77. Masters Tournament

15.04.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Masters Tournament, Augusta National GC, Augusta, Georgia, USA
(11. – 14. dubna 2013, časový posun: -6 hodin)
Adam Scott

Neděle – finále
Adam Scott je prvním australským vítězem Masters. O svém vítězství rozhodl na druhé jamce play-off proti vítězi z roku 2009 Ángelu Cabrerovi z Argentiny. Oba skončili základní čtyřkolovou část turnaje se skóre devět ran pod parem. Oba zahráli birdie na závěrečné jamce. Tu pak parovali v rozehrávce a rozhodnutí přišlo na jamce č. 10, kde Cabrera těsně minul prvním puttem, zatímco Scott z podobné vzdálenosti proměnil birdie a jeho tělo se konečně mohlo uvolněně roztřást v přestálém stresu a slastných emocích. „Je to neuvěřitelné, být v této pozici,“ rozplýval se ještě po převzetí tradičního zeleného saka pro vítěze. „Proměnit pár puttů a stát se vítězem Masters je prostě úžasné,“ dodal. 
V bezprostředním televizním interview poražený uznal kvality svého konkurenta: „Adam je to opravdový šampion. Jsme kamarádi a přeju mu to. Měl jsem svou šanci, ale putt jsem neproměnil, zatímco on ano,“ řekl třiačtyřicetiletý Cabrera o svém o jedenáct let mladším přemožiteli.
Play-off:
18. jamka - oba bezpečně trefili drivem fairway, ale ani jeden se přihrávkou nedostal na green, jejich míče sjely z greenu do pozice před něj. Cabrerův chip pak těsně minul jamku a skončil blízko za praporkem, zatímco Scott nedohrál, ale bezpečně proměnil putt do paru, stejně jako jeho soupeř jistě doklepl.
10. jamka – opět dvě fairwaye, i když jiným způsobem trefené. Scott využil trojku dřevo, naproti tomu Cabrera se spolehl na doběh svahem dolů a vytáhl z bagu železo. Přihrávkami tentokrát oba poslali balony na green do vzdáleností, které se nedaly nazvat plnými birdie šancemi, ale reálnou možnost skórovat poskytovaly. Cabrerův putt skončil po dobře odhadnutém brejku na dvě čísla od hrany jamky, zatímco Scott poslal míč dovnitř a stal se vítězem. „C´mmon, Aussies,“ zařval jako poctu sobě i krajanům.

Čtvrté kolo
Závěr čtvrtého kola byl prvním vrcholem deštivého 77. Masters. Scott, jenž nebyl v neděli stoprocentním patérem, proměnil dlouhý putt na osmnáctém greenu a v bouřlivé reakci odešel na chvíli do klubovny s tělem naplněným adrenalinem. V tu chvíli se Cabrera chystal na druhou ránu finálové jamky. Jeho rozložitá tělesná konstrukce nevykazovala známky pohnutí, ovšem vyjádřil ho jinak. Ve vyhrocené situaci rozhodným hlasem utišil hlučící diváky u fairwaye a přihrál si železem na metr od praporku. Proměnil a dorovnal Scottovo skóre. Šlo se do play-off.
Na třetím  místě skončil Scottův krajan Jason Day se skóre -7 a připojil další špičkové umístění na Masters po předloňském druhém místě. „Je to trochu zklamání, ale já tenhle turnaj miluju,“ hledal cestu ke smířlivosti a vyjádřil sympatie k vítězi: „Mockrát se dostal blízko výhře na majoru. Zasloužil si vyhrát, pracoval na tu výhru tvrdě.“ Další z australských uchazečů o titul Marc Leishman se podělil o čtvrtou pozici s Tigerem Woodsem. On i Američan už za prvním místem zaostali o čtyři rány.
To je přesně ztráta, kterou měl největší z favoritů Woods na lídry před startem finálového kola. V něm se místo ostrého nástupu pomalu rozjížděl a po sérii parů zapsal nejprve bogey na pětce a pak i na dalším čtyřparu, sedmičce. „Prošel jsem krušnými chvílemi, než jsem si zvykl na rychlost,“ připomněl, že na měknoucích greenech míče neběhaly podle předpokladů. Jamky se stejnou normou pak byly dějištěm jeho dvou po sobě jdoucích birdie: 9 a 10. Další dvě birdie předvedl Woods na pětiparech 13 a 15. To byl konec jeho skórování a znamenalo to potřetí v turnaji výsledek 70 ran (-2). Američan se tedy ani letos nedostal na číslo začínající šestkou. „Nehrál jsem špatně. Naneštěstí jsem neproměnil několik puttů, než jsem si zvykl na rychlost, a také jsem ztratil několik ran,“ uznal nakonec.
Když byla řeč o dvou lídrech po sobotě, druhý víkendový den nebyl příznivý pro druhého z nich Brandta Snedekera. Výsledek 75 (+3) jej srazil až na dělenou šestou pozici, kam se naopak překvapivě vyšvihl Thorbjörn Olesen. Dán je spoluautorem nejlepšího denního skóre 68 (-4), tím druhým je jeho krajan John Huh, ten však s ohledem na předchozí ztrátu postoupil jen na konečnou jedenáctou příčku.
Alespoň do top 25 pronikl světový hráč číslo 2 Rory McIlroy. Už bez šance získat titul na majoru se Severoir oproti předchozímu kolu zlepšil o deset úderů na svůj nejlepší letošní výsledek 69 (-3)
Obhájce titulu Bubba Watson pohřbil šance na solidní umístění trojí trefenou vodou na tříparové dvanácté jamce. Zapsal na ní výsledek 10 a nejhorším denním skóre 77 (+5) klesl na konec první padesátky. Ani do ní se nevešel trojnásobný vítěz Masters Phil Mickelson.
Další pořadí: 25. McIlroy, Donald, Schwartzel, Rose, Furyk, Langer (+2), 35. Kaymer, Senden, Z. Johnson (+3), 38. V. Singh, Fowler (+4), 50. Olazábal, B. Watson (+7), 54. Mickelson (+9), 58. Kuan (+12).

Konečné Top 20:

 

Brandt Snedeker

Sobota – 3. kolo
Nevídáno, neslýcháno, ale Ángel Cabrera má ve třiačtyřiceti zase šanci vyhrát Masters. Dostal se do společného vedení a také jeho zásluhou se nejlepší skóre konečně hnulo, i když jen o jednu ránu na hodnotu -7. Argentinský majitel zeleného saka z roku 2009, jenž mezitím přestál operaci, se dělí o pozici lídra s Brandtem Snedekerem. Zdravotní potíže tohoto Američana jsou dokonce čerstvějšího data, slibný start do sezony mu notně zkomplikovaly. Takže taková dvojice má nejblíž k titulu, zatímco těsně za ní číhá smečka tří Australanů a Tiger Woods na dělené sedmé pozici už ztrácí čtyři rány. To na těžkém hřišti, pro které pořadatelé jistě znovu vymyslí nedělní svízelné navrtání, znamená velmi mnoho.
Zápisy obou lídrů se výrazně líší. Snedeker vyčkával na svou příležitost tak dlouho, až mantru „být trpělivý“ povýšil na zákon. Zahrál dvanáct parů za sebou, než přišlo jeho první birdie. To ovšem znamenalo povzbuzení, takže přidal další dvě a skóre 69 ran (-3) znamenalo vylepšení jeho dvou předešlých sedmdesátek.
Cabrera naproti tomu zapsal birdie šest. Ale také tři bogey, u něj se o konsistenci nedá tak úplně hovořit. Důležité bylo, že zvládl závěr. Ránu dolů stáhl na šestnácté a také na osmnácté jamce. Právě tam se dá očekávat skrytá hrozba lidí z Augusty National, kteří umístí v závěrečném kole poslední praporek do těžko atakovatelné pozice. „Důležité bude vědět, kde můžete ztratit. To bude velice důležité. Když hrajete to hřiště tolikrát, musíte tyhle věci znát,“ řekl čtrnáctinásobný účastník Masters Cabrera.
Ze tří Australanů v závěsu je na tom nejlépe Adam Scott. Zaostává jen o jeden úder, je samostatně třetí i proto, že si birdie nechal na finiš (jamky 13, 15 a 17). „Pro nás všechny je to skvělá příležitost vyhrát,“ řekl za všechny zástupce jižního kontinentu Jason Day. „Jestli se to povede, bude to skvělé. Jestli ne, budeme to pokoušet znovu.“
Marc Leishman má poměr birdie a bogey pět ku pěti a je nejpřekvapivějším uchazečem o titul z prvního majoru sezony. Spolu s ním je na dělené čtvrté pozici o dvě rány za lídry právě Day. A to je také jeden z nejzklamanějších mužů soboty. Nejenže vedl po polovině programu, on byl ve společném vedení ještě po šestnáctce. Ve skórkartě neměl v té chvíli nic než birdie ze třináctky, jinak samé pary. Jenže bogey přišla vinou nedostatečných puttů na předposlední a poslední jamce.
Woodsův postup vzhůru leaderboardem nebyl nijak strmý. První devítka v jeho podání přinesla dvakrát snížení pod par a dvakrát návrat k němu. „Neproměnil jsem několik krátkých puttů,“ postěžoval si. Po jedenácté jamce byl Američan naopak zase v plusu, pak se ale vzepjal k něčemu, co zaslouží řád za sílu vůle. Nejprve vydoloval ze svého rejstříku golfového umu tři birdie a na závěrečných třech jamkách vždy zachránil par, aniž by se na green dostal v regulaci. Dvakrát byl v bunkeru, na osmnáctce nedohrál příhru pětkou železem a pak ani jeho čip neskončil zrovna blízko praporku. Zápis 70 ran (-2), jímž zopakoval první kolo, je maximum toho, co by za takových okolností mohl Woods chtít. „Moje hra je v pořádku,“ dodal si odvahy. „Od vítězství mě dělí čtyři skvělé rány.“
Šance byť jen na dílčí úspěch pohřbil Rory McIlroy. Nebyl zdaleka sám, kdo ve třetím kole vyhnal skóre vysoko nad par, ale v jeho případě je skóre 79 (+7) těžkým zklamáním. Třiadvacetiletý Severoir zahrál své jediné bogey na trojce a do desáté jamky se ještě jakž takž držel, byl jednu nad. Na čtyřparu 11 ale zapsal triple bogey a už se vezl. Jamky 15 a 16 přinesly double bogey a bogey, světová dvojka je s průběžným skóre +5 na děleném 45. místě a motivace pro neděli je mizivá.
Přestože takových výkonů viděli diváci povícero, v případě Keegana Bradleyho dokonce dvouciferný – 82 (+10) -, dalo se zahrát i skvělé kolo, jak dosvědčuje příklad Jihoafričana Tima Clarka. Sedm birdie a dvě bogey, výsledné číslo 67 (-5) a posun do top 10.
Další pořadí: 23. D. Johnson, Senden, Schwartzel (+1), 28. B. Watson, Els, Donald (+2), 38. Olazábal, V. Singh (+4), 44. McIlroy (+5), 56. Mickelson (+8), 59. Kuan (+9).

Top 20 třetího kola:

 

Jason Day

Pátek – 2. kolo
>Pořadatelé navrtáním pomohli svému hřišti, aby nebylo tak přívětivé jako v zahajovacím dnu. A projevilo se to. Jediný, kdo tak trochu nedbal nových (nebo spíš dobře připravených) nástrah, byl Jason Day. Díky hráči, jenž tady před dvěma lety skončil na děleném druhém místě (loni odstoupil), má Austrálie znovu hráče na první pozici. A tentokrát samostatné. „Záleží na tom, jak se k tomu postavíte. Když to vnímáte jako tlak, mnohem víc se začnete obávat. Když se na to díváte jako na příležitost a zůstanete pozitivní, je pro vás první pozice motivací,“ řekl nový vedoucí muž.

Po nejlepším denním výkonu 68 ran (-4) zaujal tuto pozici s celkovou hodnotou skóre -6. Ta se tedy od pátku nepohnula. Šest birdie a dvě bogey v zápisu o hře a úderová jistota, to byla vizitka pětadvacetiletého hráče, jenž už patří ke známějším, ačkoli na PGA Tour má zatím jen jeden turnajový titul z Byron Nelson Championship v roce 2010. Za ním se o druhou pozici s odstupem jednoho úderu dělí Američané Fred Couples a Marc Leishman. Tiger Woods ztrácí na dělené sedmé pozici na lídra tři údery.

Kdo ztrácí ještě o jeden víc, je Sergio García. On svůj osud předpověděl, když po zdařilém prvním kole vypustil z úst, že Augusta není jeho oblíbeným místem. A tak na něj ve druhém kole došlo. Z pozice lídra se odporoučel rychle, po dvou po sobě jdoucích bogey na jamkách 3 a 4. Pak klesl ještě níž. Zatímco ve čtvrtek odevzdal skórkartu bez bogey, ta páteční pro změnu neobsahuje ani jedno birdie. Na druhé devítce Španěl přidal další dvě rány a konečný výsledek 76 ran (+4) je o deset úderů horší než ten zahajovací. Stále to ovšem stačí na dělené 14. místo.
Líp se držel druhý ze čtvrtečních lídrů Leishman, ačkoli ani on nevydržel na vydobyté metě „šesti pod“. Po dvou bogey a dvou birdie na první devítce se Australan držel na hranici paru až do čtrnáctky, kde třetím bogey definitivně vystoupal do plusu. Nicméně výsledek 73 (+1) ho udržel mezi uchazeči o mety nejvyšší.
Naopak skvěle si znovu počínal třiapadesátiletý Couples, jedno z překvapení zahajovacího kola. Americký vítěz Masters z roku 1992 i podruhé zahrál v mínusu, tentokrát 71 (-1) a s průběžným skóre -5 se udržel v první desítce. Překvapil sdělením, že před svým devětapadesátým startem v Augustě speciálně trénoval. „Když jsem přišel ve čtvrtek na první odpaliště, myslel jsem na to, že budu hrát dobře. Teď je pátek odpoledne a jsem překvapen. Ale je to těžké a já jsem unavený. Jdu tvrdě do ran a ještě jsou před námi dva dny,“ brzdil optimismus, že by mohl ve hře o titul zůstat.
Woods vypadal na první devítce jistojistě, jamky 5, 7 a 8 znamenaly birdie a naději na převzetí vedoucí pozice. Po Leishmanově potížích se nejsledovanějí muž startovního pole dostal do společného vedení s ním a dalšími, ale jeho hra začala stagnovat. Na patnáctce zapsal první bogey poté, co míč z jeho přihrávky sklouzl do vody, a na osmnáctce zahrál poprvé v životě trojputt. Druhé bogey a zklamání.
Cut se ustálil na hodnotě +4 a prošel jím i čtrnáctiletý Číňan Kuang Tchien-lang, přestože zaplatil nováčkovskou daň v podobě trestné rány za pomalou hru. Rozhodčí mu ji udělili na sedmnácté jamce a znamenala jeho třetí bogey dne. Taková věc se na majoru stala naposledy v roce 2010, kdy byl na PGA Championship penalizován Grégory Bourdy. Kuangův o tři generace starší partner z flightu Ben Crenshaw prohlásil, že ho to mrzí. Na dotaz, zda souhlasí s oprávněností trestu, odpověděl: „Není pochyb o tom, že hrál hodně pomalu. Ale snažil se řešit situaci. Dodržet pravidlo o 45 sekundách je na takovém turnaji za takových podmínek pro někoho těžké. Stalo se a mně je to velice líto.“
Těsně prošel cutem i obhájce titulu Bubba Watson, jenž vypadal při některých úderech jako vyvedený z míry, jak mu to nejde. Střídal světlé okamžiky s temnými, ale dokázal se vejít do limitu deset ran od lídrova skóre. Druhá polovina Masters se bude týkat 61 účastníků z 93 na startu.
Zlepšení o dvě rány předvedl Rory McIlroy, ačkoli se při interview hořce usmál tomu, jak začal. „Zase trojputt jako včera,“ vrátil se v hovoru na jedničku třiadvacetiletý Severoir, jenž si přitom předsevzal, že takové chyby už dělat nebude. Druhé bogey přidal na trojce, což je další čtyřpar, a skóre držel až do osmičky. Na ní hraje ten, kdo chce zasáhnout green, druhou ránu naslepo přes terénní vlnu. Ne že by McIlroy trefil přesně, ale díky modelaci prostoru kolem jamkoviště se jeho míč svezl blíž k praporku a on zahrál eagle. „To jsem měl trochu štěstí,“ připustil. „Ale nakoplo mě to. Začal jsem předvádět dobré rány a ve druhé polovině hřiště jsem využil několika lehčích jamek,“ konstatoval. Do konce kola srazil výsledek na konečných 70 ran (-2) a po polovině turnaje zaujal dělenou čtrnáctou pozici.
Další pořadí: 20. Stricker, D. Johnson, Kuchar, Donald (-1), 27. Fowler (E), 31. Els (+1), 37. V. Singh, Olazábal (+2), 48. Kaymer, Mickelson (+3), 55. Kuan, B. Watson (+4).
Cutem neprošli: Donaldson, Laird, Manassero, McDowell, Simpson, Oosthuizen, Colsaerts, Poulter, Harrington, F. Molinari, Mahan.

Top 20 druhého kola (po trestu dvou ran pro Tigera Woodse):

 

Sergio Garcia

Čtvrtek – 1. kolo
Australan Marc Leishman a Španěl Sergio García jsou autory nejlepšího zahajovacího výsledku 66 ran (-6). První ho zahrál s jedním bogey, druhý dokonce bez něj a odevzdal jednu ze dvou čistých skórkaret. Ta druhá patří Američanovi Trevoru Immelmanovi, dělícímu se o čtvrté místo se ztrátou dvou ran. Výš je už jen jeho krajan Dustin Johnson na samostatné třetí pozici. Favorit Tiger Woods je na dělené třinácté příčce.
Pozoruhodný a málo vídaný byl Leishmanův finiš. Australan, jehož mezi favority při jeho druhém startu nikdo nepočítal, šel dlouho solidně, ale nakonec své vystoupení povýšil na excelentní sérií čtyř birdie na jamkách 13 až 16. Vítěz loňského Travelers Championship pak pohlídal výsledek 66 ran (-6) a na dlouhou dobu se ujal vedení. Prozradil pak, jak se poučil ze svého debutu v Augustě před třemi lety, kdy neprošel cutem. „Měl jsem sem přijet víckrát před turnajem, ale neudělal jsem to. Umístil jsem pak mnohokrát míč špatně. Tyhle chyby si musíte uložit do paměti a pokusit se neopakovat je,“ řekl devětadvacetiletý golfista ze země, která vítěze Masters dosud nemá.
To Španělsko má už dva, zesnulého Seva Ballesterose a také Josého Maríu Olazábala, jenž se v roce 1999 radoval jako zatím poslední Evropan. Teď se v jejich šlépějích vydal García, hrající 55. major v nepřetržité řadě za sebou, celkem svůj 58. Titul z těchto akcí však dosud nemá. „Bylo to těch nejlepších deset jamek, jaké jsem kdy zahrál,“ rozplýval se třiatřicetiletý golfista nad svým vstupem do turnaje, v němž zapsal pět ze šesti birdie. Čistě zahrál na Masters naposledy ve třetím kole v roce 2002, jeho maximem v konečném pořadí je tady čtvrté místo z roku 2004.
Čtyřnásobný vítěz Woods mířil svým výsledkem o něco výš, svá tři birdie nahrál do třinácté jamky, vzápětí ale jedinkrát chyboval. Po bogey na čtyřparu číslo 14, tedy jakmile se bez poskvrny vynořil z útrob pověstného Amen Corner, jistil sérií čtyř parů bez výraznější šance skórovat výsledek 70 (-2). „Hrál jsem dobře a něco málo jsem uhrál,“ komentoval Woods své kolo a kvitoval nepříliš velkou mezeru za prvním místem. To, že nijak zvlášť nezářil s putterem, přisoudil greenům. „Byly hodně těžké, neběhaly. Shodli jsme se na tom ve flightu,“ dodal a shoda na tomto faktu panovala všeobecná.
Na to však pranic nedbal čtrnáctiletý Kuan Tcheien-lang na osmnáctce, kde proměnil přetěžký putt do birdie a výkonem 73 (+1) si tento Číňan ve čtrnácti letech zachoval naději na cut.
K vidění bylo hned v úvodním dějství několik hodně výrazných počinů. Jeden z nich, sice dílčí, ale divácky atraktivní, předvedl Jamie Donaldson na šestce. Ano, hole-in-one. Později ale Velšan tento počin na jiném tříparu pokazil. Ano, double bogey na obávané dvanáctce.
Loňskou pověst nejtěžší jamky hřiště začala okamžitě potvrzovat jednička, kde i Leishman odstartoval jediným bogey ve skórkartě. Jiní si tady ale počínali ještě hůř a ne všichni byli s to oklepat se z brzkého double bogey jako například Lee Westwood. Bývalá anglická světová jednička pak už postupně snižovala až do sedmnáctky, kde přišlo prosté bogey a výsledek 70, kam se o něco později dostal mimo jiné i Woods, ale třeba také Westwoodův krajan Justin Rose nebo druhý muž FedEx Cupu Brandt Snedeker.
Ještě pozoruhodnější zápis lze nalézt u jména Rickie Fowler. Také tento Američan začal přidáním dvou ran do plusu a double bogey si zopakoval i po přechodu na druhou devítku. Paradoxně jednoduchého bogey se vyvaroval a s pomocí šesti birdie a eaglu z pětiparové patnáctky (povolovala tentokrát hodně) to dotáhl na 68 (-4).
Další pořadí: 23. Schwartzel, Donald, Els, Langer, Cabrera, Mickelson (-1), 33. V. Singh, McIlroy (E),  46. Kuan (+1), 56. Olazábal (+2), 64. B. Watson (+3).

Top 20 prvního kola:

V ten víkend se všechno golfové dění zastaví a svět sleduje dění lemované záhony magnólií. Letošní 77. Masters Tournament je o to zajímavější, že dva týdny před ním došlo ke střídání na místě světové jedničky a oba hráči, kteří si vyměnili pozici, už mají s prvním majorem sezony svou historii. Tiger Wood, momentálně opět nejlepší hráč světa, tady čtyřikrát vyhrál, ale na pátý triumf čeká osm let. Za tu dobu byl několikrát blízko, ale vždycky mu aspoň dvě rány chyběly. Letos je ve formě, což je ovšem zrádná věc. Rory McIlroy, jenž okusil první příčku v rankingu krátce před loňským Masters a později se na ní vyhříval skoro rok, je sice mnohem mladší, ale kolapsem na druhé devítce finálového kola se do historie turnaje zapsal také výrazně. Od té doby vyhrál dva majory a před necelým týdnem ukázal druhým místem v San Antoniu, že jeho hra šla také nahoru.

Loni oblékl zelené sako pro vítěze Bubba Watson. Levoruký Američan ve startovním poli samozřejmě nechybí. Letos je v něm po odhlášení Darrena Clarkea 93 mužů, jimž podle originálního klíče (20 různých kritérií) přišly pozvánky. Mimo jiné také čtrnáctiletý Číňan Kuan Tchien-lang, jenž ji obdržel jakožto vítěz listopadového Asia-Pacific Amateur Championship. Spolu s ním se budou o titul ucházet také další vítězové z minulých let Phil Mickelson (2004, 2006, 2010), Charl Schwartzel (2011), Ángel Cabrera (2009), Trevor Immelman (2008), Zach Johnson (2007), Mike Weir (2003), Vijay Singh (2000), José María Olazábal (1994, 1999), Mark O´Meara (1998), Ben Crenshaw (1984, 1995), Bernhard Langer (1985, 1994), Fred Couples (1992), Ian Woosnam (1991), Sandy Lyle (1988), Larry Mize (1997), Craig Stadler (1982) a Tom Watson (1977, 1981). Půjde tedy opět o porovnání generací, vždyť mezi současnými špičkovými profesionály jsou příslušníci všech věkových dekád, a také o šanci pro několik amatérů, například pro vítěze British Amateur Championship, dvaadvacetiletého Alana Dunbara ze Severního Irska.

Výsledky se započítávají do US PGA Tour, European Tour a Asian Tour. Z dotace osm milionů dolarů (asi 158 milionů korun) připadne vítězi 1,44 milionu USD (asi 28,45 milionu Kč). Jack Nicklaus při svém rekodním šestém vítězství v roce 1986 získal 144 000 dolarů. Bylo mu tehdy 46 let a 82 dní, zůstává stále nejstarším vítězem. Drží také primát v počtu umístění v první desítce, jichž nasbíral 22, a také v počtu úspěšných cutů: 37. Nejmladším vítězem byl v roce 1997 Woods, jemuž tehdy bylo 21 let a 104 dní. Nejčastěji se na turnaji objevil Gary Player, jehož 52 startů mohlo být ještě vyšší číslo, ale v roce 1973 mu ve startu zabránila nemoc.

Rekordmani hřiště jsou dva. Nick Price ho ustanovil v roce 1986 na hodnotě 63 ran a o deset let později ho vyrovnal Greg Norman. Dnes je však těžší a zhruba o půl kilometru delší. Letošní základní délka bude 6 808 metrů. Proslulý je zejména takzvaný Amen Corner, což je úsek začínající druhou ranou ja jedenácté jamce, celá dvanáctka a odpal na třináctce. Traduje se, že tady může hráč získat rozhodující náksok, nebo také pohřbit veškeré naděje.


Názvy jednotlivých jamek:
1. Tea Olive (par 4), 2. Pink Dogwood (5), 3. Flowering Peach (4), 4. Flowering Crab Apple (3), 5. Magnolia (4), 6. Juniper (3), 7. Pampas (4), 8. Yellow Jasmine (5), 9. Carolina Cherry (4);
10. Camellia (4), 11. White Dogwood (4), 12. Golden Bell (3), 13. Azalea (5), 14. Chinese Fir (4), 15. Firethorn (5), 16. Redbud (3), 17. Nandina (4), 18. Holly (4).

Turnaj přenáší živě Č T 4.

Odkazy: … Augusta NationalHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

Startovní listina 1. kola

.