Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Masters si zahraje čtrnáctiletý Číňan

05.11.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Kuan Tchien-lang

Na Masters 2013 pravděpodobně zase padne jeden rekord. Na nejslavnější turnaj se totiž kvalifikoval čtrnáctiletý Číňan Kuan Tchien-lang. Až se 11. dubna příštího roku postaví na odpaliště, stane se nejmladším účastníkem v historii.

To, že jde o hráče bez větších zkušeností s dospělým golfem, mladému chlapci vůbec nevadilo v tom, aby porazil veškerou konkurenci a Asijsko-pacifickém amatérském mistrovství. Tím si zajistil místo ve startovním poli Masters.

„Opravdu nemohu být šťastnější. Jsem z toho nadšený, splnil se mi sen,“ citoval hráče list South China Morning Post. Novic světové scény začal hrát golf ve čtyřech letech a loni vyhrál juniorské mistrovství světa o 11 ran. Tím se kvalifikoval na letošní dubnový China Open.

Od té doby Kuan už jeden rekord má. Stal se nejmladším hráčem, který kdy nastoupil do nějakého turnaje Europen Tour. Bylo mu 13 let a 173 dní, když se zapojil do hry. Po výkonech 77 a 79 ran zůstal na chvostu výsledkové listiny, ale to mu nevadilo.

Před Masters se bude moci s profesionální scénou seznámit ještě několikrát. Má pozvánku na blížící se Australian Open i Australian Masters, a to díky svému vítězství na Aaron Baddeley Invitational loni v prosinci.

Ředitel čínského Open Alistair Polson ocenil nejmladšího účastníka turnaje v tom, že se na hřišti chová velmi dospěle. „Nenechal se rozhodit ani publikem ani médii. Má ohromný talent,“ uvedl.

Loni si mladík, jemuž by možná někdo nehádal ani těch čtrnáct let, zahrál před HSBC Champions jednu tříparovou jamku s Tigerem Woodsem. Američan nejprve poslal míč čtyřkou železem na necelé dva metry od jamky a jeho mladý vyzyvatel pak trojkou trefil místo asi o půl metru vzdálenější od praporku.

V Augustě by mu však mohla působit problémy délka jamek. Hřiště vyžaduje některé drivy až někam ke 300 yardům, zatímco Kuanův průměr byl na China Open podle pozorovatele z pga.com Steva Eubankse jen asi 250. Proto by v Americe považovali za šok, kdyby prošel cutem.

O účast ve finálovém programu půjde každému, i tomuto teenagerovi, ale on bude asi jedním z hrdinů, aniž by se mu to muselo podařit. Zaručí mu to věk. Až doposud byl nejmladším účastníkem Masters Ital Matteo Manassero, jenž hrál předloni jako šestnáctiletý a obsadil dělené 36. místo.

Nabízí se i srovnání s Japoncem Hidekim Macujamou, neboť ten se na první major roku kvalifikoval právě jako vítěz Asia-Pacific Amateur Championship hned dvakrát. Předloni v devatenácti letech skončil na dělené 27. pozici a loni byl 54.

Výrazně nízký věk může být v USA Kuanovou výhodou. Jak řekl třetí z letošního amatérského šampionátu, Australan Oliver Goss, vítězný Číňan je „příliš mladý na to, aby se nechal rozhodit“. Měl tím na mysli, že Tchien-lang šel do finálového kola s náskokem a ustál i výborný výkon druhého v pořadí Pana Chung-tsenga z Tchaj-wanu. Ten zahrál 65 ran, ale šampion pozici kontroloval a díky výkonu na úrovni even par 71 o jeden úder zvítězil.

 

.