdili pro Ebreichsdorf osmnáctku, mezi kterou proklouzl i Matuš. Příhoda neměl svůj den, 77 ran je jeho nejhorší výsledek na turnaji.
Nejlepším hráčem leaderboardu je Edouard Espana z Francie. Amatérský golfista dosáhl v součtu čtyř kol výsledku 12 ran pod par.
Výsledky Čechů v Ebreichsdorfu: 4. Lieser/am. (-8), 7. Tintěra (-7), 14. Matuš (-3), 35. Příhoda (+5).

Čtvrtek – 3. kolo
Hráči se z Modrého přestěhovali na Purpurové hřiště, ale vinou nočních dešťových přeháněk se hrálo na zkrácený par 69. V těžkých podmínkách jen deset účastníků zahrálo pod par a jedním z nich byl Lukáš Tintěra. Výsledek 68 ran (-1) sestavil ze dvou birdie a jednoho bogey. Posunul se na dělenou osmou pozici s průběžným skóre -8. Ještě o dva údery lepší je amatér Ondřej Lieser a díky tomu, že ve třetím kole zahrál jen jeden úder nad par (dvě birdie, tři bogey), patří mu před finálovým kolem dělená čtvrtá příčka.
Na postup může pomýšlet i Stanislav Matuš, průběžně na dělené 11. pozici se skóre -1. Ve třetím kole zapsal stejně jako Lieser 69 (+1) a mohl na tom být ještě lépe nebýt double bogey na čtyřparové sedmnácté jamce. Takhle bude v pátek hájit místo mezi patnáctkou pro druhou fázi kvalifikace. Ostatní Češi už jsou této hranici vzdáleni, cutem (+4) prošel už jen Martin Příhoda.
O tom, jaké podmínky panovaly, svědčí i výkon lídra Kristera Erikssona. Švéd po zápisu 76 (+7) klesl k Lieserovi na čtvrté místo. Oba ztrácejí pouze dva údery na vedoucího Rakušana Jürgena Maurera.
Pořadí Čechů v Ebreichsdorfu: 4. Lieser/am. (-7), 8. Tintěra (-5), 11. Matuš (-4), 26. Příhoda (E), 47. Mrůzek (+11), 55. Ťupa (+19),

Středa – 2. kolo
Výkon na českého hráče ojedinělý a více než slibný podal amatér Ondřej Lieser, druhý z letošního mezinárodního mistrovství republiky. Díky kolu za 64 ran (-8) se právě se skóre osm ran pod par posunul na samostatnou třetí příčku průběžného pořadí. Šanci postoupit do druhé kvalifikační fáze mají nadále i profesionálové Martin Příhoda, Stanislav Matuš a Lukáš Tintěra. O šanci naopak zřejmě přišel lídr domácí série Czech PGA Tour Filip Mrůzek, neboť zapsal denní výsledek 77 (+5).

Lieser, jenž začal úterním eve parem (tři birdie, tři bogey), tentokrát vůbec nechyboval. Jeho velká série přišla hned na začátku kola, mezi 10. a 13. jamkou. Po  dvou birdie zařadil český golfista dokonce eagle na pětiparové jedenáctce a přidal další birdie. Na druhé devítce snížil skóre ještě třikrát. Je to zatím nejlepší výkon na rakouském hřišti v tomto kvalifikačním turnaji a zahrál ho ještě Švéd Krister Eriksson, jenž převzal vedení se součtem -14. Jen o ránu horší je na druhém místě domácí golfista Jürgen Maurer.
Pořadí Čechů v Ebreichsdorfu: 3. Lieser/am. (-8), 9. Příhoda (-6), 13. Matuš (-5), 17. Tintěra (-4), 44. Mrůzek (+4), 55. Ťupa (+10), 58. Svoboda (+21).

Úterý – 1. kolo
Lukáš Tintěra a Stanislav Matuš vstoupili skvěle do turnaje první fáze kvalifikace na European Tour a Challenge Tour v rakouském Ebreichsdorfu. Jejich výkon 68 ran (-4) znamená dělené desáté místo se ztrátou tří úderů na vedoucí řecko-rakouskou dvojici Panos Karantzias, Jürgen Maurer.
Matuš zahrál bezchybně a zapsal čtyři birdie, Tintěra o jedno víc, ale také i jedno bogey. Další Češi se drží uprostřed šedesátičlenného startovního pole, dva na úplném konci výsledkové listiny.
Čtyřkolovým turnajem v Ebreichsdorfu a dalším ve Velké Británii začíná první fáze letošní Q-School, jíž se účastní devět Čechů. Sedm z nich zde, Luboš Vávra a Petr Gál se pokusí postoupit o týden později v italském Bogognu. Výkony na EPD Tour si nasazení přímo do druhého kola vysloužil Marek Nový. Na různých místech se představí také šest zahraničních účastníků Czech PGA Tour.
Pořadí Čechů v Ebreichsdorfu: 10. Matuš, Tintěra (-4), 24. Příhoda (-2), 30. Mrůzek (-1), 37. Lieser/am. (E), 57. Ťupa (+8), 59. Svoboda (+11).